رِما، خواننده آهنگ «آرام ‌باش» با بازنشر ویدیوی رقص دختران اکباتان از آنان پشتیبانی کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۴

رِما، خواننده ترانه پرطرفدار «Calm down» یا «آرام باش»، در حساب توییتر و اینستاگرام خود با انتشار ویدیوی رقص دختران اکباتان، آنان را الهام‌بخش توصیف کرد.

خواننده نیجریه‌ای‌ِ آهنگ آرام باش، با بازنشر ویدیویی از رقص دخترانِ اکباتان با ترانه‌اش نوشت: «خطاب به همه زنان زیبایی که برای جهانی بهتر مبارزه می‌کنند: من از شما الهام می‌گیرم، برایتان آواز می‌خوانم و با شما رویا می‌بافم.»

گروهی از دختران اکباتان (پنج نفر)، روز ۱۸ اسفند برابر با هشتم مارس و به مناسبت روز جهانی زن، ویدیویی از خود منتشر کردند که در آن با ترانه Calm down سلنا گومز و رما می‌رقصند.

این ویدیو در شبکه‌های اجتماعی به‌سرعت منتشر و محبوب شد.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی در توضیح آن نوشتند: «نگهبان‌ها با برخورد بد نمی‌گذاشتند ویدیو بگیرند ولی مردم و همسایه‌ها از بلوک‌ها و پشت پنجره‌ها تشویقشان می‌کردند و برایشان بوس می‌فرستادند.»

این گروه رقصنده سپس از سوی قوه قضاییه برای دو روز بازداشت شدند و تحت فشار و بازجویی قرار گرفتند و وادار به اعتراف اجباری و «اظهار پشیمانی» شدند.

حساب توییتری «شهرک اکباتان» نوشت که این پنج دختر پس از احضار اولیه و دریافت تذکر، بار دیگر از سوی قوه قضاییه احضار و پس از دو روز بازداشت وادار به اعتراف اجباری مقابل دوربین شدند.

این حساب کاربری پیش‌تر هم از حضور نیروهای حکومتی در بلوک ۱۳شهرک اکباتان، بازبینی فیلم دوربین‌های مداربسته و بازجویی از نگهبانان، برای شناسایی دختران رقصنده خبر داده بود.

با انتشار اعترافات اجباری این دختران، موجی از همراهی و حمایت از آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد و دختران و پسران زیادی در شهرهای مختلف ایران و جهان ویدیوهایی از رقص خود با ترانه «آرام باش» منتشر کردند.

در جریان انقلاب «زن، زندگی، آزادی» که با قتل حکومتی مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، بسیاری از معترضان به ویژه زنان، دست‌یابی به آزادی‌های اجتماعی و رسیدن به یک زندگی «عادی» را از جمله دلایل خود برای تلاش به منظور سرنگون کردن جمهوری اسلامی عنوان کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها