تداوم اختلاف کارگران با دولت و کارفرمایان؛ نشست دستمزد شورای عالی کار بی‌نتیجه پایان یافت

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۳

در حالی که اختلاف‌ها میان گروه کارگری و گروه کارفرمایی در زمینه میزان افزایش هزینه‌های معیشتی کارگران ایران همچنان ادامه دارد، نشست دستمزد شورای عالی کار شامگاه دوشنبه ۲۲ اسفند بدون نتیجه پایان یافت.

رسانه‌های ایران گزارش دادند با وجود آن که کمیته دستمزد شورای عالی کار «پس از هفته‌ها بررسی و کار کارشناسی و تشکیل جلسات هفتگی»، گزارش هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری را ارائه و رقم آن را ۱۲ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد، نمایندگان گروه کارگری این عدد را نپذیرفتند.

بر اساس این گزارش‌ها، نمایندگان کارگران از رقم پیشنهادی خود یعنی ۱۷ میلیون و ۴۴۷ هزار و ۱۶۰ تومان خبر دادند که حاصل محاسبات کارشناسی و جمع‌بندی گزارش‌های نهایی بود.

خبرگزاری ایسنا نوشت که وجود اختلاف نظر دو طرف و فاصله بسیار میان اعداد رد و بدل شده در خصوص هزینه سبد معیشت باعث شد نشست شامگاه دوشنبه بدون نتیجه پایان یابد.

این خبرگزاری به نقل از نمایندگان کارگری تاکید کرد جلسه امیدوارکننده نبود و باید روز جمعه ۲۶ اسفند بار دیگر تلاش بیشتری برای نزدیک شدن دیدگاه‌ها صورت گیرد تا توافقی در این زمینه به وجود آید.

همچنین علی خدایی که خبرگزاری ایلنا او را عضو کارگری شورای عالی کار خوانده، گفت: «سر سبد معیشت به توافق نرسیده‌ایم؛ سبدی که در رسانه‌ها آمده، صرفا پیشنهاد دولت و کارفرمایان است.»

عضو کارگری شورای عالی کار حکومت را متهم کرد با تغییراتی که در اقلام اساسی و مصرف آن داده‌، تلاش کرده نرخ سبد معیشت کارگران را پایین بیاورد.

او گفت: «به عنوان مثال اگر در سبد سال‌های گذشته، سرانه مصرف گوشت در سبد غذایی ۳۸ گرم بود، حالا آن را ۲۰ گرم در نظر گرفته‌اند. نان را از ۳۱۰ گرم به ۱۰۰ گرم کاهش داده‌اند. در ردیف حبوبات، اقلامی را به حبوبات منتخب اضافه کرده‌اند که قیمت را پایین‌تر می‌آورد.»

خدایی ادامه داد: «در میوه‌جات و سبزیجات هم همین اتفاق افتاده است. در ضمن تاکید دارند که مراجع رسمی این اعداد را اعلام کرده‌اند. در نتیجه با آن محاسباتی که ما اصلا نمی‌پذیریم، نرخ سبد معیشت را همان ۱۲ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان محاسبه و اعلام کرده‌اند.»

کمیته دستمزد شورای عالی کار، بهمن ماه سال گذشته هزینه سبد معیشت کارگران را هشت میلیون و ۹۷۹ هزار تومان اعلام کرده بود.

این در حالی است که تورم در ایران در سال جاری شدیدا افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود این روند سال آینده شتاب بیشتری بگیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
خبر

شنیداری

پادکست‌ها