سعید افکاری: الهام افکاری باید پنج سال با پابند در حبس خانگی باشد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۱

سعید افکاری، برادر الهام افکاری، در توییتی خبر داد که خواهرش از زندان عادل‌آباد شیراز آزاد شده اما باید پنج سال را با پابند در حبس خانگی بگذراند.

سعید افکاری افزود: «پنج سال حبس خانگی تنها به جرم اینکه دادخواه نفس گرفته‌‌ برادر بی‌گناهش بود.»

اواخر آذر رسانه‌های ایران گزارش دادند در پرونده قوه قضاییه برای الهام افکاری او به پنج سال حبس تعزیری، منع خروج از کشور و منع از فعالیت در فضای مجازی به مدت دوسال محکوم شده است.

الهام افکاری، خواهر نوید افکاری، کشتی‌گیر اعدام شده صبح روز پنج‌شنبه ۱۹ آبان بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات (پلاک ۱۰۰) در شیراز منتقل شد.

در آن زمان، رسانه‌های وابسته به حاکمیت و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، بازداشت الهام افکاری را «حین خروج از یکی از مرزهای کشور» اعلام کردند، اما نزدیکان او تاکید کردند که او هنگام بازداشت، در شیراز بوده است.

گزارشگران بدون مرز در واکنش به این بازداشت و اتهاماتی که جمهوری اسلامی متوجه الهام افکاری کرد، نوشت که دولت جمهوری اسلامی به سرکوب رسانه‌های خارج از ایران ادامه می‌دهد.

شهریور امسال و در دومین سالگرد اعدام نوید افکاری نیز الهام افکاری، همراه با دو عضو دیگر خانواده بازداشت شده بود.

سال گذشته نیز گوشی تلفن الهام افکاری از سوی نهادهای امنیتی سرقت شده بود.

دیگر اعضای خانواده افکاری هم همواره تحت فشار شدید دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی قرار داشته‌اند تا دست از دادخواهی بردارند.

پیشتر سعید افکاری اعلام کرده بود سوالاتی که در بازجویی از خواهرش پرسیده شده درباره «تبلیغ علیه نظام از طریق پست و استوری درباره نوید و دیگر کشته‌شدگان(دادخواهی)» بوده است.

همچنین سعید افکاری در توییتر فایل صوتی تماس تلفنی خواهرش الهام از زندان عادل‌آباد شیراز را منتشر کرده بود که می‌گفت ده‌ها زندانی کودک در این زندان علاوه بر اتهامات دیگر با اتهام «افساد فی‌الارض» و «محاربه» نگهداری می‌شوند. این اتهام می‌تواند زندانیان را با حکم اعدام مواجه کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها