سفر نتانیاهو به ایتالیا در میان موج اعتراضات در کشور؛ دیدار با وزیر دفاع آمریکا در فرودگاه

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۸

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، پنج‌شنبه ۱۸ اسفند راهی رم، پایتخت ایتالیا می‌شود تا با جیورجیا ملونی، نخست‌وزیر این کشور دیدار کند. مخالفان او اما هشدار داده‌اند مسیرهای مختلف آمد و شد در اسرائیل از جمله مسیرهای منتهی به فرودگاه بین‌المللی بنگوریون را مسدود خواهند کرد.

نتانیاهو از ماه گذشته میلادی سفرهایی را به کشورهای اروپایی آغاز کرده است تا در رابطه با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی با رهبران این کشورها گفت‌وگو کند.

او پیش از این در سفری به پاریس با امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه دیدار کرد.

قرار است چند روز پس از دیدار از ایتالیا، نتانیاهو راهی آلمان شود و در آنجا نیز درباره برنامه هسته‌ای تهران با اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان مذاکراتی انجام دهد.

بر اساس گزارش کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل، دیدار نتانیاهو با ملونی قرار است تنها ۴۵ دقیقه باشد؛ موضوعی که موجب خشم مخالفان نتانیاهو شده که می‌گویند او به بهانه دیدارهای خارجی چند دقیقه‌ای، هر آخر هفته با خانواده خود و به هزینه عمومی (بیت‌المال) به کشورهای اروپایی سفر می‌کند.

در همین حال مخالفان دولت در اسرائیل اعلام کرده‌اند امروز راه‌های منتهی به فرودگاه بین‌المللی این کشور را خواهند بست تا از رسیدن نتانیاهو به فرودگاه جلوگیری کنند.

به همین دلیل، به گزارش برخی رسانه‌های اسرائیلی، ممکن است نتانیاهو امروز با هلی‌کوپتر به فرودگاه برود.

مخالفان نتانیاهو و معترضان به تغییرات قانونی که دولت او قصد دارد در سیستم قضایی اسرائیل ایجاد کند، امروز را «روز مقاومت ملی» خوانده و قصد دارند رشته اقدامات اعتراضی در سراسر کشور انجام دهند.

معترضان هشدار داده‌اند مسیرهای مختلف آمد و شد در اسرائیل از جمله مسیرهای منتهی به فرودگاه بین‌المللی بنگوریون را مسدود خواهند کرد.

پلیس اسرائیل هشدار داده که مسدود کردن مسیرهای اصلی آمد و شد می‌تواند موجب خسارات سنگین شده و حتی در موارد اضطراری، جان افراد را به خطر بیندازد.

پلیس همچنین هشدار داده هر راننده‌ای که به عمد مسیرهای آمد و شد را مسدود کند با جریمه نقدی تا ۵۰۰ شکل (۱۴۰ دلار) روبه‌رو خواهد شد.

ایتامار بنگویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل، شب گذشته اعلام کرد اگرچه ابراز عقیده آزاد است، اما دولت و پلیس اجازه آنارشی نخواهند داد.

از سوی دیگر لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، امروز به منظور دیداری رسمی به اسرائیل می‌رود.

وب‌سایت خبری واینت خبر داد نظر به تصمیم مخالفان نتانیاهو برای اعتراضات سراسری از صبح روز پنج‌شنبه و احتمال مسدود شدن مسیرهای منتهی به فرودگاه بنگوریون، آستین قصد ندارد از فرودگاه خارج شود و دیدارهایش با مقامات اسرائیلی را در همان فرودگاه انجام خواهد داد.

او قرار است با نتانیاهو و همچنین یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، دیدار کند.

موضوع ایران محور اصلی گفت‌وگوهای آستین با مقامات اسرائیلی خواهد بود هر چند گفته شده موضوعاتی مانند تنش در اورشلیم و به ویژه کرانه باختری رود اردن نیز از دیگر محورهای گفت‌وگوهای طرفین خواهد بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها