حملات گسترده روسیه به اوکراین موجب قطع برق مناطق مختلف کشور و خاموشی گسترده شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۸

مقامات محلی اوکراین اعلام کردند نیروهای روسیه در حملاتی گسترده، مناطقی در شرق، جنوب و غرب این کشور و همچنین کی‌یف، پایتخت را در بامداد پنج‌شنبه ۱۸ اسفند هدف قرار دادند و موجب افزایش قطع برق در این مناطق شدند.

اولگ سینگوبوف، فرماندار منطقه خارکف، بامداد پنج‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «دشمن به حدود ۱۵شهر و منطقه حمله کرد و بار دیگر تاسیسات ضروری و زیرساخت‌ها را هدف قرار داد.»

این حملات جدید در حالی‌ است که روسیه در ماه‌های گذشته تاسیسات کلیدی اوکراین را با موشک و پهپاد بمباران و زندگی روزانه میلیون‌ها نفر، شامل دسترسی آنان به آب آشامیدنی، گرمایش و برق را مختل کرده است.

پیش‌تر و در اواسط ماه ژانویه نیز تاسیسات انرژی در منطقه خارکف هدف حملات روسیه قرار گرفته بود.

این مقام محلی اوکراین درباره جزییات خسارات و قربانیان احتمالی این حملات جدید گفت: «طبق اطلاعات اولیه، یک ساختمان مسکونی خصوصی در منطقه خارکف مورد اصابت قرار گرفته است.»

همچنین ایگور ترخوف، شهردار خارکف گفت که «زیرساخت‌های انرژی» هدف حملات روسیه قرار گرفته و «مشکلاتی» را در زمینه برق‌رسانی در بخش‌هایی از شهر به وجود آورده است.

در منطقه اودسا در جنوب اوکراین نیز فرماندار ماکسیم مارچنکو با اشاره به یک «حمله موشکی گسترده» گزارش داد که «موشک‌ها به زیرساخت‌های انرژی منطقه اصابت کردند و به ساختمان‌های مسکونی آسیب زدند».

او با بیان این که این حمله «خوشبختانه تلفات جانی نداشته است»، از ایجاد «محدودیت‌های برق‌رسانی» خبر داد.

همچنین به گفته مقام‌های اوکراینی، پدافند هوایی در منطقه کی‌یف، پایتخت اوکراین نیز به کار افتاد.

خبرگزاری فرانسه هم نوشت صداهای انفجار در پایتخت اوکراین شنیده شده است.

ویتالی کلیچو، شهردار کی‌یف، در پیامی تلگرامی از قطع برق حدود ۱۵درصد از ساکنان این شهر خبر داد.

در غرب کشور نیز سگی گامالی، فرماندار منطقه خملنیتسکی، از ساکنان خواست «در پناهگاه‌ها بمانند» زیرا «دشمن در حال ضربه زدن به زیرساخت‌های حیاتی در کشور است».

همچنین فرماندار منطقه لویو در غرب اوکراین اعلام کرد دست‌کم چهار غیرنظامی شامل دو مرد و دو زن در حملات روسیه کشته شدند.

او افزود: «یک موشک روسی به یک منطقه مسکونی در منطقه زولوچیف اصابت و سه خانه را ویران کرد. آوار در حال پاک‌سازی است. ممکن است افراد دیگری در زیر آن باشند.»

از زمانی که نیروهای روسیه در ماه اکتبر گذشته در جبهه‌های زمینی جنگ شکست‌هایی را متحمل شدند، ارتش روسیه به حملات هوایی بیشتر از راه شلیک موشک و همچنین پهپاد به‌ویژه به سوی زیرساخت‌های اوکراین روی آورده است.

مقام‌های اوکراینی روز پنج‌شنبه اعلام کردند نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا که پیش‌تر از سوی روسیه اشغال شده بود، پس از حمله روسیه از شبکه برق اوکراین خارج شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
رنگ زندگی - آسیای مرکزی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید