تداوم حملات شیمیایی به بیش از ۵۰ مدرسه در روز سه‌شنبه و تجمع معترضان در ده‌ها شهر

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۶

معلمان و مردم معترض روز ۱۶ اسفند و در پاسخ به فراخوان‌ها، مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش ده‌ها شهر تجمع کردند. معترضان در این تجمع خواستار امنیت مدارس شده و شعارهایی از جمله «مرگ بر حکومت بچه‌کُش» سر دادند. هم‌زمان، حملات شیمیایی به مدارس و دانشگاه‌ها در روز سه‌شنبه ادامه یافت.

بر اساس آمار جمع‌آوری‌شده و گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، روز سه‌شنبه به بیش از دستکم ۵۰ مدرسه در شهرهای مختلف ایران حمله شیمیایی شد.

نورآباد ممسنی، آبدانان، بوشهر، جلفا، همدان، تاکستان، شیروان، بجنورد، کاشمر، سقز، هرسین، الیگودرز، اردبیل، رشت، تهران، لاهیجان، بابل، کرمانشاه، دالاهو، کرج، اهواز، ایذه، سمیرم، مشهد، ‌اصفهان، سنندج، مریوان و شیراز از جمله شهرهایی هستند که گزارش‌ها و ویدیوهایی از تجمع مردم در آن‌ها منتشر شده است.

حمله شیمیایی به مدارس و دانشگاه‌ها در روز سه‌شنبه

این تجمع‌ها در شرایطی است که چند مدرسه و دانشگاه دیگر امروز هدف حملات شیمیایی قرار گرفتند؛ از جمله تعدادی از دانش‌آموزان مدارس روستاهای راژان، براسپ، سوسن‌آباد و ژارآباد در منطقه مرگور ارومیه که به گفته سازمان حقوق بشری هه‌نگاو مسموم شده‌اند.

به گزارش هه‌نگاو، همچنین دانشگاه آزاد علوم‌پزشکی کرمانشاه واحد باغ نی، هدف حملات شیمیایی قرار گرفته و مسوولان دانشگاه تا زمان رسیدن اورژانس، اجازه ندادند که دانشجویان از دانشگاه خارج شوند.

بنابر اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال روز سه‌شنبه دانشکده علوم پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد هم مورد حملات شیمیایی قرار گرفت.

ویدیوهای رسیده به ایران‌ اینترنشنال حاکی از مسموم شدن دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه ستایش در نورآباد ممسنی در استان فارس است.

محمدجواد مقسمی، رییس فوریت‌های پزشکی گلستان هم خبر داد روز سه‌شنبه ۱۱ دانش‌آموز در شهرستان علی‌آبادکتول و دو دانش‌آموز و یک معلم در شهرستان رامیان این استان دچار مسمومیت شده و به مراکز درمانی منتقل شدند.

محمود شهامت، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، خبر داد که روز سه‌شنبه ۴۳ دانش‌آموز در سه مدرسه علوی، آرمیتا و الزهرا در یاسوج و یکی از مدارس گچساران، مسموم شده و به مراکز درمانی منتقل شدند.

کانال صفنی معلمان خبر داد که مدرسه معصومه در شهرستان بهمئی در استان کهگیلویه وبویراحمد مورد حمله شیمیایی قرار گرفت و به دلیل نبود امکانات پزشکی در این شهرستان، سه معلم و چندین دانش‌آموزبه بیمارستان‌های بهبهان اعزام شدند.

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال دانش‌آموزان مدارس مهدیه و قریشی در زاهدان مسموم شدند.

تجمع فرهنگیان و مردم

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان از مجروح شدن دو معلم در تجمع معلمان در سنندج بر اثر شلیک گلوله ساچمه‌ای توسط ماموران امنیتی خبر داد.

از صبح امروز شماری از معلمان و مردم سنندج در اعتراض به مسموم‌سازی دانش‌آموزان مقابل اداره آموزش و پرورش تجمع کرده و شعارهایی از جمله «مرگ بر طالبان؛ چه ایران چه افغان» و «امنیت مدارس حق مسلم ماست» سر دادند.

در مریوان استان کردستان هم ماموران حکومتی از صبح امروز تلاش کردند تا مانع تجمع مسالمت‌آمیز معلمان برای حمایت از دانش‌آموزان مقابل ساختمان اداره‌کل آموزش و پرورش شوند.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای انتظامی با حضور گسترده مقابل آموزش و پرورش آبدانان در استان ایلام مانع تجمع معلمان شدند.

روز سه‌شنبه، معلمان و تعدادی از والدین دانش‌آموزان بوشهر مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان تجمع کردند.

معلمان شهر جلفا واقع در استان آذربایجان‌شرقی، در اعتراض به مسموم‌سازی دانش‌آموزان مقابل آموزش و پرورش تجمع کردند.

معلمان و والدین دانش‌آموزان همدان مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان تجمع کردند.

معلمان بجنورد و شیروان در استان خراسان شمالی دست به تجمع اعتراضی زدند.

در تاکستان در استان قزوین هم مردم و معلمان در اعتراض به مسموم‌‌سازی دانش‌آموزان مقابل اداره آموزش و پرورش تجمع کردند.

در بعضی شهرها اما تجمع معترضان با حمله نیروهای امنیتی و پرتاب گاز اشک‌آور به سوی مردم همراه بود و تعدادی از معلمان و شهروندان نیز بازداشت شدند.

ماموران امنیتی به سمت معلمان و مردم تجمع‌کننده مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان در رشت گاز اشک‌آور شلیک کردند.

معلمان و مردم در واکنش به این حملات نیروهای حکومتی، خطاب به آن‌ها شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» سر دادند.

گزارش‌هایی نیز از لاهیجان، دیگر شهر استان گیلان منتشر شده که حاکی از تجمع معلمان و مردم مقابل آموزش و پرورش و در اعتراض به مسموم‌سازی دانش‌آموزان است.

تجمع مردم و معلمان اصفهان مقابل ساختمان آموزش و پرورش این استان هم با هجوم و دخالت نیروهای امنیتی همراه بود.

در سمیرم استان اصفهان نیز بر اساس تصاویر رسیده به ایران‌اینترنشنال، نیروهای امنیتی برای جلوگیری از تجمع معلمان و مردم مقابل آموزش و پرورش حضوری گسترده دارند.

بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، والدین دانش‌آموزان در شیراز مقابل آموزش و پرورش تجمع کرده و شعارهایی از جمله «مرگ بر حکومت بچه‌کش» سر دادند.

کانال شورای هماهنگی صنفی معلمان اما از یورش نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تجمع معلمان و مردم مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش استان فارس خبر داد.

بر اساس گزارش این تشکل همچنین، محمدعلی زحمتکش، بازرس انجمن صنفی معلمان فارس و غلامرضا غلامی در جریان تجمع معلمان و مردم در شیراز بازداشت و ساعاتی بعد آزاد شدند.

در نورآباد ممسنی دیگر شهر استان فارس هم گزارش‌ها حاکی از تجمع مردم و معلمان است.

معلمان و مردم اردبیل هم در روز سه‌شنبه مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش تجمع کرده و شعارهایی از جمله «امنیت مدارس حق مسلم ماست» سر دادند.

در تهران نیز گزارش‌هایی از تجمع مردم و معلمان مقابل ساختمان آموزش و پرورش ناحیه پنج منتشر شده که در آن معترضان شعارهایی از جمله «مرگ بر حکومت بچه‌کُش» و «بسیجی سپاهی، داعش ما شمایی» سر می‌دهند.

هم‌زمان گروهی از مردم در خیابان جمهوری تهران تجمع کرده و شعارهایی از جمله «مرگ بر حکومت بچه‌کُش» سر دادند.

معلمان و مردم بابل استان مازندران نیز در اعتراض به مسموم‌سازی دانش‌آموزان مقابل آموزش و پرورش تجمع کردند.

در کرمانشاه معلمان و مردم در اعتراض به مسموم‌سازی دانش‌آموزان مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش تجمع کردند.

این تجمع هم‌زمان با خبری بود که تایید می‌کرد امروز دانش‌آموزان تعدادی از مدارس دالاهو در این استان مسموم و به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

در استان البرز هم معلمان و اولیای دانش‌آموزان مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش در کرج تجمع کرده و شعارهایی از جمله «فریاد، فریاد، از این همه بیداد» سر دادند.

معلمان و مردم اهواز در استان خوزستان هم در اعتراض به مسموم‌سازی دانش‌آموزان مقابل اداره آموزش و پرورش این شهر تجمع کردند.

در ایذه، دیگر شهر خوزستان هم معلمان و مردم در اعتراض به مسموم‌سازی دانش‌آموزان تجمع کردند.

معلمان الیگودرز در استان لرستان مقابل آموزش و پرورش تجمع کردند.

گزارش‌هایی نیز از تجمع معلمان و خانواده‌ها در مشهد و در اعتراض به مسموم‌سازی دانش‌آموزان منتشر شده که شعارهایی چون «مسوول بی‌کفایت، استعفا استعفا» سر می‌دهند.

بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، ماموران امنیتی به تجمع معلمان در مشهد حمله و به آنان گاز اشک‌آور شلیک کردند.

در کاشمر دیگر شهر استان خراسان رضوی هم معلمان در اعتراض به مسموم‌سازی دانش‌‌آموزان مقابل آموزش و پرورش تجمع کردند.

دانشجویان دانشگاه طباطبایی نیز در اعتراض به حملات شیمیایی به مدارس، تجمع کردند اما بر اساس گزارش‌ها، حراست این دانشگاه اقدام به درگیری با دانشجویان معترض کرده و تعدادی از آنان را با خود برده است.

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم در اعتراض به مسموم‌سازی دانش‌آموزان تجمع کرده و شعارهایی از جمله «راه نفس بریده، جنبش ادامه می‌ده» سر دادند.

از سوی دیگر، دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس هم از فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان حمایت و اعلام کردند که هم‌گام با معلمان روز سه‌شنبه، ۱۶ اسفند، در دانشگاه «سرود زن، زندگی، آزادی» سر می‌دهند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «هدف مبارزه ما آن بوده است که کودکانمان در جامعه‌ای آزاد و برابر و ایمن و مرفه زندگی کنند و اکنون که تروریست‌های کودک‌کش کودکانمان را هدف گرفته‌اند سکوت نخواهیم کرد.»

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در روزهای گذشته فراخوان‌هایی را برای تجمع در ۱۶اسفند و به منظور اعتراض به حملات شیمیایی به مدارس منتشر کرده بود.

در این فراخوان آمده بود: «آمران و عاملان مسمومیت دانش‌آموزان باید بدانند که دانش‌آموزان خط قرمز معلمان هستند و ما معلمان شاغل و بازنشسته در چنین شرایط دردناکی فرزندانمان را تنها نخواهیم گذاشت.»

در بخشی از «قطعنامه پایانی» تجمع اعتراضی فرهنگیان آمده است: «گستردگی مدارس مورد تهاجم و تعداد زیاد دانش‌آموزان آسیب دیده، نشان می‌دهد که پروژه اقدامات خودسرانه از سوی وابستگان ایدئولوژیک حاکمیت، به شدت مورد تردید است. به‌ویژه آنکه تاکنون هیچ اقدام موثری در جهت جلوگیری از تهاجم به محیط مدارس و خوابگاه‌های دانشجویی صورت نگرفته‌ است.»

نویسندگان بیانیه تاکید کرده‌اند اگر فرهنگیان و اقشار مختلف اجتماعی در مقابل این تهاجم سیستماتیک به ساحت آموزش مقاومت نکنند، یقینا شاهد اعمال «به مراتب خشونت‌بارتری در سطح جامعه» خواهیم بود.

حملات شیمیایی به مدارس دخترانه از آذرماه امسال آغاز شده و با گذشت سه ماه،‌ ده‌ها مدرسه و صدها دانش‌آموز را درگیر کرده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
خبر ورزشی
میراث ناملموس

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید