حذف حسن یزدانی از برترین‌های کشتی؛ علیرضا دبیر علیه ژنرال ۸ستاره؟

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۵

فدراسیون کشتی برترین‌های سال۱۴۰۱ کشتی را معرفی کرد. نکته اینجاست که نام حسن یزدانی، معروفترین کشتی‌گیر آزاد سالهای اخیر ایران و پرافتخارترین کشتی‌گیر ایرانی حذف شده. همچنین اثری از محمدرضا گرایی ستاره کشتی فرنگی هم نیست. پس از باخت به تیلور،‌ اختلافات بین یزدانی و دبیر بالاگرفت

آنطور که خبرگزاری ایرنا نوشته، دلیل حذف یزدانی برخی معیارهایی بوده که فدراسیون گذاشته است: «فدراسیون در انتشار این لیست چند ملاک مهم را مورد نظر قرار داده است. نخستین ملاک کسب مدال طلا در آوردگاه جهانی ۲۰۲۱ بلگراد است. حسن یزدانی در سال ۱۴۰۱ برابر دیوید تیلور شکست خورد و دستش از مدال طلا کوتاه ماند. شکست برابر تیلور موجب شد تا وی جایی در لیست کشتی‌گیران برتر سال نداشته باشد. در این لیست نامی از محمدرضا گرایی دارنده مدال نقره قهرمانی جهان در رشته کشتی فرنگی نیز دیده نمی‌شود. گرایی نیز در فینال وزن ۶۷ کیلوگرم نتوانست به مدال طلا برسد.»

خبرگزاری دولت در ادامه نوشته: «مولفه کسب مدال طلا نمی‌تواند دلیل قطعی حذف نام یزدانی باشد زیرا در لیست منتشره از سوی فدراسیون نام امین میرزازاده دیده می‌شود که در مسابقات کشتی فرنگی بلگراد به مدال نقره جهانی رسید.»

اختلافات بین حسن یزدانی و علیرضا دبیر پس از کشتی مغلوبه با دیوید تیلور، عیان شد. علیرضا دبیر پس از مسابقه به شیوه کشتی‌گرفتن یزدانی تاخت و در جواب، پدر حسن یزدانی عامل باخت ستاره کشتی ایران را خواسته‌های غیرفنی و عجیب رئیس فدراسیون کشتی دانست: «چرا آقای دبیر نیم ساعت قبل از فینال به پسرم گفت با مربی ۱۱۰ کیلویی تمرین کند تا ضربان قلبش به ۲۵۰ برسد؟ می‌گوید کشتی فقط زیر کتف نیست؛ حسن زیر می‌گیرد، سروته یکی می‌کند، همه جای تشک، کشتی می‌گیرد.»

پس از این هم یزدانی با تیم ملی کشتی به آمریکا نرفت. اما نکته دیگر، متنی بود که حسن یزدانی در اوج مسابقات بلگراد درباره کشته شدن مهسا امینی نوشت: «کاممان از اتفاقات اخیر تلخ است و میلی به نوشتن نیست. این چند خط را فقط برای خانواده امینی که در داغ فرزند نشسته اند و مردم عزیزم می نویسم. درگذشت مهسا امینی را تسلیت می گویم.»

پربیننده‌ترین‌ها

میراث ناملموس
خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید