نگرانی شدید رهبر کره شمالی از گسترش قحطی مرگ‌بار مواد غذایی در این کشور

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۱

در پی نگرانی شدید از افزایش قحطی مرگ‌بار مواد غذایی در کره شمالی، کیم جونگ‌اون، رهبر این کشور، به مقام‌های دولتی دستور داد تا از تولید کافی محصولات کشاورزی در کره شمالی اطمینان یابند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، رهبر کره شمالی در یک جلسه حزب خود خواستار «دست‌یابی بدون مشکل» به اهداف این کشور در زمینه تولید محصولات کشاورزی شد.

این رسانه کره شمالی به نقل از رهبر این کشور نوشت: «به منظور افزایش تولید ملی کشاورزی، لازم است تا برای غلبه بر عدم تعادل در جهت‌گیری کشاورزی تلاش شود و تمرکز بر افزایش محصول در هر هکتار از همه مزارع مهم است.»

پیشتر و در روز دوشنبه کیم جونگ‌اون خواستار «تحول اساسی» در تولید محصولات کشاورزی در کره شمالی شده بود.

این در حالی است که در سال‌های اخیر کره شمالی نیروها و منابع بسیاری را وقف گسترش تسلیحات نظامی و به ویژه هسته‌ای کرده و به دلیل همین برنامه‌های تسلیحاتی، در معرض مجازات‌های متعدد بین‌المللی قرار گرفته است.

این کشور همچنین از ابتدای همه‌گیری کرونا محدودیت‌های شدیدی را در ارتباطات اندک بین‌المللی خود وضع کرد و سال گذشته فقط مبادلات خاصی را با چین از سر گرفت.

بر اساس اعلام دولت کره جنوبی، به تازگی مرگ و میر ناشی از قحطی در کره شمالی گزارش شده و سئول بر این باور است که «کمبود مواد غذایی در کره شمالی جدی است».

سال گذشته میلادی، رهبر کره شمالی به وضعیت پرتنش غذایی در این کشور اشاره کرد و از مردم این کشور خواست تا برای «بدترین شرایط» آماده شوند.

در همان زمان رسانه دولتی کره شمالی نیز اعتراف کرد این کشور با «بحران غذایی» روبه‌رو شده است.

کره شمالی پیشتر نیز با قحطی‌های مرگ‌بار روبه‌رو بوده و در دهه ۹۰ میلادی، صدها هزار نفر بر اثر قحطی در این کشور کشته شدند.

کره شمالی همچنین در برابر دیگر بلایای طبیعی به ویژه سیل و خشکسالی، به دلیل کمبود مزمن زیرساخت‌ها و جنگل‌زدایی و ده‌ها سال مدیریت ناکارآمد کشور، بسیار آسیب‌پذیر شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

چی‌چکا، قصه شب
چشم‌انداز با سیما ثابت
میراث ناملموس

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید