آسوشیتدپرس: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران ذرات اورانیوم غنی‌شده تا ۸۳/۷ درصد یافته

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۰

آسوشیتدپرس نوشت گزارشی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مشاهده کرده که نشان می‌دهد بازرسان این سازمان ذرات اورانیوم غنی‌شده تا سطح ۸۳/۷ درصد در تاسیسات فردو یافته‌اند. رویترز نیز گزارش داد آژانس در حال مذاکره با ایران درباره منشاء این ذرات است.

این سطح غنی‌سازی نزدیک به سطح ساخت سلاح اتمی است.

طبق گزارش آژانس، اورانیوم غنی‌شده تا ۸۳/۷ درصد که در فردو کشف شده در حد ذره بوده و ایران ذخیره‌ای با غلظت بالای ۶۰ درصد ایجاد نکرده است.

گزارش آژانس خاطرنشان کرد بازرسان این سازمان در اول بهمن ماه متوجه شدند دو آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۶ در سایت فردو به گونه‌ای متفاوت از وضعیت گزارش شده قبلی ترکیب‌بندی شده‌اند، که نمونه‌برداری‌ها پس از آن، ذرات اورانیوم غنی‌شده تا ۸۳/۷ درصد را نشان داد.

گزارش آژانس گفت مقامات ایران عنوان کرده‌اند که این ذرات ممکن است در اثر «نوسانات غیرعمدی» در سطح غنی‌سازی تولید شده‌ باشند.

به گزارش آسوشیتدپرس، نمایندگی ایران در سازمان ملل از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده، اما گزارش آژانس خاطرنشان کرده که پس از کشف این ذرات، شدت و تعداد فعالیت‌های راستی‌آزمایی خود را در سایت فردو افزایش خواهد داد.

در همین حال، وزیران خارجه آلمان و اسرائیل در دیداری در برلین درباره کشف ذرات اورانیوم غنی‌شده تا ۸۳/۷ درصد در ایران ابراز نگرانی کردند.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان ضمن ابزار نگرانی از این خبر گفت: «هیچ توجیه غیرنظامی قابل پذیرشی برای استفاده از چنین سطح بالای غنی‌سازی وجود ندارد.»

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، نیز گفت برای برخورد با برنامه هسته‌ای ایران دو گزینه وجود دارد: به‌ کارگیری مکانیسم ماشه و بازگرداندن خودکار تحریم‌های جمهوری اسلامی و آماده داشتن یک «گزینه نظامی معتبر».

وزیر خارجه اسرائیل گفت: «با توجه به اطلاعات و دانش ما، اکنون زمان مناسب برای کار کردن بر روی این دو گزینه است.»

در همین حال، کالین کال، معاون وزیر دفاع آمریکا، به کمیته خدمات نظامی مجلس نمایندگان ایالات متحده گفت: «ایران می‌تواند "در مدت ۱۲ روز" مواد شکاف‌پذیر هسته‌ای لازم را برای ساخت یک بمب هسته‌ای تولید کند، در حالی که در سال ۲۰۱۸ ایران برای چنین کاری ۱۲ ماه زمان لازم داشت.»

باب منندز، سناتور دموکرات، نیز در واکنش به خبر اقدام جمهوری اسلامی در غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم، به ایران‌اینترنشنال گفت: «نمی‌دانم چه اتفاقی باید رخ دهد تا دولت آمریکا بفهمد که رژیم ایران راهش را تغییر نمی‌دهد، بلکه برعکس، اقدامات خود را تشدید هم می‌کند.»

منندز در گفت‌وگو با آرش علایی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال، ابراز امیدواری کرد خبر غنی‌سازی حدود ۸۴ درصدی اورانیوم از سوی ایران، باعث شود دولت بایدن سیاست خود را در ارتباط با جمهوری اسلامی تغییر دهد.

او تاکید کرد: «باید از طریق مجموعه‌ای از اقدام‌ها و پیام‌های واضح، به رژیم ایران نشان داد کارهایی که می‌کند برایش پیامد خواهد داشت.»

با این حال، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، درباره گزارش غنی‌سازی حدود ۸۴ درصدی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی گفت: «آنچه وجود داشته ذراتی بسیار کوچک است که حتی زیر میکروسکوپ هم دیده نمی‌شود.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: «اگر ایران بخواهد افزایش غنی‌سازی را داشته باشد، همان‌طور که پیشتر نیز اقدام کرده، نیت خود را اعلام می‌کند و در این رابطه نیاز به مخفی کاری نیست.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید