شاهزاده رضا پهلوی: دیدار وزیران خارجه بلژیک و ایران در دادگاه افکار عمومی قابل توجیه‌ نیست

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۰

شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال دیدار وزیر خارجه بلژیک با همتای ایرانی خود را رویکردی «دوپهلو» خواند و گفت: «این مساله قطعا در دادگاه افکار عمومی قابل توجیه نیست.»

شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگو با بردیا افشین، خبرنگار ایران‌اینترنشنال، افزود: این مساله که مقام‌های غربی از جنبش «زن، زندگی، آزادی» حمایت ‌کرده و حتی موهای خود را قیچی می‌کنند، اما از سوی دیگر با مقامات جمهوری اسلامی دیدار می‌کنند، رفتاری دوپهلو بوده و محل ایراد است.

او تاکید کرد: دولت‌های غربی باید با رفتارهای غیرقانونی جمهوری اسلامی، از جمله گروگان‌گیری، به شکلی هماهنگ مقابله کنند.

او خاطرنشان کرد: دولت‌های غربی نباید با مذاکره با جمهوری اسلامی در مورد گروگان‌گیری‌های که انجام داده، این نوع رفتار را برای این حکومت سرکوب‌گر و توتالیتر ساده‌تر کنند، زیرا با این کار آنها را به ادامه چنین اقداماتی تشویق می‌کنند.

شاهزاده رضا پهلوی گفت: جمهوری اسلامی در این ۴۴ سال یک زبان را فهمیده و آن هم اینکه هرگاه با آن برخورد قاطعی صورت گیرد، همیشه عقب‌نشینی کرده است.

وزیر خارجه بلژیک روز دوشنبه در حاشیه نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، دیدار کرد که این دیدار انتقادها و اعتراض چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی و کاربران رسانه‌های اجتماعی را در پی داشت.

وزیر خارجه بلژیک در توییتی نوشت که در این دیدار با امیرعبداللهیان درباره وضعیت حقوق بشر در ایران گفت‌وگو کرده و خواستار آزادی فوری الیویر فانده‌کاستیله، امدادگر بلژیکی زندانی در ایران، شده است.

مسیح علی‌نژاد با انتقاد از این دیدار نوشت: «وزیر خارجه بلژیک که چند ماه قبل برای همبستگی با مهسا امینی و زنان ایرانی موهای خود را کوتاه کرد، اکنون از ظالمان در اروپا استقبال می‌کند.»

دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان بلژیک، نیز نوشت: «جمهوری اسلامی زنان را که برای حقوق اولیه خود می‌جنگند، سرکوب می‌کند و می‌کشد. اما دولت بلژیک با دیپلماسی گروگانگیری همراهی می‌کند.»

خبرها
۱۰۰ سال با گلستان
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید