آتش‌سوزی ساختمان فرسوده خیابان بهار؛ کشته شدن یک آتش‌نشان و صدور حکم جلب برای مالک ساختمان

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۷

در پی آتش‌سوزی در یک ساختمان قدیمی خیابان بهار تهران که یک آتش‌نشان در جریان اطفای آن کشته شد، بار دیگر موضوع رسیدگی ساختمان‌های فرسوده در پایتخت ایران مطرح شده و برای مالک این ساختمان نیز حکم جلب صادر شد.

رسانه‌های ایران گزارش دادند که پس از آن که رضا دارابی، فرمانده ایستگاه ۱۲۰ آتش‌نشانی تهران، در عملیات اطفای یک ساختمان اداری-تجاری شماره ۱۵۳ در خیابان بهار مفقود شد، جسد او پیدا شده است.

بر اساس گفته جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران، این آتش‌نشان که در تاریکی محل به چاهک آسانسور این ساختمان ۱۰ طبقه سقوط کرده بود.

ملکی پیشتر گفته بود که این آتش‌سوزی ساعت ۱۰:۲۹ صبح روز شنبه به آتش‌نشانی خبر داده شد. به گفته رییس آتش‌نشانی، نیز عملیات خاموش کردن این آتش‌سوزی پس از دوازده ساعت در شامگاه شنبه به پایان رسید.

مقام‌های سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران همچنین درباره وضعیت ایمنی این ساختمان گفته‌اند که بیش از پنجاه سال قدمت دارد و در گذشته از آتش‌نشانی اخطار ایمنی دریافت کرده بود.

قدرت‌الله محمدی، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، روز یکشنبه گفت: «علت طولانی شدن اطفاء حریق، حجم بالای کالاهایی بود که با اشتعال‌زایی بالا در طبقات منفی ساختمان دپو شده بودند که همین امر موجب شده بود دمای طبقه ۳- به بیش از ۴۰۰ درجه برسد.»

او اضافه کرد که برای مالک این ساختمان‌ حکم جلب صادر شده است.

همچنین مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت که حریق ساختمان ۱۵۳ با یک ربع تاخیر به سازمان آتش‌نشانی اطلاع داده شده بود.

او افزود: «علیرغم اینکه این ساختمان توسط محاکم قضایی چندی پیش پلمب شده بود، اما به صورت غیرقانونی فک پلمب شده و متاسفانه شاهد اتفاقات تلخ روز گذشته بودیم.»

این اولین بار نیست که در سال‌های اخیر ساختمان‌های فرسوده در تهران دچار انفجار یا آتش‌سوزی می‌شوند؛ معروف‌ترین مورد در این زمینه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو در تهران است.

پیشتر محسن هاشمی، رییس پیشین شورای اسلامی شهر تهران، درباره حادثه انفجار یک کلینیک در این شهر گفته بود: «در تهران بعد از حادثه پلاسکو، ۳۳ هزار ساختمان ناایمن شناسایی شدند.»

او افزود از این میان «تنها ۲۰۰ ساختمان ایمن شده و ۳ هزار ساختمان هم در مسیر ایمن‌سازی قرار دارند اما ۲۹ هزار ساختمان هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.»

اکنون نیز علیرضا زاکانی شهردار تهران وعده داده که لیست ساختمان‌های ناایمن تهران در اختیار رییس شورای شهر تهران قرار می‌گیرد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
مستند کوتاه - سامپه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید