وزارت خارجه بریتانیا: سعی می‌کنیم امنیت را در مکانی مناسب برای ایران اینترنشنال فراهم کنیم

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۶

طارق احمد، معاون وزارت خارجه بریتانیا، در مصاحبه با شرق الاوسط گفت مقام‌های بریتانیایی تلاش می‌کنند امنیت را در مکانی مناسب برای شبکه ایران اینترنشنال فراهم کنند تا این شبکه در بریتانیا به کارش ادامه دهد.

معاون وزارت خارجه بریتانیا در این مصاحبه با تاکید بر حساسیت کشورش به امنیت روزنامه‌نگاران و آزادی رسانه‌ها، توضیح داد برخی از فعالیت‌های شبکه ایران اینترنشنال در لندن ادامه دارد و برخی دیگر از فعالیت‌های آن به ایالات متحده منتقل شده است.

طارق احمد در پاسخ به این سوال که آیا بریتانیا قادر به محافظت از خبرنگاران در خاک خود نیست، گفت: «اینطور نیست. ما با همکاری پلیس برای تضمین امنیت افراد شاغل در ایران اینترنشنال و امنیت این شبکه کار می کنیم.»

او با ابراز اطمینان درباره این که دولت بریتانیا با شبکه ایران اینترنشنال «در همه سطوح، به صورت سازنده و همه‌جانبه» همکاری می‌کند، افزود هدف دولت «نه تنها اطمینان‌خاطر دادن، بلکه تضمین امنیت این سازمان و افرادی است که در آن مشغول به کار هستند.»

معاون وزارت خارجه بریتانیا با تاکید بر همکاری دولت بریتانیا با شبکه ایران اینترنشنال برای تامین امنیت آن‌ها در مکانی مناسب، گفت: «من به دلایل عملیاتی معتقدم که این شبکه به دنبال انتقال موقت برخی از فعالیت‌های خود به ایالات متحده است اما برخی از فعالیت‌هایش در بریتانیا ادامه خواهد یافت.»

در پی تهدید‌های امنیتی که منجر به توقف موقت‌ فعالیت‌های ایران اینترنشنال از دفتر لندن و انتقال پوشش ۲۴ ساعته این شبکه به دفتر واشینگتن‌ دی‌سی شد، دولت و نمایندگان پارلمان بریتانیا بر حمایت خود از این شبکه و عزم برای تداوم فعالیت آن در بریتانیا تاکید کرده‌اند.

تهدید‌ها علیه ایران اینترنشنال واکنش برخی دیگر از کشورها در محکومیت جمهوری اسلامی را به همراه داشته و در تازه‌ترین مورد، دولت کانادا این تهدید‌ها را محکوم کرد.

وزارت خارجه کانادا جمعه پنجم اسفند در بیانیه‌ای در پاسخ به پرسش خبرنگار ایران‌اینترنشنال درباره تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه این شبکه، تهدیدهای رژیم ایران علیه روزنامه‌نگاران در داخل و خارج ایران را به شدت محکوم کرد و بر حمایت از حق آزادی عقیده و بیان و برگزاری اجتماعات مسالمت آمیز تاکید کرد.

در همین حال حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، در واکنش به توقف موقت پخش برنامه‌های ایران‌اینترنشنال از دفتر لندن که در پی تهدید‌های امنیتی اتفاق افتاد، مسئولیت این تهدید‌ها را پذیرفت و آن را «بیانگر قلمرو قدرت، میدان نفوذ و شعاع تاثیر انقلاب» خواند.

ایران‌اینترنشنال از ۲۹ بهمن برای حفظ امنیت روزنامه‌نگاران و همکاران خود، پخش برنامه‌های این شبکه را از لندن متوقف و همه بولتن‌های خبری ۲۴ ساعته خود را به دفتر خود در واشینگتن‌ منتقل کرد.

این تصمیم در پی دریافت هشدارهایی صورت گرفت که پلیس متروپولیتن لندن، درباره وجود تهدیدهای جدی و فوری نسبت به امنیت روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در این رسانه، به مدیران ایران‌اینترنشنال منتقل کرده است.

در آخرین مورد از تهدیدها علیه ایران‌اینترنشنال، پلیس متروپولیتن لندن ۲۴ بهمن در بیانیه‌ای اعلام کرد یک تبعه اتریشی به نام محمد حسین دوتایف به اتهام تلاش برای انجام جرائم مرتبط با عملیات تروریستی علیه ساختمان ایران‌اینترنشنال، در دادگاهی در وست‌‌مینیستر تحت محاکمه قرار گرفت.

پربیننده‌ترین‌ها

میراث ناملموس
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید