ادعای فرماندهی انتظامی درباره قتل ابراهیم ریگی: شاکیان کتکش زده و بی‌هوش به کلانتری آوردند

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵

علی رحیمی، معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان سیستان و بلوچستان، روز پنج‌شنبه پنجم اسفند به قتل ابراهیم ریگی، شهروند ٢۴ ساله بازداشت‌شده در کلانتری واکنش نشان داد و در ادعایی عجیب گفت شاکیان خصوصی او را کتک زده و در حالی که بی‌هوش بوده، به کلانتری منتقلش کرده‌اند.

رحیمی مدعی شد که حکم جلب ابراهیم ریگی به دلیل اختلافات خانوادگی قبلا از سوی مقام قضایی صادر شده بوده اما سوم اسفند، «چند فرد با یک دستگاه خودرو تویوتا هایلوکس با مراجعه به کلانتری ١٢ شهرستان زاهدان اعلام کردند فردی به هویت ابراهیم ریگی را در خیابان کریم‌پور ۲۳ دستگیر کرده‌اند و همراه خود به کلانتری آورده‌اند».

او همچنین بازداشت، ضرب و جرح و قتل ابراهیم ریگی را در قالب «اقدامی خودسرانه و بدون حضور ماموران انتظامی»، به گردن این افراد انداخت و گفت هنگامی که او را به کلانتری آوردند در صندلی عقب خودرو در «حال نامناسب و بی‌هوش» بود که ماموران انتظامی با مشاهده این وضعیت بلافاصله به اورژانس اطلاع دادند اما نیروهای امدادی پس از معاینه ابراهیم ریگی اعلام کردند که «بیش از یک ساعت از فوتش می‌گذرد».

«رسانک» اما به نقل از فعالان حقوق بشری بلوچ با زیر سوال بردن ادعای معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: «با فرض درست بودن ادعای علی رحیمی، چگونه شاکی توانسته آقای ریگی را بازداشت و به کلانتری منتقل کند؟»

پیش از این حال‌وش به نقل از منابعی آگاه گزارش داده بود خلاف ادعای کلانتری ۱۲مبنی بر این که آثار ضرب و جرح روی بدن ابراهیم ریگی مربوط به «بیرون از پاسگاه» بوده، قاضی پرونده شعبه ویژه قتل که شخصی به‌ نام جهان‌تیغ است و قاضی کشیک تایید کرده‌اند ریگی بر اثر «ضرب و جرح در داخل کلانتری» درگذشته است.

از سوی دیگر پزشکی قانونی تایید کرده که ضرب و جرح «تازگی» دارد و همان ساعات اولیه پس از انتقال به داخل کلانتری رخ داده است.

عصر روز چهارشنبه هم ماموران پزشکی قانونی با حضور در کلانتری و «معاینه جسد و مشاهده پاره بودن لباس‌های ابراهیم ریگی» تایید کرده بودند او در اثر ضرب و جرح جان خود را از دست داده است.

ابراهیم ریگی، شهروند ۲۴ ساله اهل زاهدان بود که روز ۲۱ مهر به دلیل مداوای مجروحان‎ جمعه خونین زاهدان بازداشت و حدود سه ماه بعد آزاد شد.

او در آخرین پست اینستاگرامی خود و کم‌تر از یک هفته قبل از بازداشت دوباره و به قتل رسیدنش، نوشته بود: «نمی‌دانستم کمک کردن به مجروحان و انتقاد از کشته شدن برادران و خواهرانمان هم گناه است در این سرزمین ... اما حتی مرگ، حتی اعدام کردن من، برایم دیگر مهم نبود. چون من در این سرزمین بارها از دنیا رفته‌ام. پیشنهادهای بسیاری برای خروجم از این سرزمین دادند. از سراسر دنیا به من پیام دادند اما من شهر خود و مکی را ترک نخواهم کرد.»

ابراهیم ریگی چند روز پس از این نوشته و روز سوم اسفند حوالی ساعت ۱۶:۳۰ به‌دست دو مامور در محدوده خیابان کریم‌پور بازداشت و به کلانتری ۱۲ در منطقه بعثت برده می‌شود.

حال‌وش که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد بر اساس گفته منابع نزدیک به ابراهیم ریگی تایید کرده تلفن او از لحظه بازداشت خاموش شده و «در کلانتری مورد ضرب و جرح قرار می‌گیرد و فوت می‌کند».

حال‌وش همچنین خبر داده است ماموران کلانتری ۱۲ و آگاهی زاهدان با فشار بر خانواده ریگی در تلاش هستند تا مانع پیگیری پرونده از سوی آن‌ها شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.