کانال ۱۲ اسرائیل: مقامات اسرائیل درباره آمادگی حمله به سایت‌های اتمی ایران توافق کرده‌اند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۳

کانال ۱۲ اسرائیل گزارش داد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در هفته‌های اخیر با مقام‌های ارشد امنیتی اسرائیل پنج نشست محرمانه درباره ایران برگزار کرده و در این نشست‌ها تصمیم‌گیری شده که سطح آمادگی نظامی اسرائیل برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران به طرز چشمگیری افزایش یابد.

طبق این گزارش، نتانیاهو در پیام‌هایی به وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی آمریکا و رییس‌جمهوری فرانسه تاکید کرده است در صورتی که جهان علیه ایران اقدام نکند، اسرائیل ناچار به اقدام خواهد شد و در این مورد هیچ تردیدی ندارد.

به گفته کانال ۱۲ اسرائیل، این نشست‌ها پس از انتشار گزارش‌ها درباره اقدام جمهوری اسلامی در افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم به ۸۴ درصد تشکیل شده، و وزیر دفاع، رییس ستاد مشترک ارتش، رییس موساد، رییس شورای امنیت ملی، رییس اداره اطلاعات نظامی اسرائیل، رییس اداره مدیریت عملیات نظامی و چندین مقام ارشد امنیتی اسرائیل در این نشست‌ها حضور داشته‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین روز سه‌شنبه در پنل یک نشست امنیتی در تل‌آویو گفت: «برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، هرچه در توان دارم را به کار خواهم بست. این مساله فقط به منافع اسرائیل مربوط نیست، بلکه به منافع آمریکا و کل جهان نیز مرتبط است.»

از سوی دیگر، الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، به آی-۲۴ نیوز گفت: آمریکا و اروپا پیش از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر، مکانیسم ماشه و بازگرداندن خودکار تحریم‌های جمهوری اسلامی را اجرا خواهند کرد. او افزود: آمریکا و اروپا دیگر نمی‌توانند از اقدام علیه برنامه هسته‌ای ایران خودداری کنند.

در همین حال، میشائل روت، رییس کمیته روابط خارجی پارلمان فدرال آلمان، به نشریه اشپیگل گفت: «در صورتی که ایران واقعا پیشرفت قاطعی در ساخت بمب اتمی داشته باشد، این امر ثبات در منطقه را که هم‌اکنون بحران‌زده است به خطر می‌اندازد.»

رییس کمیته روابط خارجی پارلمان فدرال آلمان با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی پیوسته توافق هسته‌ای را نقض می‌کند و علاقه‌ای به پایبندی به تعهداتش ندارد، گفت: «در چنین وضعیتی، پیروزی جنبش آزادی و دموکراسی در ایران از اهمیت برخوردار می‌شود و ما باید در حد توان خود از این جنبش حمایت کنیم.»

نشریه بلومبرگ یکشنبه به نقل از دو دیپلمات ارشد گزارش داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اورانیوم غنی‌شده با غلظت ۸۴ درصد را در تاسیسات اتمی ایران یافته‌اند. در پی این خبر، آژانس اعلام کرد از این گزارش مطلع است، اما جمهوری اسلامی آن را تکذیب کرد.

بلومبرگ با اشاره به این که بازرسان آژانس در حال تهیه گزارش سه ماهه خود درباره ایران هستند، نوشت که آژانس در تلاش است تا روشن کند ایران چگونه اورانیوم غنی‌شده با این میزان خلوص را که تنها شش درصد کمتر از خلوص لازم برای یک بمب اتمی است، تهیه کند.

نعمه چاریت یاری، فیزیکدان هسته‌ای اسرائیلی در مصاحبه با جروزالم‌پست گفت بمب اتمی که توسط آمریکا در هیروشیما پرتاب شد اورانیوم غنی‌سازی شده آن خلوص ۸۰ درصد داشت و اگر جمهوری اسلامی واقعا به اورانیوم با خلوص ۸۴ درصد رسیده باشد، می‌تواند با آن بمب اتمی بسازد.

جمهوری اسلامی پیشتر به آژانس گفته بود که سانتریفیوژهایش برای غنی‌سازی اورانیوم فقط تا سطح ۶۰ درصد غلظت، تنظیم شده‌اند.

با این حال، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز سه‌شنبه اعلام کرد: «ما اگر بخواهیم غنی‌سازی بالای ۶۰ درصد داشته باشیم به لحاظ پادمانی مشکلی نداریم و این کار را می‌کنیم و اعلام هم می‌کنیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.