تداوم نافرمانی‌های مدنی با وجود برخوردهای حکومتی با زنانی که حجاب اجباری را رعایت نمی‌کنند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۲

گزارش‌های شهروندی زیادی مبنی بر برخوردهای تند حکومت با زنانی منتشر شده است که در روزهای گذشته «حجاب اجباری» را رعایت نکرده‌اند. از سوی دیگر پلمب مراکز خدماتی و مغازه‌ها به دلیل حجاب اجباری نداشتن کارمندان و مشتری‌ها و ارسال پیامک‌ «کشف حجاب» به مالکان خودروها همچنان ادامه دارد.

روز سه‌شنبه دوم اسفند، خبرگزاری فارس به نقل از فرمانده انتظامی شهرستان ری نوشت که یک داروخانه به دلیل «کشف حجاب عامدانه» در شهر ری پلمب شده است.

هم‌زمان معاون سیاسی-امنیتی استانداری فارس از پلمب یک کافه-رستوران در قصردشت شیراز به دلیل آن‌چه «کشف حجاب» عنوان شد، خبر داد.

هفته گذشته نیز داروخانه‌ای در منطقه تهرانپارس به دلیل «کشف حجاب مسوول داروخانه و هتک حرمت به آمر به معروف» پلمب شده بود.

هم‌زمان بسیاری از زنان در شبکه‌های اجتماعی از تشدید تذکر تاکسی‌های اینترنتی و برخی مغازه‌ها و کافه‌های معروف در شهرهای بزرگ برای رعایت حجاب اجباری خبر می‌دهند.

شماری از کاربران هم می‌گویند ارسال «تصادفی» پیامک‌های «کشف حجاب» به مالکان خودروها ادامه دارد و در بسیاری مواقع این پیامک‌ها زمان و مکانی را اعلام می‌کنند که مالک خودرو در آن حضور نداشته است.

روز یک‌شنبه، سی‌ام بهمن هم کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور ویدیویی را از نحوه برخورد ماموران حراست با دانشجویان هنگام خروج از دانشگاه منتشر کرد که نشان می‌داد این دانشجویان به دلیل «حجاب» مورد بازخواست قرار گرفته و تهدید به گرفتن کارت دانشجویی‌ می‌شوند.

به گفته این تشکل دانشجویی، بیرون از دانشگاه تعدادی دانشجو و رهگذر به برخورد نامناسب حراست اعتراض کردند که مسوول حراست ابتدا معترضان را تهدید و سپس مورد اهانت قرار داد. اما هنگامی که دانشجویان و رهگذران مقابل این توهین‌ها ایستادگی کردند، چندین مامور حراست به خارج دانشگاه آمدند و افراد را هدف ضرب و جرح قرار دادند.

با وجود این برخوردهای حکومتی اما نافرمانی مدنی زنان و سر باز زدن از حجاب اجباری ادامه دارد.

امروز (دوم بهمن) تصاویری از نیکی کریمی، بازیگر و کارگردان سینما در جشنواره برلین منتشر شد که موهای خود را نپوشانده و تنها کلاه کوچکی بر سر داشت.

این تصویر با واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد و بسیاری از آن با عنوان برداشتن حجاب اجباری از سوی این بازیگر سرشناس یاد کردند.

پیش از این هم حرکت اعتراضی زینب کاظم‌پور در برداشتن حجاب اجباری از سر و پرتاب روسری روی سن، در انتخابات هیات رییسه مجمع سازمان نظام مهندسی استان تهران خبرساز شد.

روز ۲۹ بهمن اما رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران از تشکیل پرونده قضایی علیه این زن به دلیل «هتک حرمت حجاب» خبر داده و گفتند تحقیق درباره این اتفاق آغاز شده است.

کاظم‌پور گفته بود به دلیل «بی‌حجابی» با نامزدی او در انتخابات هیات رییسه مجمع سازمان نظام مهندسی استان تهران مخالفت شده است.

او همچنین از کتک زدن زنان به دلیل عدم رعایت حجاب اجباری در خارج از همان سالن خبر داده و با برداشتن روسری از سر گفته بود مجمعی که شأن مهندسان را رعایت نمی‌کند، رسمیتی ندارد.

از آغاز خیزش انقلابی ایرانیان در شهریور امسال که با قتل حکومتی مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، تاکنون بسیاری از زنان از پوشیدن روسری و بر سر داشتن حجاب اجباری در خیابان‌ها و اماکن عمومی خودداری کرده و می‌کنند.

با وجود تلاش حکومت برای سرکوب این شیوه‌های اعتراضی اما شماری از چهره‌های شناخته شده در هنر و ورزش هم با پیوستن به این موج نافرمانی مدنی، به جنبش عمومی زنان در مخالفت با حجاب اجباری پیوستند و روسری‌های خود را برداشتند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید