واکنش آژانس و جمهوری اسلامی به گزارش کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۱

نشریه بلومبرگ گزارش داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اورانیوم غنی‌شده با غلظت ۸۴ درصد را در تاسیسات اتمی ایران یافته‌اند. در پی این خبر، آژانس اعلام کرد از این گزارش مطلع است، اما جمهوری اسلامی آن را تکذیب کرد.

بلومبرگ روز یکشنبه ۳۰ بهمن در گزارشی به نقل از دو دیپلمات ارشد نوشت که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته اورانیوم غنی‌شده در تاسیسات اتمی ایران شناسایی کرده‌اند که غلظت آن کمی کمتر از میزان مورد نیاز برای یک سلاح اتمی بوده است.

این خبرگزاری اضافه کرد که پیدا کردن اورانیومی با این میزان غلظت، بر این خطر تاکید می‌کند که فعالیت‌های اتمی بی‌پایان جمهوری اسلامی می‌تواند باعث ایجاد یک بحران جدید شود.

بلومبرگ با اشاره به این که بازرسان آژانس در حال تهیه گزارش سه ماهه خود درباره ایران هستند، نوشت که آژانس در تلاش است تا روشن کند ایران چگونه اورانیوم غنی‌شده با این میزان خلوص را که تنها شش درصد کمتر از خلوص لازم برای یک بمب اتمی است، تهیه کند.

جمهوری اسلامی پیشتر به آژانس گفته بود که سانتریفیوژهایش برای غنی‌سازی اورانیوم فقط تا سطح ۶۰ درصد غلظت، تنظیم شده‌اند.

بلومبرگ اضافه کرد بازرسان آژانس باید تعیین کنند آیا ایران عمدا چنین ماده‌ای را تولید کرده یا این که این میزان غلظت ناشی از یک اتفاق ناخواسته در جریان غنی‌سازی اورانیوم به وسیله صدها سانتریفیوژ است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به این گزارش بلومبرگ در توییترش نوشت که از گزارش‌های اخیر رسانه‌ای در رابطه با غنی سازی اورانیوم در ایران آگاه است.

آژانس به نقل از رافائل گروسی، مدیرکل این نهاد سازمان ملل متحد، اعلام کرد که در حال گفت وگو با ایران در مورد نتایج فعالیت‌های راستی‌آزمایی اخیر است و در صورت نیاز آن را به اطلاع شورای حکام آژانس خواهد رساند.

در تهران نیز بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، در واکنش به گزارش بلومبرگ مدعی شد «وجود ذره یا ذرات بالاتر از ۶۰ درصد در فرآیند غنی‌سازی به معنی تولید اورانیوم با غنای بالای ۶۰ درصد نیست» و وجود این ذرات «در محل شیر برداشت محصول متداول است».

او بلومبرگ را به «سیاه‌نمایی و تحریف حقایق» متهم کرد و بار دیگر این ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی را تکرار کرد که آژانس به «ابزار فشار» برخی کشورها شده است.

اما این اولین بار نیست که گزارش‌هایی از فعالیت غیرمعمول هسته‌ای جمهوری اسلامی منتشر می‌شود.

کمتر از سه هفته پیش نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه به اعضای خود، از این که جمهوری اسلامی تغییرات خود در تاسیسات اتمی فوردو را به این نهاد اعلام نکرده، انتقاد کرد و آن را مغایر با تعهدات ایران بر اساس ماده ۴۵ موافقت‌نامه پادمان دانست.

خبرگزاری رویترز روز ۱۲ بهمن گزارش داد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که در این تاسیسات، دو آبشار سانتریفیوژهای آ‌ی‌آر-۶ که اورانیوم را تا سطح ۶۰ درصد غنی‌سازی می‌کند به شکلی به یکدگیر متصل شده‌اند که بسیار متفاوت از آن چیزی است که ایران به آژانس اعلام کرده بود.

بر اساس این گزارش، آژانس این تغییر را در جریان یک بازرسی از پیش اعلام نشده در تاریخ اول بهمن از تاسیسات اتمی زیرزمینی فردو دریافت.

در مردادماه نیز، پس از آنکه مقام‌های جمهوری اسلامی بر «خاموش ماندن» دوربین‌های آژانس تاکید کردند، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت دسترسی ما محدود شده و نمی‌دانیم در برنامه هسته‌ای ایران چه می‌گذرد.

پیشتر کمال خرازی، مشاور امور بین‌الملل علی خامنه‌ای، گفته بود ایران توانایی ساخت سلاح اتمی را دارد اما قصد آن را ندارد.

محمدجواد لاریجانی، از مقام‌های پیشین وزارت خارجه و قوه قضاییه، نیز گفته بود اگر جمهوری اسلامی بخواهد به سوی ساخت بمب اتمی برود کسی نمی‌تواند جلویش را بگیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما
خبر
دنیای چین - فصل دوم

شنیداری

پادکست‌ها