سخنگوی وزارت خارجه ایران: مذاکرات تبادل زندانیان با آمریکا متوقف مانده است

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۹

سه روز پس از گزارش شبکه ان.بی.سی.درباره مذاکرات ایران و آمریکا برای آزادی زندانیان آمریکایی، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که این مذاکرات درباره تبادل زندانیان بوده و متوقف مانده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفت که بر اساس مذاکرات ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان، باید برخی شهروندان زندانی ایرانی در آمریکا نیز آزاد شوند.

کنعانی اعلام کرد که در مرحله‌ای این توافق شکل گرفته اما آمریکا آن را مشروط به مسائل مذاکرات احیای برجام کرده و منجر به متوقف ماندن اجرای توافق شده است.

سه روز پیش شبکه ان‌بی‌سی نیوز آمریکا به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود که آمریکا و ایران در حال مذاکره غیر مستقیم برای تبادل احتمالی زندانی‌اند و کشورهای بریتانیا و قطر در این میان نقش میانجی را ایفا می‌کنند.

این شبکه آمریکایی روز چهارشنبه ۲۶ بهمن به نقل از چهار منبع آگاه گزارش داد که این مذاکرات پیشرفت داشته، اما مشخص نیست که آیا توافق نهایی در این زمینه حاصل خواهد شد یا نه.

یک روز پس از آن ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، از اظهارنظر درباره پرسش ایران‌اینترنشنال در ارتباط با خبر مذاکره غیرمستقیم ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان خودداری کرد.

او در عین حال بر عزم ایالات متحده به آزاد کردن شهروندان خود که در ایران به ناحق زندانی هستند، تاکید کرد.

ان‌بی‌سی نیوز به نقل از منابع آگاه خود اعلام کرده بود که دو طرف در حال بررسی فرمولی هستند که پیشتر مورد بحث قرار گرفته و می‌تواند شامل آزادی زندانیان در قبال آزادسازی میلیاردها دلار از پول‌های مسدودشده ایران باشد که در بانک‌های کره جنوبی است.

با این حال سخنگوی وزارت خارجه ایران بدون اشاره به جزییات اعلام کرد که بر اساس این مذاکرات تعدادی از زندانیان ایرانی که به اتهام دور زدن تحریم‌ها در آمریکا بازداشت شده‌اند، باید آزاد شوند.

کنعانی همچنین گفت که قطر از جمله کشورهایی است که به دلیل ارتباط خوب با جمهوری اسلامی ایران و همچنین آمریکا «تلاش کرده نقش تسهیل‌گر و میانجی‌گر را برای از سرگیری توافق ایفا کند.»

چندین شهروند ایرانی-آمریکایی از جمله سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز همچنان در ایران زندانی‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
حسین تهرانی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید