نیویورک تایمز از احتمال ارائه جنگنده‌های پیشرفته سوخو سو-۳۵ روسیه به ایران خبر داد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۹

نیویورک تایمز در گزارشی با تحلیل تصاویر ماهواره‌ای و ویدیوهای رسانه‌های ایران از رونمایی نخستین پایگاه زیرزمینی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی به نام «عقاب ۴۴» در ۱۸ بهمن، از احتمال ارائه جنگنده‌های پیشرفته سوخو سو-۳۵ روسیه به ایران برای نگهداری در این پایگاه خبر داد.

این گزارش خاطرنشان کرد در صورتی که روسیه جنگنده‌های پیشرفته سوخو سو-۳۵ را به جمهوری اسلامی بدهد، این اقدام مهم‌ترین به روزرسانی ناوگان هواپیماهای جنگنده ایران طی چند دهه اخیر محسوب خواهد شد.

مقامات جمهوری اسلامی از شهریور امسال از قصد خود برای خرید جنگنده‌های پیشرفته سوخو سو-۳۵ از روسیه خبر داده بودند، اما روسیه تاکنون خبر فروش این هواپیماها به ایران را تایید نکرده است.

نیویورک تایمز گزارش داد تحلیل ویدیوها و عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد ایران دست‌کم در حال آماده‌سازی پایگاه هوایی «عقاب ۴۴» برای تحویل گرفتن این جنگنده‌ها است.

طبق این گزارش، تصاویر ماهواره‌ای ماکت هواپیمایی را در کنار این پایگاه نشان می‌دهد که ابعاد آن با جنگنده‌های سوخو سو-۳۵ روسیه مطابقت دارد و احتمالا از آن برای ارزیابی توان حرکت این نوع جنگنده در داخل این پایگاه زیرزمینی استفاده می‌شود.

نیویورک تایمز خاطرنشان کرد تصاویر تحلیل شده نشان می‌دهند تونل ورودی پایگاه «عقاب ۴۴» برای ورود جنگنده‌های سوخو سو-۳۵ کوچک است و در قسمتی دیگر عملیات ساخت‌وساز احتمالا برای یک تونل وسیع‌تر در حال انجام است.

طبق این گزارش، فروش این جنگنده‌ها به جمهوری اسلامی احتمالا در جبران کمک پهپادی ایران به روسیه در جنگ اوکراین صورت می‌گیرد.

همزمان با رونمایی این پایگاه هوایی در نیمه بهمن، رسانه‌های ایران گزارش دادند این پایگاه قابلیت پذیرش و عملیاتی کردن جنگنده‌های شکاری و بمب‌افکن را دارد و جنگنده‌های آن مجهز به موشک‌های کروز برد‌بلند هستند.

محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۸ بهمن در جریان رونمایی از این پایگاه، ضمن تهدید اسرائیل و کشورهای منطقه گفت: «موقعیت اسرائیل تا کشور ما فاصله دارد و سران این کشور به سوخت‌گیری هواپیماها در آسمان دل بسته‌اند که این بهترین فرصت برای هدف قرار دادن هواپیماهای آن‌هاست.»

او همچنین به احتمال استفاده اسرائیل از پایگاه‌های پیرامونی ایران برای حمله به جمهوری اسلامی اشاره و کشورهایی را که اخیرا با اسرائیل عادی‌سازی روابط کرده‌اند به «خیانت به جهان اسلام» متهم کرد.

باقری گفت: «اگر پایگاهی از یک کشور در هر کجای جهان برای تهاجم به جمهوری اسلامی ایران مورد استفاده قرار گیرد، علاوه بر اسرائیل، آن پایگاهی که مبدا حرکت اسرائیل است نیز مورد تهاجم سنگین قرار خواهد گرفت.»

رونمایی از این پایگاه در حالی صورت گرفته که اما به تازگی کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل گزارش داد در رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل، نیروهای دو کشور در صحرای نگب اهداف شبیه‌سازی شده از سایت‌های هسته‌ای ایران را هدف قرار داده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
رقصی برای مرگ

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید