تداوم سرکوب و بازداشت در شهرهای مختلف؛ ده‌ها دانشجوی تربیت مدرس احضار شدند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۷

با تداوم سیاست سرکوب و بازداشت معترضان، نیروهای حکومتی روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ده‌ها شهروند را در بوکان، زاهدان و خاش بازداشت کردند. از سوی دیگر، گزارش‌هایی درباره احضار تلفنی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات در روزهای اخیر منتشر شده است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو در خبری فوری اعلام کرد نیروهای حکومتی در ساعات اولیه بامداد روز چهارشنبه به منزل شهروندان در بوکان هجوم برده و بیش از ۱۰ شهروند را ربوده‌اند.

هه‌نگاو در روزهای گذشته هم از بازداشت شهروندانی در شهرهای کُردنشین ایران مانند مریوان و سنندج و بی‌اطلاعی از وضعیت آنان خبر داده بود.

هم‌زمان، رسانه‌های محلی در سیستان و بلوچستان از بازداشت شماری از شهروندان بلوچ توسط نیروهای امنیتی و نظامی در شهرهای زاهدان و خاش خبر دادند.

بر اساس این گزارش‌ها، موج جدید بازداشت و سرکوب مردم در سیستان و بلوچستان در آستانه بیستمین جمعه خشم و اعتراض مردم زاهدان و همچنین تجمع بزرگ اهل سنت در جشن فارغ‌التحصیلی طلاب مسجد مکی آغاز شده است.

از سوی دیگر، علی رحیمی، معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی این استان هم در روزهای گذشته از بازداشت ۱۲۰ نفر در زاهدان و خاش خبر داده و از آن‌ها با عنوان «اتباع بیگانه غیر مجاز» در این شهرها یاد کرده بود.

هم‌زمان با این بازداشت‌های گسترده، گزارش‌های متعددی از «احضار تلفنی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات» منتشر شده است.

بر اساس این گزارش‌ها، کمیته انضباطی و حراست دانشگاه بیش از ۲۰۰ پرونده با اتهاماتی واهی و بی‌اساس برای دانشجویان ساخته و آن‌ها را احضار کردند.

کارت دانشجویی و دسترسی این دانشجویان به سامانه ثبت‌نام آن‌ها مسدود شده و شماری از آنان بدون آنکه جلسه‌ای برای رسیدگی به اتهامات‌شان برگزار شود، مجبور به امضای تعهدنامه برای پذیرش ضمنی اتهامات و همچنین منع حضور در اعتراضات آتی شده‌اند.

کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور در گزارش خود از دانشگاه تربیت مدرس، از تداوم «سیاست ترس، تهدید، تماس با خانواده و ایجاد فشار روانی» بر دانشجویان معترض گفت و تاکید کرد به تازگی «دانشجویان را به دفاتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار می‌کنند، آن‌ها را تهدید به بازداشت و اخراج کرده و از آن‌ها اعترافاتی اجباری می‌گیرند، پس از چند ساعت خط‌ونشان کشیدن برای دانشجویان، خانواده‌هایشان و آینده‌ی علمی و کاری‌شان در فرایندی تکراری تعهد‌نامه‌ای را به امضای دانشجویان می‌رسانند و با مِنتی فراوان از آن با عنوان «عفو» یاد می‌کنند.»

افزایش موج جدید سرکوب و بازداشت و احضار شهروندان معترض در شرایطی است که فراخوان‌هایی برای تجمعات خیابانی در روز پنج‌شنبه، بیست‌وهفتم بهمن و هم‌زمان با چهلمین روز اعدام محمد حسینی و محمدمهدی کرمی در جریان خیزش انقلابی ایرانیان منتشر شده است.

گروه‌ها، نهادها و چهره‌های مختلف سیاسی و اجتماعی در روزهای گذشته از مردم دعوت کردند تا با حضور در خیابان‌ها در ساعت شش عصر امروز، یاد این دو جوان معترض را گرامی داشته و خواسته سرنگونی جمهوری اسلامی را دنبال کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید