۸ روز پس از زلزله؛ خارج شدن فردی زنده از زیر آوار، ۴۰ هزار کشته و پایان عملیات نجات

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۵

با گذشت بیش از یک هفته از زلزله ویرانگر سوریه و ترکیه و با وجود پایان عملیات نجات در بسیاری از مناطق، همچنان برخی از شهروندان از زیر آوار زنده بیرون کشیده می‌شوند. بر اساس آمارهای رسمی، در زمین‌لرزه روز دوشنبه گذشته و پس لرزه‌هایش دست‌کم بیش از ۴۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

روز سه‌شنبه و حدود ۱۹۸ ساعت پس از زلزله، در حالی‌که نیروهای امدادی در سوریه و ترکیه تمرکز خود را بر کمک به بازماندگانی گذاشته بودند که در سرمای شدید این مناطق بی‌خانمان شده‌اند، یک جوان ۱۸ ساله از زیر آوار ساختمانی در جنوب ترکیه زنده بیرون کشیده شد.

کمی قبل از آن هم امدادگران دو برادر ۱۷و ۲۱ساله را زنده از ویرانه‌های یک بلوک آپارتمانی در استان قهرمان‌ماراش ترکیه بیرون کشیده بودند.

نجات این سه شهروند در حالی‌ست که برخی از تیم‌های نجات شروع به کاهش فعالیت‌های خود در مناطق زلزله‌زده کرده‌اند، زیرا دمای پایین هوا و گذشت یک هفته از زمین‌لرزه، شانس زنده ماندن افراد زیر آوار را کاهش داده است.

برخی از امدادگران از کشورهای آلمان و لهستان هم اعلام کردند که با پایان ماموریت نجات، روز چهارشنبه مناطق زلزله‌زده را ترک خواهند کرد.

مارتین گریفیث، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و امدادرسانی، روز گذشته (دوشنبه) گفته بود در شهر ویران‌شده حلب سوریه، مرحله نجات «رو به پایان» است و از این به بعد بر تامین سرپناه، غذا و مدرسه تمرکز می‌شود.

هم‌زمان سازمان ملل از موافقت دولت بشار اسد برای باز شدن دو گذرگاه مرزی دیگر برای تسهیل کمک‎رسانی بین‌المللی به شمال غرب این کشور خبر داد.

مناطق زلزله‌زده شمال غربی سوریه و به ویژه بخش‌های تحت کنترل مخالفان بشار اسد، از آغاز زمین‌لرزه تاکنون کمک‌های بسیار کمی دریافت کرده است.

موضوعی که خشم مردم سوریه و از سوی دیگر واکنش مارتین گریفیث را نیز در پی داشت که گفته بود جامعه جهانی زلزله‌زدگان شمال غربی سوریه را به حال خود رها کرده است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ‌اگرچه ۹۵ سازمان بشردوستانه در کنار نیروهای مردمی به آسیب‌دیدگان زلزله کمک می‌کنند، اما وضعیت در شمال غرب سوریه «فاجعه‌بار و خارج از کنترل» است.

بر اساس آخرین آمار، تعداد قربانیان در ترکیه به ۳۱ هزار و۶۴۳ نفر و در سوریه به بیش از پنج هزار و ۷۰۰ نفر رسیده است.

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۷ حوالی ساعت چهار صبح روز دوشنبه ۱۵ بهمن (به وقت محلی) در مرکز منطقه قهرمان ماراش ترکیه در عمق هفت کیلومتری زمین رخ داد و ساعاتی بعد، زلزله دیگری به بزرگی ۷.۶ به وقوع پیوست.

ده‌هزار نفر نیز در پی این زمین‌لرزه ویرانگر مجروح شده و هزاران نفر نیز خانه خود را از دست داده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
حرف آخر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها