دیدار دوستانه زنیت - سپاهان؛ به سود جمهوری اسلامی و روسیه، به ضرر پرسپولیس و یحیی

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۳

یحیی گل‌محمدی، سرمربی پرسپولیس در واکنش به برنامه‌ریزی دیدار سپاهان - زنیت گفت: «فکر می‌کنم همه ارکان فدراسیون علیه تیم ما تصمیم‌گیری می‌کنند.» بازی زنیت - سپاهان درحالی برگزار می‌شود که همه تیم‌های ورزشی روسی به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین، از رقابت‌های بین‌المللی محروم هستند.

پرسپولیس و سپاهان در سوم اسفند در مرحله یک‌هشتم‌نهایی جام حذفی بازی می‌کنند. و این درحالی است که شاگردان مورایس ۵ روز قبل از این مسابقه با زنیت روسیه بازی خواهند کرد.

اما پرسپولیس بعد از بازی با هوادار به مدت ۹ روز باید تا بازی با سپاهان صبر کند. یحیی گل‌محمدی به‌شدت به این تصمیم اعتراض دارد. او معتقد است سازمان لیگ برنا‌مه بازی‌ها را به سود سپاهان چیده است.

سهیل مهدی، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ یکی دو روز پیش در توجیه بازی دوستانه سپاهان - زنیت گفت: «این بازی قبل از قرعه‌کشی لیگ هماهنگ شده بود و هیچوقت به تقابل پرسپولیس و سپاهان و رقابت آنها در جدول فکر نکرده بودیم. از طرفی باشگاه زنیت یک تیم در کلاس اروپاست و می‌تواند برای فوتبال ما آورده داشته باشد. از طرفی ما در برنامه‌ریزی فشار را به سپاهان وارد کرده‌ایم.»

البته توجیهات سهیل مهدی به وضوح نادرست است؛ تفاهم‌نامه بازی دوستانه سپاهان و زنیت سن پترزبورگ برای این بازی، روز دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ و پس از دیدار بوریس بورمیستروف سرکنسول روسیه در اصفهان و محسن اصلانی مسئول بخش دیپلماسی عمومی دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان در دفتر باشگاه سپاهان با محمدرضا ساکت مدیرعامل این باشگاه امضا شد.

این درحالی است که فصل ۱۴۰۱-۱۴۰۲ لیگ برتر فوتبال ایران حدود ۵۰ روز قبل قرعه‌کشی شده بود؛ ۳ مرداد ۱۴۰۱.

خیزش انقلابی، عامل تعویق

غیر از این و به گفته ساکت، این بازی قرار بود پیش از پایان سال ۲۰۲۲ انجام شود: «تیم بزرگسالان زنیت روسیه آذر ماه امسال به اصفهان سفر خواهد کرد و در روز ششم آذر دیدار دوستانه‌ای با تیم فوتبال سپاهان در ورزشگاه نقش جهان خواهد داشت.»

اما اکنون و با تغییر برنامه فوتبال باشگاهی ایران، دیدار دوستانه تیم فوتبال سپاهان ایران و زنیت سن‌پترزبورگ روسیه جمعه، ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۰ در ورزشگاه نقش جهان اصفهان برگزار خواهد شد. به نظر می‌رسد خیزش انقلابی ایرانیان و تصمیم جمهوری اسلامی برای برگزاری مسابقات بدون حضور تماشاگران، در این تعویق موثر بوده است.

زنیت درحالی در آستانه سالگرد تهاجم نظامی روسیه به اوکراین برای یک بازی دوستانه به ایران می‌آید که تیم‌های ورزشی باشگاهی و ملی روسیه در یک‌سال گذشته از همه رقابت‌های بین‌المللی محروم شده‌اند.

این تحریم تاحدی برای روس‌ها گران تمام شده است که مقامات ورزش روسیه تصمیم گرفتند از اروپا به آسیا بیایند و در رقابت‌های قاره کهن شرکت کنند. قاره‌ای که نه تنها کمترین واکنش عملی را به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین داشته که حتی حامیانی در آسیا هم یافته است؛ ایران و چین!

باشگاه سپاهان با انتشار نامه‌هایی مدعی شده «اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) و کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) مجوز‌های لازم برای برگزاری این مسابقه دوستانه را صادر کردند»

«فقط می‌خواهند به پرسپولیس ضربه بزنند»

اما سهیل مهدی در توجیه این دیدار دوستانه گفته: «باشگاه زنیت یک تیم در کلاس اروپاست و می‌تواند برای فوتبال ما آورده داشته باشد. از طرفی ما در برنامه‌ریزی فشار را به سپاهان وارد کرده‌ایم.»

این اظهارات رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ، البته با واکنش تند سرمربی پرسپولیس مواجه شده است: «من از آقای سهیل مهدی می‌خواهم بپرسم این بازی چه دستاوردی دارد جز این که تقویم بازی‌ها را تغییر داده است؟ البته تغییر تقویم فقط برای تیم ما رخ داده است. اجحاف بزرگی در حق تیم ما رخ داده و این برنامه‌ریزی فقط برای ضربه زدن به تیم ماست.»

یحیی گل‌محمدی در نشست خبری پیش از بازی با هوادار گفت: «صحبت‌های آقای مهدی داغ دل ما را بیشتر کرد و ما را بیشتر عصبانی کرد. هیچ توجیهی ندارد که وسط کوران مسابقات این بازی انجام شود. من چند بار به باشگاه این موضوع را گفته‌ام اما در یک ماه گذشته باشگاه کوتاهی کرده است که نمی‌دانم دلیلش چیست.»

او گفت: «این برنامه‌ریزی به ضرر پرسپولیس است و چیزی است که خودشان دوست داشتند. توضیحات سهیل مهدی قابل قبول نیست. می‌دانم جوابی ندارند. این ظلم بزرگی در حق پرسپولیس بود.»

گل‌محمدی در هفته‌های اخیر با کنایه‌های تند گفته که برنامه‌ریزی‌ها برای مانع تراشی در مسیر قهرمانی پرسپولیس و قهرمانی تیمی خاص است.

او پیشتر، این رفتار را به حمایت خودش و تیمش از خیزش انقلابی مردم ایران ربط داده بود: «پرسپولیس از این جام‌های فلزی بسیار دارد آقای تاج و مسئولین، من و تیمم در هفته هفتم جام شرافت را برده‌ایم و دیگر جام نمی‌خواهیم. این اتفاقاتی که درون و بیرون زمین برای پرسپولیس می‌افتد کاملا مشکوک است.»

او امروز و در آخرین اظهارنظر گفته: «من نگران بازی با سپاهان نیستم. ما تیم‌مان را آماده مسابقات می‌کنیم. من نگران اتفاقاتی هستم که برای تیم ما رخ می‌دهد. تا حرفی می‌زنیم کمیته انضباطی جریمه می‌کند. فکر می‌کنم همه ارکان فدراسیون علیه تیم ما تصمیم‌گیری می‌کنند؛ این آدم را نگران می‌کند. من بارها به باشگاه این موضوع را گفته‌ام. ما باید قوی‌تر و محکم‌تر واکنش نشان دهیم تا حق پرسپولیس پایمال نشود.»

ماه سخت پرسپولیس

در همین اسفندماه باید دوبار با سپاهان بازی کند؛ یک‌بار در یک‌هشتم‌نهایی جام حذفی و یک‌بازی هم در لیگ برتر. از سوی دیگر یک بازی با تراکتور در پیش دارد و دیداری هم با مس رفسنجان. ماه سخت و شاید سرنوشت‌ساز برای پرسپولیس و یحیی در پیش است و گل‌محمدی ۹ روز دور ماندن تیمش از مسابقات را به ضرر تیمش می‌داد.

محمد محمدی، معاون باشگاه پرسپولیس هم گفته: «لیگ‌مان به هم می‌ریزد! تیم ما پنج شش روز یکبار بازی می‌کند چرا الان باید ۹ روز فاصله بیفتد؟ تمام مربیانی که بزرگ فکر می کنند به دنیال بازی با تیم قوی هستند اما نه در این زمان از فصل، این اتفاق کلا به نفع سپاهان است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
حرف آخر
پان‌عربیسم

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.