سالگرد جنگ اوکراین؛ روسیه میزبانی مسابقات جهانی شنا را از دست داد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۲

مسابقات جهانی شنا در سال ۲۰۲۵ از روسیه پس‌گرفته شد؛ فدراسیون جهانی شنا سنگاپور را به عنوان میزبان جدید مسابقاتی که پیش از این قرار بود در شهر کازان روسیه برگزار شود، معرفی کرد. پس‌گرفتن میزبانی از روسیه، دو هفته پیش از نخستین سالروز تجاوز نظامی روسیه به اوکراین اتفاق می‌افتد.

از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ که روسیه در یک اقدام تجاوزکارانه به اوکراین حمله نظامی کرد، تیم‌های ورزشی روسیه از مسابقات مختلف کنار گذاشته شده‌اند. در جنجالی‌ترین تصمیم جهانی، روسیه از مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ حذف شد. اما چند هفته پیش تنیسورهای روسی و بلاروسی با بدون پرچم در استرالیا مسابقه دادند و به فینال رسیدند.

از سوی دیگر در همین روزها جنجال احتمال حضور تیم‌‌ها و ورزشکاران روسیه و بلاروس در المپیک ۲۰۲۴ پاریس، بالا گرفته‌است. چه اینکه کمیته بین‌المللی المپیک زمزمه‌هایی برای پذیرش ورزشکاران روسی با پرچم بی‌طرف در المپیک داشته است.

پس گرفتن میزبانی مسابقات جهانی شنا از کازان روسیه، در میانه همین جنجال‌های اخیر، نشانه‌ای پررنگ از دنباله‌دار و جدی‌بودن مخالفت‌های جهانی با ادامه جنگ اوکراین است.

مسابقات قهرمانی ورزش‌های آبی جهان در سال ۲۰۲۵ که از روسیه گرفته شد و به سنگاپور سپرده شد، شش ورزش شنا، واترپلو، شیرجه، شنای نمایشی، شنا در آب‌های آزاد و غواصی را گرد هم می‌آورد.

حسین المسلم، رئیس فدراسیون جهانی شنا گفت: «سنگاپور همه چیزهایی را که ما می‌خواهیم دارد؛ امکانات در سطح جهانی، تجربه میزبانی رویدادهای جهانی با بالاترین کیفیت و رویکردی جامع به ورزش های آبی.»

این نخستین بار است که این رویدادها در یکی از شهرهای آسیای جنوب شرقی برگزار می‌شود. انتظار می‌رود بیش از ۲۵۰۰ ورزشکار در این مسابقات شرکت کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید