مخالفان جمهوری اسلامی در ده‌ها شهر جهان تجمع کردند؛ ایستادگی تا پیروزی انقلاب مردم ایران

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۳

۲۲بهمن برابر با ۱۱ فوریه، ایرانیان ساکن آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، سوئد، فرانسه، ایتالیا، ترکیه، آلمان، اتریش، دانمارک، بریتانیا، نروژ، قبرس جنوبی، اسپانیا،‌ بلغارستان و ...، با بر‌پایی تظاهرات گسترده خواهان حمایت جهانی از خیزش انقلابی مردم ایران شدند.

در پی فراخوان‌های متعددی که برای برگزاری تجمع جهانی علیه جمهوری اسلامی در روز شنبه منتشر شد، ده‌ها شهر جهان شاهد حضور جمعیتی از مخالفان حکومت شدند.

آمریکا: واشینگتن‌دی‌سی، لس‌آنجلس، شیکاگو

در تظاهرات بزرگ واشینگتن‌دی‌سی که با حضور مسیح علی‌نژاد، حامد اسماعیلیون، نازنین بنیادی و شماری از چهره‌های برجسته فرهنگی و هنری مخالف جمهوری اسلامی برگزار شد، ایرانیان و کنشگران در تجمع عظیم واشینگتن‌دی‌سی شعارهای «امسال سال خونه، سید‌علی سرنگونه» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر دادند.

مسیح علی‌نژاد شنبه در سخنرانی خود در تجمع بزرگ ایرانیان در واشینگتن‌دی‌سی آمریکا با تاکید بر حمایت خود از حقوق جامعه کوییر گفت: «برای ایرانی متکثر، برای جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو که هر سال به آنها هیس می‌گویند.دورانی که خمینی تصمیم می‌گرفت گذشت.»


حامد اسماعیلیون در این تجمع به ایران‌اینترنشنال گفت: نگاه‌ها به نشست مشترک چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی در دانشگاه جرج‌تاون مثبت بوده است.

در تجمع بزرگ لس‌آنجلس که با حضور شاهزاده رضا پهلوی و سایر چهره‌های سرشناس ایرانی برگزار شد، ایرانیان و کنشگران فریاد «تغییر رژیم»، «دموکراسی برای ایران» و «مرگ بر خامنه‌ای» را سر دادند.

شاهزاده رضا پهلوی در سخنرانی خود در تجمع بزرگ ایرانیان در لس‌آنجلس با اشاره به آزادی موجود در کشورهای حامی دموکراسی گفت: «ما می‌خواهیم در ایرانمان نیز مردم از هر گرایش فکری، سیاسی و جنسی از حقوق قانونی برابر برخوردار بوده و از تبعیض به دور باشند.»

شاهزاده رضا پهلوی پس از این سخنرانی در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال بر لزوم همبستگی با فعالان مدنی و زندانیان سیاسی در ایران تاکید کرد و گفت: «منشور همبستگی و آزادی ایران» که در حال نهایی شدن است، دربرگیرنده اصول حداقلی توافق برای اکثریت جریان‌های سکولار دموکراتیک ایران است.

در تظاهرات ایرانیان و کنشگران در شیکاگو، شرکت‌کنندگان خواستار حمایت جهانی از خیزش انقلابی مردم ایران شدند. در این تظاهرات گروه‌هایی از فعالان مدنی و حقوق بشری از کشورهای سوریه و اوکراین نیز در همراهی با مردم ایران حضور داشتند.

کانادا: تورنتو، ونکوور، مونترال، کلگری، هلیفکس

ایرانیان و کنشران کانادا در تورنتو با برپایی راهپیمایی گسترده، خواستار همبستگی برای سرنگونی جمهوری اسلامی شدند. شرکت‌کنندگان با شعارهای مختلف خواستار حمایت جهانی از خیزش انقلابی ایرانیان شدند.

در شهر مونترال نیز ایرانیان و کنشگران با برگزاری تظاهرات، با خیزش انقلابی ابراز همبستگی کردند. تظاهرات‌کنندگان شعارهایی از جمله «فقر فساد گرونی، می‌ریم تا سرنگونی» سردادند.

در پایتخت کاناد نیز ایرانیان و کنشگران ساکن اتاوا با برگزاری تجمع خواستار تشدید فشار بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی و حمایت از مردم ایران شدند. حاضران در این تجمع شعارهایی چون «زن، زندگی، آزادی» سردادند.

در هلیفکس نیز ایرانیان و کنشگران با برگزاری تظاهراتی خواستار حمایت جهانی از خیزش انقلابی مردم ایران شدند. حاضران در صف‌های اول تظاهرات، بر تن خود کفن و لباس شخصیت‌های سریال «سرگذشت ندیمه» را پوشیده و به یاد معترضان مجروح یک چشم خود را پوشانده بودند.

فرانسه؛ پاریس

پاریس یکی از اصلی‌ترین مراکز تجمع مخالفان جمهوری اسلامی بود که ایرانیان از شهرهای مختلف اروپا به آن سفر کردند.

شماری از سیاستمداران، هنرمندان و اعضای خانواده افرادی که به دست جمهوری اسلامی کشته شده‌اند در این تجمع حضور داشتند.

دانیال ایلخانی‌پور، نماینده مجلس ایالتی هامبورگ، در این تجمع گفت: «ما امروز این‌جاییم که بگوییم پنج ماه گذشته فقط شروع کار بود و شروعِ پایان جمهوری اسلامی.»

این نماینده ایرانی‌تبار اضافه کرد: «روز ۲۰ فوریه در بروکسل خواهیم بود.»

علیرضا آخوندی، نماینده پارلمان سوئد در تجمع پاریس سخنرانی کرد و گفت: «۴۴ سال پیش در این شهر اتفاق تلخی افتاد و امروز همه در کنار هم هستیم و برای انقلاب مردم شجاع ایران اتحاد داریم.»

او اضافه کرد: «تا زمان پیروزی انقلاب مردم شجاع ایران، بدون ترس ایستاده‌ایم.»

رامین سید امامی، پسر کاووس سید امامی و نوازنده و آهنگساز که با نام هنری «کینگ رام» شناخته می‌شود، در تجمع ایرانیان در پاریس آهنگی را اجرا کرد.

رامتین فاتحی، فرزند رامین فاتحی که در جریان خیزش انقلابی کشته شده است، از ضرورت دادخواهی برای تمامی قربانیان جمهوری اسلامی سخن گفت.

نیاز زم، فرزند روح‌الله زم نیز در این تجمع با اشاره به ربوده شدن و اعدام پدرش گفت: «ما فقط یک چیز می‌خواهیم و آن پایان جمهوری اسلامی است که خود را جمهوری می‌خواند اما در واقع دیکتاتوری است.»

او تاکید کرد: «باید برای انتقام خون همه کسانی که برای ما و آینده ما جنگیدند و بی‌گناه و به‌ناحق کشته شدند مبارزه کنیم.»

بریتانیا؛ لندن

ایرانیان مقیم لندن همگام با سایر شهرهای جهان راهپیمایی و تجمع کرده و شعارهایی را درباره تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران و علیه حکومت جمهوری اسلامی سر دادند.

در این تجمع همچنین گروهی از هنرمندان به اجرای برنامه پرداختند.

گروهی از تجمع‌‌کنندگان نیز سرود «ای ایران» را هم‌خوانی کردند.

نروژ؛ اسلو

ایرانیان مقیم نروژ در هم‌بستگی با فراخوان تجمع‌ ایرانیان خارج از کشور در اسلو راهپیمایی و تجمع کردند.

ایرلند

ایرانیان مقیم ایرلند در پاسخ به فراخوان‌های مخالفان برای تجمع، مقابل سفارت جمهوری اسلامی در دوبلین تجمع کرده و شعارهای اعتراضی سر دادند.

ایتالیا؛ بولونیا

ایرانیان مقیم ایتالیا همگام با دیگر شهرهای جهان در بولونیا تجمع کرده و عکس‌هایی را از کشته‌شدگان خیزش انقلابی مردم ایران به نمایش گذاشتند.

آلمان؛ برلین، دوسلدورف، هامبورگ

ایرانیان ساکن آلمان در شماری از شهرهای این کشور از جمله دوسلدورف تجمع کردند.

در شهر هامبورگ هم ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی تجمع کرده و شعار «قسم به خون یاران،‌ ایستاده‌ایم تا پایان» سر دادند.

ایرانیان ساکن برلین هم در دروازه براندنبورگ این شهر تجمع کردند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

هایو فونکه، استاد و محقق علوم سیاسی دانشگاه برلین، در این تجمع بر ادامه پذیرش کفالت سیاسی زندانیان در ایران تاکید کرد.

قبرس جنوبی؛ نیکوزیا

ایرانیان مقیم قبرس جنوبی مقابل سفارت جمهوری اسلامی در نیکوزیا تجمع کردند و علیه حکومت شعار دادند.

دانمارک؛ کپنهاگ و آرهوس

ایرانیان مقیم دانمارک در هم‌بستگی با فراخوان تجمع‌ ایرانیان خارج از کشور، مقابل سفارت جمهوری اسلامی در کپنهاگ تجمع کرده و شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

«زن زندگی آزادی» و «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» از جمله شعارهای تجمع‌کنندگان است.

در شهر آرهوس هم مردم معترض تجمع کرده و شعار دادند: «مرگ بر خامنه‌ای» و «‌مرگ بر جمهوری اسلامی».

اتریش؛‌ وین

در وین،‌ پایتخت اتریش هم ایرانیان معترض تجمع کرده و به زبان اتریشی شعارها‌یی چون «ملاها تروریست و فاشیست‌اند» سر دادند.

یکی از سخنرانان مراسم به نقل از توماج صالحی، خواننده رپ زندانی، گفت که هیچ حکومت و قدرتی در برابر اتحاد مردم دوام نخواهد آورد.

بلغارستان؛ صوفیه

ایرانیان ساکن بلغارستان نیز در شهر صوفیه روبه‌روی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی تجمع کرده و شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

اسپانیا؛ مادرید

ایرانیان ساکن شهر مادرید با برگزاری تجمع و راهپیمایی، خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی شدند.

ترکیه؛ استانبول

ایرانیان مقیم ترکیه نیز در شهر استانبول تجمع کرده و فریاد «آزادی آزادی آزادی» سر دادند.

استرالیا؛ سیدنی، ملبورن، آدلاید، بریزبن و پرت

ایرانیان مقیم استرالیا روز شنبه در شهر آدلاید علیه جمهوری اسلامی راهپیمایی کردند و مقابل پارلمان استرالیای جنوبی گرد هم آمدند تا صدای فریاد آزادی‌خواهی مردم ایران باشند.

محوریت این تظاهرات همراهی با خیرش مردم ایران و درخواست اعلام تروریستی بودن سپاه پاسداران از سوی دولت استرالیا بود.

این تجمع شامل راهپیمایی، شعار دادن، همخوانی سرودها، اجرای هنر اعتراضی و خواندن بیانیه بود.

در شهر سیدنی هم جمعیت زیادی از مردم در همبستگی با فراخوان‌های ۱۱ فوریه ایرانیان خارج از کشور به خیابان آمدند و با برگزاری راهپیمایی گسترده از خواست مردم ایران برای سرنگونی جمهوری اسلامی حمایت کردند.

در شهرهای ملبورن و پرت هم گروهی از ایرانیان، همراه با کنش‌های داخلی و بین‌المللی در ۲۲ بهمن علیه حکومت، تجمع کردند.

بریزبن یکی دیگر از شهرهای استرالیا بود که در آن مردم معترض در همبستگی با فراخوان‌های تجمع به خیابان آمدند و شعارهایی از جمله «‌دموکراسی برای ایران» و «‌سفارت جمهوری اسلامی را ببندید» سر دادند.

تجمع‌کنندگان و برگزار کنندگان این تظاهرات گفتند هدف اصلی آن‌ها سقوط جمهوری‌اسلامی است.

نیوزیلند؛ اوکلند

در اوکلند هم ایرانیان ساکن نیوزیلند در همبستگی با فراخوان تجمع‌ ایرانیان خارج از کشور راهپیمایی بزرگی برگزار کردند.

این تجمع‌کنندگان در حمایت از خواست ایرانیان برای سرنگونی حکومت، شعارها‌یی چون «زن زندگی آزادی» و «‌حقوق بشر برای ایران» سر دادند.

سوئد؛ استکهلم،‌ گوتنبرگ

گوتنبرگ سوئد یکی دیگر از شهرهای محل تجمع ایرانیان خارج از کشور بود که معترضان در آن برای حمایت از خواست ایرانیان به منظور سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی راهپیمایی کردند.

ایرانیان ساکن شهر استکهلم نیز در همراهی با فراخوان‌های تجمع ۱۱ فوریه ایرانی‌های خارج از کشور، با برگزاری یک راهپیمایی گسترده از تلاش و خواست مردم ایران برای سرنگونی جمهوری اسلامی حمایت کردند.

تجمع‌کنندگان شعارهایی چون «زن، زندگی، آزادی» سر دادند.

در روزهای گذشته فراخوان‌های متعددی برای دعوت به حضور حداکثری در تجمع جهانی روز شنبه منتشر شد و ده‌ها هنرمند خارج از کشور نیز گفتند با شعار سرنگونی جمهوری اسلامی در این تجمعات حاضر می‌شوند.

ابی، شهبال شب‌پره، لیلا فروهر، گلشیفته فراهانی، حمید سعیدی، احسان کرمی، سام اصغری، برزو ارجمند، آرش آوین، شهیاد، مروارید شهبازی، پویا، حمید طالب‌زاده، عرفان پایدار، احمدی سعیدی و تیلور هنسون از جمله هنرمندانی بودند که با انتشار ویدیوهایی خواستار شرکت گسترده در تجمع روز ۲۲ بهمن شدند.

پیش از آن هم شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به برنامه‌ریزی ایرانیان سراسر جهان برای برگزاری تجمعات در ۲۲ بهمن، از همه هموطنان دعوت کرد با همبستگی و اتحادی بیش از پیش، این رویداد را «به باشکوه‌ترین روز در تقویم انقلاب ملی ایران» تبدیل کنند و «شور و انرژی مضاعفی به مردم و مبارزان داخل ایران» بدهند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید