ادامه خیزش انقلابی در نقاط مختلف ایران همزمان با جشن‌های حکومتی «دهه فجر»

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱

در حالی که جشن‌های حکومتی به مناسبت سالگرد انقلاب ۵۷ در نقاط مختلف کشور در حال برگزاری است، خیزش انقلابی مردم علیه جمهوری اسلامی پنج‌شنبه نیز با تجمع، شعاردهی، شعارنویسی و تخریب نمادهای حکومتی ادامه یافت.

یک ویدیوی فرستاده‌شده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد جمعی از زنان در مترو ترانه «برای» را همخوانی کردند.

جمعی از فعالان مدنی و سیاسی نیز شامگاه ۱۹ بهمن‌ماه پس از آزادی از حبس، مقابل زندان اوین شعارهایی چون «حکومت ستمگر نابود باید گردد» و «زن، زندگی، آزای» سر دادند.

صبا کردافشاری، فریبا اسدی، عالیه مطلب‌زاده، پرستو معینی، زهرا صفایی، گلاره عباسی و شهره حسینی از جمله زنان آزاد‌شده‌ هستند.

شعارنویسی‌ها نیز علیه جمهوری اسلامی ادامه داشت. یکی از مخاطبان ایران‌اینترنشنال ویدیویی را پنجشنبه ۲۰ بهمن، از فراگیری اعتراضات فرستاده و گفته است: شعار «زن، زندگی آزادی» شعاری است که حتی در روستاها نیز نوشته می‌شود.

ویدیویی دیگر به ایران‌اینترنشنال فرستاده شده که نشان می‌دهد پنجشنبه ۲۰ بهمن، معترضان شعار«مرگ بر خامنه‌ای» را بر روی برف نوشتند.

تخریب نمادهای حکومت نیز در نقاط مختلف ادامه داشت. ویدیویی که در فضای مجازی منتشر شده نشان می‌دهد یک شهروند در هوای برفی جوانرود، پرچم جمهوری اسلامی را پایین کشیده و به سطل زباله می‌اندازد.

ویدیوی دیگری که به‌دست ایران اینترنشنال رسیده آتش زدن بنرهای حکومتی سالگرد انقلاب ۵۷ را توسط معترضان در کرمان نشان می‌دهد.

یک ویدیوی ارسالی دیگر نشان می‌دهد یک شهروند با شعار مرگ بر جمهوری اعدامی در کرج، تبلیغات و آویزه‌های حکومتی «دهه فجر» را پاره می‌کند.

از خاش نیز، ویدیوی رسیده نشان می‌دهد روز پنج‌شنبه ۲۰ بهمن‌ماه، معترضان بنری حکومتی را با موضوع انقلاب ۵۷ پایین کشیدند.

تجمع بر مزار کشته‌شدگان خیزش انقلابی و ادای احترام به آنها نیز ادامه داشت. تصاویر و ویدیوهای ارسال‌شده از ایذه به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد پنجشنبه ۲۰ بهمن، مردم این شهر به همراه خانواده‌ محمود احمدی بر مزار حامد سلحشور حاضر شده و با خانواده او ابراز همدردی کردند.

با این حال، مقامات جمهوری اسلامی همچنان به انکار خیزش انقلابی مردم و ادامه سیاست‌های سرکوبگرانه نظام تاکید دارند. بر اساس سند رسیده به ایران‌اینترنشنال، اداره نظارت بر اماکن عمومی در نامه به ریاست اتاق اصناف تهران خواستار تشدید نظارت و کنترل اماکن‌ صنفی در اجرای طرح حجاب شده است.

در این نامه از بازرسان به ویژه اتحادیه‌های پوشاک و رستوران خواسته شده تخلفات را برای برخورد قانونی گزارش کنند.

همچنین در ویدیویی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، یک آخوند ضمن ابراز خرسندی از کارت پرواز ندادن به یک مسافر بدون حجاب در فرودگاه مهرآباد، می‌گوید: «نگران نباشید! ان‌شاءالله همه را چادری می‌کنیم.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
میراث ناملموس
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید