واکنش‌ها پس از اعطای جایزه «گرمی» به شروین حاجی‌پور؛ آمریکا: ادای احترام به مردم ایران بود

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۷

پس از اعلام نام شروین حاجی‌پور، خواننده ترانه «برای» به عنوان برنده جایزه «بهترین ترانه برای تغییر اجتماعی» در مراسم جایزه گرمی سال ۲۰۲۳، موجی از واکنش‌های حمایتی به راه افتاده است. آمریکا این جایزه را ادای احترام به مردم ایران توصیف کرد.

رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران، در توییتی با اشاره به سخنان جیل بایدن، بانوی اول آمریکا، ترانه «برای» حاجی‌پور را «الهام‌بخش» و اعطای جایزه «گرمی» به آن را «ادای احترام به مردم ایران» خواند.

پیش از آن، هانا نیومن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا، در توییتی نوشت که بیانسه (خواننده آمریکایی آلمانی‌الاصل) برنده ۳۲ جایزه گرمی شده، اما جایزه حاجی‌پور مطمئنا مهم‌ترین جایزه امسال است.

ناتالی گوله، نماینده مجلس سنای فرانسه هم نوشت ترانه شروین حاجی‌پور سرود جهانی زن، زندگی، آزادی است که جاودانه در قلب‌ها حک می‌شود.

کیهان کلهر، نوازنده و موسیقیدان برجسته، نیز در اینستاگرام نوشت: «نفست گرم شروین عزیز. برای زن زندگی آزادی. برای آزادی».

همچنین حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، در توییتی نوشت: «برای شروین، برای توماج، برای فریدون فرخزاد، برای تمام هنرمندانی که به‌دست جمهوری اسلامی کشته، شکنجه یا زندانی شده‌اند.»

مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر نیز نوشت: «زمانی اگر در کف خیابان کشته می‌شدیم، یا با طناب دار آویزان می‌شدیم، کسی صدای ما را نمی‌شنید. اکنون اما فریاد اعتراض ما، موسیقی و هنر ما، مرزهای جهان را در نوردیده است. این صدای انقلاب زن زندگی آزادی است.»

نازنین بنیادی، بازیگر و فعال حقوق بشر ترانه «برای» را سرود انقلاب ایران و زن زندگی آزادی توصیف کرد.

چندین خواننده پاپ مشهور از جمله گوگوش، نصرالله معین، ابراهیم حامدی (ابی) و داریوش اقبالی هم برنده شدن این جایزه را به حاجی‌پور تبریک گفتند.

ابی در اینستاگرامش نوشت: «زنده باشی که این چنین پرچم موسیقی ایران را بالا بردی و با هنرت صدای مردم کشورت را به گوش جهان رساندی.»

داریوش هم با تبریک به شروین حاجی‌پور نوشت: «شروین عزیز، تبریک به تو! همه ما فارغ از هر گروه و هر نژاد و هر گرایش، ترانه تو را شنیدیم و خواندیم، و حال از موفقیت جهانی تو شاد شدیم. ممنون که این چنین همصدایی و همبستگی را به هموطنانت هدیه دادی»

گوگوش، خواننده مشهور، نوشت: «انقلابی که مانند شروین پیروز خواهد شد. تبریک به شروین عزیز و تمام فارسی‌زبانان جهان.»

اعطای جایزه به شروین از سوی بانوی اول آمریکا که در این مراسم حضور داشت انجام شد.

جیل بایدن در معرفی ترانه شروین گفت: «یک ترانه می‌تواند موجب اتحاد شود، الهام‌بخش باشد و در نهایت جهان را تغییر دهد،» و در حالی که تصویر و صدای شروین در حال پخش بود، افزود: «برای زن، زندگی، آزادی.»

ویدیویی که از خود شروین در فضای مجازی پخش شد نشان می‌دهد او پس از اعلام نامش به عنوان برنده مبهوت مانده و اطرافیانش با هیجان شادی می‌کنند.

ترانه «برای» از سوی ۹۵ هزار نفر به عنوان نامزد دریافت این جایزه ویژه «گرمی» معرفی شده بود.

این ترانه که ۴۸ ساعت بعد از انتشار حدود ۴۰ میلیون بار دیده شد، به عنوان نمادی برای خیزش انقلابی ایرانیان در پی قتل مهسا امینی به دست گشت ارشاد مطرح شد.

پس از انتشار آهنگ «برای»، خواننده آن به دست ماموران حکومتی بازداشت و پس از مدتی به قید وثیقه آزاد شد.

پربیننده‌ترین‌ها

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر
مستند کوتاه - دلکش

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید