تاخیر ۳ماهه در انتخابات فدراسیون پرحاشیه؛ بیلیارد و بولینگ با سرپرست جنجالی مدیریت می‌شود

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۶

۱۰۵ روز از موعد انتخابات فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس گذشته و با وجود اجرای همه مراحل سازمان‌دهی ترکیب مجمع عمومی و امور انتخاباتی، حدود دو ماه پیش از انتخابات و همچنین تعیین صلاحیت کاندیداها، خبری از برگزاری انتخابات این فدراسیون متمول و پرحاشیه نیست.

حمید سجادی، ۲۰ روز پس از پایان دوره سوم ریاست هاشم اسکندی بر فدراسیون بولینگ و بیلیارد در ۳۰ مهر ۱۴۰۱، او را به سرپرست این فدراسیون منصوب کرد و هنوز هم این حکم سرپرستی ادامه دارد.

جالب اینکه علاوه بر مشخص شدن اعضای مجمع عمومی انتخاباتی (نتایج انتخابات کمیسیون‌های داوران، مربیان و ورزشکاران) در ۲ شهریور ۱۴۰۱، صمد ولی‌زاده، کامبیز صنعتی و محمدرضا غلام‌زاده به عنوان کاندیدای تصدی کرسی ریاست فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس معرفی شدند.

فدراسیون بولینگ و بیلیارد در سال‌های گذشته یکی از پرحاشیه‌ترین فدراسیون‌های ورزشی غیر المپیکی ایران بوده است. هاشم اسکندری یک‌بار در دوره سوم ریاستش برکنار شد و دوباره بازگشت. هاشم اسکندری یک‌بار در دوره سوم ریاستش به دلیل تخلفات مالی، با حکم ۶ ماه انفصال از خدمت، برکنار شد و دوباره بازگشت.

در بهمن ۱۳۹۷ خبرهایی در مورد تخلفات یک رئیس فدراسیون منتشر شد و البته وزارت ورزش و جوانان هم در رابطه با آن سکوت کرد. اظهارات برخی ملی‌پوشان بولینگ و بیلیارد در نهایت به برخی اتهامات و از جمله جعل امضا و اسناد و یا اعزام ملی‌پوشان به مسابقات بین‌المللی با هزینه شخصی منجر شد و در نهایت پای سازمان بازرسی کشور به این موضوع باز شد. هرچند نتیجه همان ۶ ماه انفصال از خدمت اسکندری بود.

در سال ۹۹ که تجمعاتی توسط بیلیاردبازان درباره عملکرد هاشم اسکندری برگزار شد، علی کریمی، سرپرست سابق کمیته بیلیارد در گفتگو با ایران اینترنشنال از جعل امضای بازیکنان بولینگ و بیلیارد و تخلفات مالی توسط هاشم اسکندری، رئیس فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس خبر داده بود.

او همچنین تابستان امسال در نقد ۱۲ سال ریاست هاشم اسکندری به ایران اینترنشنال گفت: «میلیاردها تومان از سال ۹۵ تا ۹۷ در این فدراسیون گم‌شده است. مگر می‌شود چنین اتفاقی در فدراسیون افتاده باشد و وزارت ورزش خبر نداشته باشد. جعل امضاهایی که صورت گرفته،‌ فقط حرف من نیست، بازرسی کل کشور تایید کرده. یک سال انفصال خدمت خورد، اما این مدت را کم کردند به مدت ۶ ماه که برگردد به فدراسیون.»

اما اکنون، بلاتکلیفی فدراسیون بولینگ و بیلیارد حتی واکنش روزنامه حکومتی کیهان را در پی داشته است: «دوره هاشم اسکندری در این فدراسیون ۳۰ مهرماه به پایان رسیده اما هنوز برای برگزاری انتخابات آن تصمیمی گرفته نشده در حالی‌که ثبت‌نام کاندیداهایش انجام شده است اما بعد از آن نه از تأیید صلاحیت‌ها خبری شد و نه تعیین زمانی برای تشکیل مجمع انتخاباتی.»

کیهان نوشته: «بیش از یک سوم فدراسیون‌ها معطلِ برنامه‌های انتخاباتی وزارت ورزش هستند در حالی‌که مشخص نیست این وزارتخانه به چه دلیل این حجم تعلل و کوتاهی را دست فرمانِ خود قرار داده و جز انتخاب سرپرست و نهایت مقرر کردن زمانی برای نام نویسی کاندیداها، گام‌های اساسی دیگری در راستای تشکیل مجمع انتخاباتی فدراسیون‌ها برنمی‌دارند.»

البته تعویق انتخابات فدراسیون بولینگ و بیلیارد، سابقه‌دار است، انتخابات دوره پیش هم که یک بار به مدت یک‌ماه به تعویق افتاده بود، اما بالاخره پس از تعویق ۵ هفته‌ای، برگزار شد. وزارت ورزش دولت روحانی در سال ۹۷ اعلام کرد به دلیل «نرسیدن استعلام‌ها» انتخابات این فدراسیون به تعویق افتاده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها