تداوم خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی در ایران با شعاردهی و شعارنویسی در شامگاه جمعه

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۵

همزمان با برگزاری یک جمعه اعتراضی گسترده دیگر در زاهدان، خیزش انقلابی مردم در سایر نقاط کشور نیز در قالب شعاردهی، شعارنویسی، تخریب نمادهای حکومت و سایر شیوه‌های نافرمانی مدنی ادامه یافت.

ویدیوهای ارسال‌شده از محله‌‌های مختلف تهران به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند شامگاه جمعه ۱۴ بهمن، مردم معترض علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای شعار سر می‌‌دادند.

شعار نویسی معترضان نیز در نقاط مختلف ادامه یافت.

ویدیوهای ارسالی از تهران در روز جمعه نشان می‌دهند مردم معترض شعار جدید «خامنه‌ای خان شده، نوکر لبنان شده، مالک ایران شده، جانی و نادان شده» را بر روی دیواری از شهر نوشته‌اند.

از محله ۱۵ خرداد تهران نیز ویدیویی به ایران‌اینترنشنال فرستاده شده که نشان می‌دهد شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «لعنت بر بسیجی» بر دیوارهای این محله نوشته شده است.

تخریب نمادها و بنرهای حکومتی نیز ادامه دارد.

ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد روز جمعه ۱۴ بهمن‌ ماه معترضان پرچم جمهوری اسلامی را در میدان صاقیه تهران پایین کشیدند.

از مشهد نیز ویدیویی ارسالی به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد معترضان آذین‌بندی‌ خیابانی مراسم حکومتی سالگرد انقلاب ۵۷ را پاره کردند.

معترضان همچنین با شیوه‌های مختلف به اعلام همبستگی با یکدیگر ادامه می‌دهند. نیلوفر آقایی، متخصص مامایی که در تجمع اعتراضی پزشکان با شلیک مستقیم ماموران امنیتی یک چشم خود را از دست داد، تصویری از خود را به همراه الهه توکلیان، معترضی که او هم چشم خود را با شلیک ماموران از دست داده، هنگام صرف ناهار منتشر کرد.

نیلوفر آقایی نوشت: «هیچکس و هیچ چیز بر زنی که با خواندن کتاب و شعر، گوش دادن به موسیقی و نوشیدن قهوه، حالش خوب می‌شود، پیروز نخواهد شد.»

ادای احترام به معترضان اعدام شده و کشته‌شدگان خیزش انقلابی نیز ادامه داشت.

ویدیوهای فرستاده‌ شده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند مردم معترض روز جمعه بر مزار کشته‌شدگان اعتراضات و اعدام‌شدگان همچون محمد حسینی، محمدمهدی کرمی و حمیدرضا روحی حضور پیدا کرده و یادشان را گرامی داشتند.

یکی از حاضران در این مراسم اعلام کرد: «قول می‌دهیم که انتقامشان را بگیریم.»

در همین حال یکی از مخاطبان در روز جمعه ۱۴ بهمن‌ ماه ویدیویی به ایران‌اینترنشنال فرستاده که نشان می‌دهد بر مزار مجیدرضا رهنورد، سنگ‌قبر یا نشان دیگری نصب نشده و کاملا غیرقابل شناسایی است.

خانواده‌ها و دوستان کشته‌شدگان خیزش انقلابی نیز با انتشار ویدیوهایی از رقص آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی، یادشان را گرامی داشتند.

همچنین در ادامه کارزار منزوی‌سازی جمهوری اسلامی در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی، جمعی از دانشجویان و دانش‌آموختگان موسیقی سراسر کشور اعلام کردند که پس از «کشتار حداقل ۵۰۰ نفر از هم‌میهنان و اجرای حکم ارتجاعی اعدام برای تعدادی از جوانان آزادی‌خواه وطن»، برگزاری جشنواره فجر توسط حکومت، دهن‌‌کجی به ملت داغدار ایران است و شرکت در آن دیگر هیچ توجیهی ندارد.

با این حال، مهدی فخیم‌زاده، بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون، در واکنش به تحریم جشنواره فیلم فجر از سوی هنرمندان گفت: «جشنواره چراغ نفتی نیست که با فوت خاموش شود.»

او مدعی شد که ممکن است با تحریم‌ها شور جشنواره پایین بیاید اما خاموش نمی‌شود.

مقامات جمهوری اسلامی اما همچنان به انکار خیزش انقلابی مردم و سلب مسوولیت از حکومت ادامه داده و بر ادامه سیاست‌های تبعیض جنسیتی و اجرای قوانین ضد حقوق بشری تاکید دارند.

موسی غضنفرآبادی، رییس کمیسیون قضایی مجلس، از بررسی طرحی در این کمیسیون خبر داد که در صورت تصویب نهایی، افراد «بی‌حجاب» به موجب آن جریمه خواهند شد. طبق این طرح، در صورت پرداخت نکردن جریمه، کارت ملی این زنان مسدود شده و از خدمات اجتماعی محروم خواهند شد.

در ادامه سیاست‌های جمهوری اسلامی در تعیین سبک پوشش مردم، مجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور هم اعلام کرد به شرکت‌‌کنندگان در نمایشگاه‌ها و سکو‌های توزیع پوشاک «ایرانی-اسلامی»، از طریق بانک‌های عامل دولتی، به روش گشایش اسناد اعتباری تسهیلات پرداخت می‌شود.

با وجود اعتراضات به سیاست‌های تفکیک جنسیتی، کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور گزارش داد مسوولان دانشگاه «شهید بهشتی» تهران برای جداسازی دانشجویان دختر و پسر در سلف غذاخوری، دیوار و پارتیشن قرار داده‌اند.

جعفر معیادفر، رییس سازمان اورژانس کشور نیز گفت: «در چهار پایگاه اورژانس در تهران تکنیسین‌های زن کار می‌کنند و در این پایگاه‌ها باید یک مرد و دو زن به ماموریت اعزام شوند.»

قوه قضاییه نیز همچنان به اجرای حدود شرعی حتی در ملاء‌ عام اصرار دارد. بر اساس گزارش کمپین فعالان بلوچ و ویدیویی که به ایران‌اینترنشنال رسیده، ماموران امنیتی و قضایی حکم شلاق یک زندانی بلوچ را در شهرستان دلگان استان سیستان و بلوچستان در ملاء عام اجرا کردند.

با وجود ادامه خیزش آزادی‌خواهانه مردم در نقاط مختلف کشور، احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد گفت: «تا روزی که مردم دین‌خواه باشند و پای نظام بایستند، خدا پشتیبان آن‌ها خواهد بود اما زمانی که در اثر فشار دشمن در حمله نظامی یا تحریم اقتصادی، از دین روی‌گردان شدند، خدا دست از نصرت خود بر می‌دارد و همه‌چیز سقوط می‌کند.»

حسینعلی حاجی‌دلیگانی،‌ عضو هیات‌رییسه مجلس نیز در واکنش به اعتراض‌ها به احکام اعدام معترضان به سایت دیده‌بان ایران گفت: «این اغتشاشگران کشور را به‌ هم ریختند و این همه هزینه برای کشور تراشیدند. آن‌وقت باید چیزی نگویند و دستشان را هم ببوسند؟ صدور احکام بر اساس قانون بوده است.»

علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران نیز گفت: «در حوادث اخیر به عینه دیدیم که اغتشاشگران به دولت و مشکلات موجود کاری نداشتند بلکه تنها دو رکن سپاه و ولایت را هدف قرار دادند.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

مستند کوتاه - حسین قوامی
خبرها
۱۰۰ سال با گلستان

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید