هجدهمین جمعه خشم و اعتراض در زاهدان؛ مردم معترض در سنندج و گالیکش هم تجمع کردند

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴

روز جمعه ۱۴ بهمن، مردم زاهدان برای هجدهمین هفته پیاپی به خیابان‌ها آمدند. هم‌زمان در سنندج، مرکز استان کردستان و گالیکش در استان گلستان نیز شماری از مردم در اعتراض به ربوده شدن ماموستا ابراهیم کریمی ننله و ماموستا لقمان امینی و همچنین در حمایت از مولوی محمدحسین گرگیج تجمع کردند.

سیستان و بلوچستان؛ زاهدان

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی است مردم زاهدان در ادامه اعتراضات خود که به جمعه‌های اعتراضی معروف شده، پس از نماز جمعه روز ۱۴ بهمن‌ ماه به خیابان آمدند و شعارهای ضدحکومتی، از جمله «تجاوز، جنایت، مرگ بر این ولایت» سر دادند.

یک تصویر رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد شماری از زنان در این شهر در جریان تجمع امروز، پلاکاردهایی در دست گرفتند که روی یکی از آن‌ها نوشته شده است: «نه تهدید می‌پذیریم نه تطمیع.»

مردم معترض در خیابان‌های زاهدان شعار «چه دار باشه چه زندان، ایستاده‌ایم تا پایان» سر دادند.

«زندانی سیاسی آزاد باید گردد» و «می‌کشم می‌کشم آنکه برادرم کشت» از دیگر شعارهایی بود که معترضان در تجمع خود سر دادند.

از سوی دیگر، تجمع‌کنندگان پلاکاردهایی در دست گرفتند که در اعتراض به اعدام معترضان، روی آن‌ها نوشته شده بود: «اعدام بلوچ یعنی سرنگونی نظام».

معترضان همچنین در خیابان‌ها شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

تداوم اعتراضات خیابانی مردم زاهدان در شرایطی است که جمعه هفته گذشته نیروهای نظامی و امنیتی به شهروندانی که هفدهمین جمعه اعتراضی خود را سپری می‌کردند، حمله و ضمن سرکوب آنان، ده‌ها تن را نیز با توسل به خشونت بازداشت کردند. گزارش‌هایی هم از تیراندازی نیروهای سرکوب و شلیک گاز اشک‌آور به معترضان و داخل منازل مسکونی‌ منتشر شد.

شماری از رسانه‌های محلی نیز از بازداشت «ده‌ها جوان بلوچ به دست نیروهای نظامی و در حین بازگشت به منزل از مسجد مکی» خبر دادند.

در سه هفته گذشته فضای امنیتی در سیستان و بلوچستان و به ویژه زاهدان تشدید شده است.

در این مدت گزارش‌هایی درباره بازداشت «فله‌ای» بیش از ۱۰۰ شهروند، استقرار ایست بازرسی در ورودی‌های شهر زاهدان و جست‌وجوها و بازداشت‌های خانه به خانه منتشر شده است.

کردستان؛ سنندج

شماری از مردم سنندج روز جمعه در اعتراض به تداوم بازداشت و بی‌خبری از وضعیت ماموستا ابراهیم کریمی ننله و ماموستا لقمان امینی تجمع کردند.

معترضان در تجمع خود شعارهایی چون «ماموستا ابراهیم آزاد باید گردد» و «ماموستا لقمان آزاد باید گردد» سر دادند.

با گذشت چند روز از ربایش ماموستا ابراهیم، امام جماعت مسجد روستای «ننله» و ماموستا لقمان، امام جماعت مسجد «چهار یار نبی» هنوز از محل نگهداری و وضعیت کنونی آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

گلستان؛ گالیکش

در گالیکش استان گلستان نیز همچون هفته‌های گذشته، جمعی از مردم در حمایت از مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه برکنار شده آزادشهر، مقابل منزل او تجمع و تظاهراتی اعتراضی برپا کردند.

در این تجمع یک نفر به نمایندگی از جوانان اهل سنت شمال کشور با قرائت بیانیه‌ای به فقر، محرومیت و مظلومیت مردم مناطق بلوچ‌نشین از زمان پهلوی اشاره کرد و گفت: «بعد از انقلاب و در دوره جمهوری اسلامی، بازداشت، ترور، احضار، اعدام و کشتار جمعی نیز به این‌ها اضافه شد.»

در بخشی از این بیانیه نیز چنین آمد: «از آغاز اعتراضات اخیر، روزی نیست که یک یا چندین کُرد و بلوچ به بهانه‌های مختلف به جوخه‌های اعدام سپرده نشوند ... با آغاز جنبش "زن، زندگی، آزادی"،‌ مشارکت وسیع بلوچ‌ها را با شعار از "زاهدان تا کردستان، جانم فدای ایران" را شاهد بودیم و یک هم‌بستگی تاریخی را تجربه کردیم.»

جوانان اهل سنت شمال کشور همچنین در این بیانیه، احضار و بازداشت ائمه جمعه اهل سنت را محکوم کردند.

معترضانی که مقابل منزل مولوی گرگیج تجمع کرده بودند نیز شعارهایی چون «حرف تو حرف ملت، مولانای باغیرت» و «آزادی عقیده،‌ حق مسلم ماست» سر دادند.

در هفته‌های گذشته شماری از مردم گالیکش در اعتراض به ممانعت جمهوری اسلامی از رفتن مولوی گرگیج به منبر، برپایی نماز جمعه و حصر خانگی‌ او، شعارهای ضد حکومتی سر دادند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خبر
چند چند

شنیداری

پادکست‌ها