رییس سازمان سیا: جمهوری اسلامی با اعتراضات اخیر به طور فزاینده‌ای بی‌ثبات شده است

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴

ویلیام برنز، رییس سازمان سیا، با اشاره به «شجاعت زنان به جان آمده ایرانی» گفت که جمهوری اسلامی به دلیل اعتراضات اخیر به طور فزاینده‌ای بی‌ثبات شده است. او پیش‌بینی‌کرد که حکومت ایران در عین حال در خارج از کشور «رفتارهای تهاجمی‌تر» خواهد داشت.

برنز که روز پنج‌شنبه ۱۳ بهمن در دانشگاه جورج تاون واشینگتن سخنرانی می‌کرد، همچنین روابط نظامی به ظاهر عمیق میان ایران و روسیه را «به شکلی ویژه، نگران‌ کننده» خواند و گفت که جمهوری اسلامی پهپادها و آموزش‌های مربوطه را به نیروهای ولادیمیر پوتین ارائه کرده است.

به گفته رییس سیا، خیزش سراسری در ایران موجب «رفتارهای تهاجمی‌تر» حکومت در خارج از مرزها شده است.

او با این حال به «شهامت» زنان ایرانی اشاره کرد که از وضعیت کشورشان خسته شده‌اند.

پیشتر و با ادامه تلاش جمهوری اسلامی در سانسور جریان اطلاعات، برنز به شبکه سی‌بی‌اس گفته بود: «در حالی که دولت ایران دسترسی به اینترنت را برای مردم در میان اعتراضات قطع کرده، ایالات متحده به حمایت از جریان آزاد اطلاعات مشغول است.»

برنز که پیشتر در دولت اوباما حضور داشته، چند ماه پیش درباره مذاکرات احیای برجام نیز گفته بود فارغ از این که گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران چگونه پیش برود، چالش‌های دیگر با ایران بر سر جای خود باقی خواهند ماند.

رییس سازمان سیا در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود بر این باور است فارغ از هر نتیجه‌ای که از مذاکرات هسته‌ای به دست بیاید، ایران همچنان یک تهدید برای ایالات متحده و منافعش در منطقه است.

برنز اما در سخنرانی اخیر خود گفت: «در پی جنگ اوکراین، رییس‌جمهوری چین در ارتباط با روسیه محتاط‌‌تر شده اما نباید تعهد پکن و مسکو برای شراکت با یکدیگر را دست‌کم گرفت.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید