توقیف کشتی حامل اسلحه و مهمات ایران برای حوثی‌ها و ضبط یک محموله موتورهای پهپاد در راه یمن

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا با همکاری نیروهای ویژه فرانسه اخیرا یک کشتی حامل هزاران اسلحه و نیم میلیون ادوات مهمات جمهوری اسلامی را که برای شبه‌نظامیان حوثی ارسال شده بود، در دریای عمان توقیف کردند. نیروهای امنیتی یمن نیز محموله‌ای از ۱۰۰ موتور پهپاد را توقیف کرده‌اند.

طبق اعلام سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، این محموله که در مورخه ۲۵ دی‌ ماه توقیف شده، شامل بیش از سه هزار تفنگ جنگی، ۵۷۸ هزار ادوات مهمات و ۲۳ موشک هدایت‌شونده ضد تانک بوده است.

سنتکام خاطرنشان کرد این محموله یکی از چهار محموله بزرگی بوده که در دو ماه اخیر توقیف کرده است. سنتکام گفت در این دو ماه از انتقال بیش از پنج هزار قبضه سلاح و یک میلیون و ۶۰۰ هزار ادوات مهمات به یمن جلوگیری کرده است.

سنتکام همچنین اعلام کرد نیروهای امنیتی یمن نیز محموله‌ای از ۱۰۰ موتور هواپیمای بدون سرنشین را که برای شیعیان حوثی ارسال شده بود توقیف کرده‌اند، اما به زمان توقیف این تسلیحات اشاره‌ای نکرد.

مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام، در تماس با صغیر حمود بن عزیز، وزیر دفاع یمن، توقیف این محموله پهپادی را تبریک گفته است.

سنتکام هفته گذشته نیز از توقیف یک محموله شامل بیش از دو هزار و ۱۰۰ اسلحه از ایران به یمن خبر داده بود.

در همین حال، خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، با اشاره به استفاده شیعیان حوثی یمن از موشک «صقر۱» نوشت که «تسلیحات زیادی» توسط این گروه «به‌خصوص در حوزه موشکی وپهپادی مورد استفاده قرار گرفته،‌ که مشابه آنها در ایران نیز وجود دارد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها