گزارش آژانس از اطلاع‌رسانی نکردن جمهوری اسلامی درباره تغییری جدید در تاسیسات اتمی فردو

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه به اعضای خود، از این که جمهوری اسلامی تغییرات خود در تاسیسات اتمی فوردو را به این نهاد اعلام نکرده، انتقاد کرد و آن را مغایر با تعهدات ایران بر اساس ماده ۴۵ موافقت‌نامه پادمان دانست.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۲ بهمن گزارش داد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که در این تاسیسات، دو آبشار سانتریفیوژهای آ‌ی‌آر-۶ که اورانیوم را تا سطح ۶۰ درصد غنی‌سازی می‌کند به شکلی به یکدگیر متصل شده‌اند که بسیار متفاوت از آن چیزی است که ایران به آژانس اعلام کرده بود.

بر اساس این گزارش، آژانس این تغییر را در جریان یک بازرسی از پیش اعلام نشده در تاریخ اول بهمن از تاسیسات اتمی زیرزمینی فردو دریافته است.

با این حال، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به گزارش جدید آژانس گفت: یکی از بازرسان آژانس سهوا گزارش کرده بود که ایران در سایت غنی‌سازی فردو تغییراتی در رویه بهره‌برداری انجام داده، اما پس از توضیحاتی که برای بازرسان داده شد آنها به سهو خود پی برد و موضوع عملا حل شد.

رویترز نوشت تاسیسات فردو به حدی حساس است که برجام غنی‌سازی اورانیوم در این تاسیسات را ممنوع کرده بود.

در گزارش آژانس آمده که نحوه تغییر اتصال این دو آبشار به گونه‌ای است که «تفاوت اساسی با نحوه عملکرد اعلام‌شده ایران به آژانس» دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای عمومی که خلاصه‌ای از این گزارش محرمانه را ارائه می‌دهد اعلام کرد رافائل گروسی، مدیرکل آژانس «نگران است که ایران بدون اطلاع قبلی به آژانس، تغییر اساسی در اطلاعات طراحی تاسیسات هسته‌ای فردو در رابطه با تولید اورانیوم با غنای بالا اعمال کرده باشد.»

این گزارش محرمانه آژانس در حالی است که روابط تهران و آژانس به دلیل عدم همکاری جمهوری اسلامی در پاسخ به پرسش‌های آژانس درباره مواد هسته‌ای کشف شده در مکان‌های اعلام نشده پرتنش شده است.

مدیرکل آژانس به تازگی گفته است که مذاکرات احیای برجام با «بن‌بست» مواجه شده و «شکست خورده»، اما آژانس نمی‌خواهد خلا سیاسی درباره چنین موضوع خطرناکی را رها کند.

او با ابراز نگرانی از پیشرفت برنامه اتمی ایران گفت: «امیدوارم بتوانم در اسرع وقت برای مذاکره به تهران سفر کنم.»

او با اشاره به برنامه سفرش به ایران در ماه میلادی فوریه گفت: «هیچ‌کس برجام را مرده اعلام نکرده، اما هیچ تعهدی در زمینه آن در حال پیگیری نیست.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما
چشم‌انداز

شنیداری

پادکست‌ها