ادامه بازداشت‌ها و احکام سنگین علیه معترضان، همزمان با گزارش‌های بیشتر از شکنجه و سرکوب

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

در حالی‌که سیل گسترده بازداشت‌ معترضان و صدور احکام سنگین علیه آنها ادامه دارد، گزارش‌های بیشتری از شکنجه معترضان زندانی و شیوه‌های خشونت‌بار نیروهای سرکوبگر منتشر می‌شود.

بنابر اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، اشکان بلوچ، ورزشکار رشته کیک‌بوکسینگ که به پنج سال حبس محکوم شده، در روزهای اخیر در زندان تهران بزرگ دست به خودکشی زده و به بیمارستان منتقل شده و مجددا خود را از طبقه سوم بیمارستان به پایین پرت کرده است. وضع جسمی او وخیم گزارش شده است.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش‌ها جلال پیردایه، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه شریف، با حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۲ سال حبس تعزیری، ۲سال ممنوعیت خروج از کشور و ۲سال ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی محکوم شده است.

مریم شکرانی، روزنامه‌نگار، نیز در توییتی اعلام کرد بعد از تفهیم اتهام در دادسرای اوین با عنوان «تبلیغ علیه نظام» و سپردن وثیقه، ابلاغیه‌ای از دادگاه انقلاب دریافت کرده که عنوان اتهامی او را به «اجتماع و تبانی بر ضد امنیت ملی» تغییر داده است.

از سوی دیگر، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از صدور حکم دو سال حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و پرداخت جریمه نقدی برای محمد عباس‌زاده، هنرمند اهل ایلام، خبر داد.

سایت هرانا نیز گزارش داد سامان صیدی، رپر بازداشتی در خیزش انقلابی، روز شنبه هشت بهمن از زندان رجایی‌شهر کرج به مکان نامعلومی منتقل شد.

در همین حال بر اساس گزارش‌ها، پرونده شیوا موسی‌زاده، دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی دانشگاه هنر تهران، که در جریان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی دو بار بازداشت شده بود، به دادگاه کیفری خرم‌آباد ارجاع شده است.

کمپین فعالین بلوچ نیز از بازداشت هشت طلبه حوزه علمیه بدرالعلوم زاهدان خبر داد و افزود دست‌کم شش تن از آنان اهل افغانستان هستند. نام این هشت نفر زکریا لاشاری، سعید ریگی، محی‌الدین ایوبی، محمد صفایی، حمادالله ایوبی، محمد ناظر، اسامه فردوسی و محمد یوسف رشیدی است.

همچنین عبدالمهدی موسوی، رییس کل دادگستری استان مرکزی، از بازداشت چند نفر و احضار پنج نفر دیگر خبر داد که بر اساس ادعای نهادهای امنیتی، قصد داشتند «پس از تهیه سلاح، اقدام به قطع ارتباطات اینترنتی و سخت‌افزارهای نظارتی الکترونیکی کنند.»

اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال همچنین نشان می‌دهد هاوری قادری، شهروند ۲۲‌ساله اهل مریوان، روز ۱۲ دی توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. او از زمان بازداشت تنها یک تماس با خانواده داشته و پیگیری‌ها برای اطلاع از سرنوشت و محل نگهداری او بی‌نتیجه مانده است.

در همین حال، جزییات بیشتری از شیوه‌های خشونت‌بار نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی منتشر می‌شود.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل، درباره نابینا شدن چشم معترضان در اثر شلیک گلوله ساچمه‌ای به سایت «جماران» گفت: «آمار بالایی از نابینا شدن چشم‌ها شنیدم و یکی از پزشکان بیمارستان فارابی می‌گفت چند صد چشم تخلیه کرده است.»

او افزود به دختران دانشجو و دبیرستانی احکام سنگین داده‌اند.

اشکان مروتی، بوکسور کرد ایرانی نیز که ویدیوی درگیری او با ماموران و شلیک به او منتشر شده بود، در مصاحبه با سی.ان.ان. گفت که حدود ۲۰۰ گلوله ساچمه‌ای در بدنش وجود داشته و ماموران از فاصله نزدیک نیز به او شلیک کرده‌اند.

این بوکسور کرد ایرانی به سی.ان.ان. گفت که ماموران او را فقط به این دلیل به بیمارستان بردند که مطمئن بودند، خواهد مرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها