روزنامه کیهان وابسته به خامنه‌ای با حمله به مولوی عبدالحمید، او را وابسته به اسرائیل خواند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

روزنامه کیهان که دیدگاه‌های علی خامنه‌ای را بازتاب می‌دهد، دامنه حمله به عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان را فراتر برد و او را به اسرائیل منتسب کرد.

این روزنامه روز دوشنبه در بخش «خبرهای ویژه» خود نوشت: «مشکوک است که عبدالحمید اسماعیل‌زهی، پس از حمایت عجیب از حزب انگلیسی- صهیونیستی بهائیت، اینک سنگ اشغال‌گران را به سینه می‌زند و با ادبیات دیکته‌شده آمریکا و انگلیس و حتی صهیونیست‌ها، مدعی صلح حکومت اسرائیل و فلسطینی‌ها می‌شود. حکومت غاصب صهیونیستی چه مسوولیتی دارد که یک مسلمان بخواهد برای آن مشروعیت قائل شود و دعوت به صلح کند؟»

اشاره روزنامه حسین شریعتمداری به سخنان مولوی عبدالحمید در نماز جمعه روز هفتم بهمن است که با اشاره به صلح‌دوستی ایرانیان از خواسته آنان برای برقراری صلح میان «حکومت اسرائیل و مردم فلسطین» و ایجاد «حکومت و سرزمین مستقل» برای فلسطینی‌ها گفته بود.

پس از انقلاب سال ۵۷ و با پیروی از رهبران جمهوری اسلامی، تاکنون هیچ مقام رسمی یا دولتی‌ای «حکومت اسرائیل» را به رسمیت نشناخته است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان اما برای نخستین بار از تریبون رسمی نماز جمعه از «حکومت اسرائیل» و ضرورت برقراری صلح با فلسطین به مثابه دو کشور همسایه یاد کرد.

این موضع باعث شکل‌گیری موج تازه‌ای از حمله کیهان به عبدالحمید اسماعیل‌زهی شد و این روزنامه در یادداشتی، تشکیل دو دولت فلسطین و اسرائیل در کنار هم را خواسته «بانیان انگلیسی و آمریکایی رژیم صهیونیستی» خواند.

کیهان همچنین به حمایت مولوی عبدالحمید از بهائیان و حقوق شهروندی‌ آنان در ایران حمله کرده است و او را حامی «اغتشاشگران و عناصر بدنام اجاره‌ای سیا و موساد و ام‌آی‌۶» در جریان خیزش انقلابی ایرانیان خواند.

تحلیل‌گران سیاسی معتقدند این روزنامه کوشیده است تا با استناد به مواضع مولوی عبدالحمید نسبت به اسرائیل و بهائیان، جایگاه او را در نزد طرفدارانش در سیستان و بلوچستان تضعیف کند؛ زیرا جمهوری اسلامی عملا موفق نشده تا اعتراضات بی‌وقفه روزهای جمعه در سیستان و بلوچستان را پس از ۱۷ هفته متوالی، مهار کند.

هم‌زمان با حمله کیهان به امام جمعه اهل سنت زاهدان اما دیگر فشارهای حکومتی بر او برای پایان دادن به خطبه‌های اعتراضی روز جمعه و تظاهرات مردم این شهر ادامه دارد.

در همین راستا، مولوی عبدالمجید مرادزهی، مشاور مولوی عبدالحمید روز دوشنبه ۱۰ بهمن در مسیر منزلش بازداشت شد.

به گفته ناظران، این بازداشت تلاشی برای افزایش فشار به عبدالحمید اسماعیل‌زهی و هم‌زمان سنجش واکنش مردم نسبت به این اتفاق است.

روز بیست‌وچهارم دی ماه نیز روزنامه ایران (روزنامه دولت جمهوری اسلامی)، در یادداشتی با عنوان «سرمایه‌گذاری ارگان رسانه‌ای CIA روی عبدالحمید»، امام جمعه اهل سنت زاهدان را به تلاش برای در دست گرفتن «رهبری آشوب‌ها» در جریان اعتراضات مردم ایران متهم کرد و گفت او با سخنانی «تفرقه‌انگیز» به نقش «مخرب خود علیه امنیت و وحدت ملی» ادامه می‌دهد.

پیش از آن هم محمدجواد لاریجانی، از چهره‌های سیاسی تندرو، مسجد مکی زاهدان را به مسجد «ضرار» تشبیه کرد و تلویحا خواستار تخریب این «محل توطئه که از آن حرف‌های متعفن بیرون می‌آید» شده بود.

لاریجانی گفته بود: «برای پیامبر اسلام هم تخریب مسجد ضرار خیلی سخت بود اما مسجد به دست عده‌ای درست شده بود برای اشاعه افکار انحرافی و پیامبر دستور داد تا آن مسجد را خراب کنند.»

عبدالحمید اسماعیل‌زهی پس از جمعه خونین زاهدان در روز هشتم مهر، بارها با حمایت از خیزش انقلابی مردم، علی خامنه‌ای را مسوول کشتار مردم زاهدان دانسته و خواستار لغو احکام اعدام و محاربه برای معترضان شده است.

خطبه‌های انتقادی او در نماز جمعه‌های زاهدان پس از هشتم مهر، بخشی از تظاهرات و راهپیمایی‌های هفتگی و ثابت مردم زاهدان است که پس از نماز برگزار می‌شود و به جمعه‌های اعتراضی این شهر شهره شده است.

حمله مقامات، چهره‌ها و رسانه‌های وابسته به جمهوری اسلامی به عبدالحمید اسماعیل‌زهی نیز از همان زمان کلید خورد.

آبان ماه امسال فایلی صوتی از سوی گروه هکری بلک‌ریوارد در اختیار ایران‌اینترنشنال قرار گرفت که نشان می‌داد جمهوری اسلامی از آغاز اعتراضات در ایران، طرح تخریب عبدالحمید اسماعیل‌زهی را در دستور کار قرار داده است.

بر اساس فایل صوتی به دست آمده از هک خبرگزاری فارس، قاسم قریشی، جانشین سازمان بسیج می‌گوید که مصطفی محامی، نماینده علی خامنه‌ای در سیستان و بلوچستان و ستاد کل نیروهای مسلح گزارشی را درباره کشتار زاهدان به دفتر خامنه‌ای داده و او نیز دستوراتی در پاسخ به این گزارش‌ها داده است.

در این جلسه که مربوط به دیدار گروهی از مدیران رسانه‌های وابسته به حکومت در نشستی با قریشی است، مدیران رسانه‌ها پیشنهاد می‌کنند روی سخنان مولوی عبدالحمید علیه حقوق زنان تبلیغ و گفته شود که بیشترین تبعیض علیه زنان از سوی اهل سنت و در سیستان و بلوچستان اعمال می‌شود.

قریشی در این فایل صوتی گفت: «در مورد مولوی عبدالحمید ما اشتباه کردیم. ما اول انقلاب خان‌های آن منطقه را از بین بردیم و به عبدالحمید بال و پر دادیم. کسی این‌ها را آدم حساب نمی‌کرد.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان اما با وجود فشار و تهدیدهای امنیتی به سخنان انتقادی خود ادامه داده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید