پرده جدید جمهوری اسلامی از تعرض جنسی به کودکان فوتبالیست در مشهد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

مطابق عادت قدیمی، سناریوی تازه‌ای در پرونده تعرض جنسی به ۱۵ فوتبالیست نوجوان در مشهد توسط رسانه‌های حکومتی منتشر شده؛ این‌بار روزنامه فرهیختگان، ارگان دانشگاه آزاد اسلامی نوشته است: «فقط ۴ خانواده درگیر این پرونده هستند و هیچ موردی درباره تعرض فیزیکی به افراد ثابت نشده.»

تعرض جنسی به ۱۵ کودک فوتبالیست در مشهد درحالی بدون هیچ شفافیتی در موضوع همچنان مبهم است که روایت‌های متناقضی از آن هر روز منتشر می‌شود و عملا بخش‌های مختلف تلاش می‌کنند این جنایت را لاپوشانی،‌ کتمان و کوچک کنند.

اگر تا هفته گذشته از قول وزیر ورزش گفته می‌شد «موضوع به گستردگی که مطرح شده، نیست» و یا هیات فوتبال استان خراسان رضوی و شهر مشهد با پاسکاری و اظهارات متناقض در تلاش برای سردرگم‌کردن افکار عمومی بودند، اکنون یک روزنامه اصولگرا، تلاش کرده ماجرا را کوچک کند و اصل موضوع را زیر سوال ببرد.

روزنامه فرهیختگان، ارگان رسانه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی که پس از مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی به دست اصولگرایان تندرو افتاده است، در گزارشی نوشت: «اصل ماجرا به گستردگی چیزی که در ابتدا عنوان شده بود، نیست. برخلاف ادعای اولیه که ۱۵ خانواده درگیر این ماجرا بوده و به دنبال طرح شکایت بوده‌اند» اما طبق اطلاعاتی که به «فرهیختگان» رسیده است در این ماجرا فقط ۴ خانواده درگیر بوده‌اند.»

این روزنامه در ادامه نوشته: «در این میان ۵ امضا پای این نامه وجود دارد که دلیل آن هم این است که از هر خانواده قرار بوده یک نفر پای شکایت را امضا کند اما از طرف یکی از خانواده‌ها هم پدر و هم مادر بازیکن پای نامه را امضا کرده‌اند و تعداد امضاها به ۵ عدد رسیده است.»

فرهیختگان تلاش کرده آزار و تعرض جنسی را در همان تعاریف حقوقی جمهوری اسلامی پیش ببرد؛ تعرض فیزیکی. این روزنامه نوشته: «تا این لحظه هیچ موردی درباره تعرض فیزیکی به افراد ثابت نشده و نه متهم چنین اعترافی داشته و نه شکات چنین ادعایی را مطرح کرده‌اند و در حال حاضر ماجرا مربوط به چت‌های غیراخلاقی بین مربی مورد اشاره و بازیکنان و همچنین ارسال برخی فیلم‌های غیراخلاقی از سوی این فرد به این بازیکنان کم‌سن‌وسال بوده است.»

هفته پیش خبر رسید دادستان مشهد اجازه مصاحبه را به طرفین پرونده نداده است. عضو هیات فوتبال مشهد درباره منع از مصاحبه گفته بود: «نمی دانم در جریان هستید یا خیر اما دادستان به ما اجازه مصاحبه نداده است و گفته به این موضوع ورود نکنیم.»

همچنین پدر یکی از کودکان به سایت طرفداری گفته به دلیل دستور دادستان برای منع گفتگو، مصاحبه نمی‌کند.

«ع.پ»، متهم پرونده به روزنامه اعتماد گفته بود که از دو خبرنگار مشهدی به دلیل نشر اکاذیب و افترا شکایت کرده: «تمام مطالب و اتهامات کذب محض است. این نقشه و توطئه ضدانقلاب علیه مسائل دینی و اعتقادی نظام بود و از شبکه‌های معاند آمریکا سرچشمه می‌گرفته.»

مربی متهم به آزار جنسی کودکان فوتبالیست درحالی تلاش کرد در این پرونده شاکی شود در هنوز برای او قرار منع فعالیت صادر نشده و می‌تواند به فعالیت خود ادامه بدهد.

مسئولان در رده‌های مختلف تلاش می‌کنند این پرونده را مسکوت بگذارند و مشمول مرور زمان کنند. در ابتدا گفته شد از دو هفته پیش، وزیر ورزش از این شکایت‌نامه خبر داشته، اما مدتی بعد، حمید سجادی تلاش کرد پرونده را کوچک و ناچیز جلوه دهد: «هنوز موضوعی در ابعاد وسیع‌تری ثابت نشده است. شکایتی در این قضیه مطرح نبوده، بلکه تنها دو تا سه شکواییه به دست حراست وزارت ورزش رسیده است.»

حتی از وعده کدخدامنشی که حیدری، رئیس هیات فوتبال خراسان رضوی اعلام کرده بود هم خبری نیست. قرار بود جلسه‌ای با حضور متهم و خانواده این نوجوانان از طرف کمیته اخلاق فدراسیون برگزار شود، اما تا امروز خبری از این جلسه نیست.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید