فینال مهیج تنیس زنان در ملبورن؛ آرینا سابالنکای بلاروس قهرمان تنیس اوپن استرالیا شد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

آرینا سابالنکای بلاروس شنبه در یک فینال مسابقات تنیس آزاد استرالیا مقابل النا ریباکینا بازیکن ۲۲ ساله روسی الاصل پیروز شد. او این مسابقه را ۶-۴، ۶-۳ و ۴-۶ از آن خود کرد و نخستین گرند اسلم خود را در سال ۲۰۲۳ کسب کرد. سابالنکا با این قهرمانی به صدر رنکینگ تنیس جهان صعود کرد.

نزدیک به یک سال پس از حمله روسیه به اوکراین، شنبه ۸بهمن، دو تنیسور روسی و بلاروسی که اتفاقا کشورهایشان یک پای جنگ اوکراین هستند، در فینال اوپن استرالیا با هم رقابت کردند؛ النا ریباکینا روسی‌الاصل که از ۵سال پیش زیر پرچم قزاقستان است، به مصاف آرینا سابالنکا، بلاروسی رفت.

به گزارش رویترز؛ بازیکنان روسی و بلاروسی به دلیل تجاوز نظامی روسیه به اوکراین فقط به صورت انفرادی و بدون وابستگی ملی در ملبورن پارک مجاز به رقابت هستند و حالا سابالنکا، اولین ورزشکار بی طرفی است که چنین قهرمانی بدست می‌آورد.

او پس از اینکه سرانجام اولین گرند اسلم خود را کسب کرد، با خوشحالی روی زمین افتاد و سپس به سمت ریباکینا رفت تا او را در آغوش بگیرد.

سابالنکا گفت: «تیم من، دیوانه‌ترین تیم تورنمنت. امیدوارم سال آینده بازی بهتری انجام دهم. سال واقعاً سختی بود و سال گذشته لحظات سختی را پشت سر گذاشتم. ما خیلی سخت کار کردیم.»

سابالنکا در ۱۱ مسابقه در سال ۲۰۲۳ یک ست را از دست داد آن هم در همین فینال و به النا ریباکینا روسی‌الاصل بود.

اما رقابت روس‌ها در فینال اوپن استرالیا، کجای سیاست دنیاست؟ نیویورک‌تامیز در این‌باره نوشته: «۱۱ ماه از زمانی که نمایندگان روسیه و بلاروس از حضور در مسابقات تنیس منع شدند، می گذرد. همچنین ۹ ماه از زمانی که ویمبلدون بازیکنان روسیه و بلاروس را تحریم کرده بود، می گذرد. همچنین اوکراین تلاش کرده بود نمایندگان روسیه و بلاروس را از حضور در همه رویدادها منع کند. اما اکنون این اتفاق نیفتاده است و روز شنبه النا ریباکینا، یک روسی بومی که از پنج‌سال پیش برای قزاقستان بازی می‌کند و آرینا سابالنکا از بلاروس در فینال رقابت می‌کنند.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
مستند کوتاه - پابلو نرودا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید