آنتونی بلینکن در میانه افزایش تنش‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان به خاورمیانه می‌رود

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۰۷

در حالی که درگیری‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان تاکنون منجر به کشته شدن ۱۰ فلسطینی شده، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، به منطقه خاورمیانه سفر خواهد کرد. راه‌های مقابله با سیاست‌های جمهوری اسلامی و جنگ اوکراین نیز یکی از موضوعات این سفر سه‌روزه خواهد بود.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، بلینکن روز یک‌شنبه و دوشنبه آینده، ۹ و ۱۰ بهمن، به مصر سفر خواهد کرد و سپس به اسرائیل و کرانه باختری رود اردن خواهد رفت.

وزیر امور خارجه آمریکا در مصر با عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهوریی این کشور دیدار خواهد کرد و سپس به اورشلیم خواهد رفت و در آنجا با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و همچنین اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهور این کشور دیدار خواهد کرد.

بلینکن در رام‌الله نیز با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات می‌کند.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، بلینکن در این سفر در دیدار با طرفین اسرائیلی و فلسطینی بر «نیاز فوری به اتخاذ تدابیری برای تنش‌زدایی به منظور پایان دادن به چرخه خشونت که به قیمت جان بسیاری از مردم بی‌گناه تمام شده» پافشاری خواهد کرد.

این در حالی است که در تازه‌ترین دور عملیات ارتش اسرائیل علیه فلسطینیان اسلامگرای مسلح در کرانه باختری رود اردن، از روز پنج‌شنبه ۱۰ فلسطینی کشته شدند.

همچنین اسرائیل روز جمعه در پاسخ به شلیک راکت از سوی حماس، حملاتی را به نوار غزه انجام داد.

سفر بلینکن به اسرائیل یک هفته پس از سفر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید انجام می‌شود که به نخست وزیر اسرائیل درباره حمایت آمریکا از اسرائیل اطمینان داد.

همچنین این چهارمین سفر بلینکن به اسرائیل از زمان تصدی مقام وزارت خارجه آمریکا خواهد بود.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، بلینکن در قاهره درباره مسائل منطقه‌ای از جمله شرایط لیبی و سودان با مقام‌های مصری گفت‌وگو خواهد کرد.

واشینگتن با وجود فشارهای مکرر بر قاهره در زمینه رعایت حقوق بشر، روابط نزدیکی با مصر دارد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
سپاه صلح
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید