ائتلاف شش حزبی ترکیه نامزد خود را برای شکست اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی می‌کند

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۰۷

رهبران شش حزب اپوزیسیون ترکیه از رایزنی به منظور انتخاب و معرفی کاندیدایی واحد برای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری خبر دادند. این نامزد قرار است به رقابت با رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری کنونی ترکیه بپردازد.

ائتلاف شش حزبی با نام «ملت» و متشکل حزب «خوب»، «جمهوری‌خواه خلق»، «سعادت»، «دموکراسی و پیشرفت» (دِوا)، «دموکرات» و «آینده» است که سال گذشته با این اعضا، اعلام موجودیت کرد.

در حالی که ۱۰۰ روز بیشتر تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری باقی نمانده، این ائتلاف هنوز نتوانسته کاندیدایی را برای رقابت با اردوغان معرفی کند.

امسال صدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه بوده و قرار است سیزدهمین رییس‌جمهوری این کشور در رویدادی زودهنگام و پیش از موعد مقرر، انتخاب شود.

انتخابات پیش‌رو قرار است با تصمیم اردوغان در ماه می سال جاری میلادی و یک ماه زودتر از موعد مقرر برگزار شود. تصمیمی که رییس‌جمهوری ترکیه می‌گوید به دلایل فصلی مانند جلوگیری از هم‌زمانی آن با امتحانات دانش‌آموزی و دانشجویی گرفته شده است.

مخالفان اردوغان اما عجله او برای برپایی زودهنگام انتخابات را تلاشی برای کاندیداتوری مجدد، پیش از مصوبه مجلس می‌دانند.

اردوغان پیش از رفراندوم سال ۲۰۱۷ که سیستم پارلمانی ترکیه را به جمهوری تبدیل کرد هم برای یک دوره رییس‌جمهوری شده بود و در صورت کاندیداتوری برای انتخابات ماه می، سومین دوره پیاپی حضورش در این جایگاه و برخلاف قوانین کشور خواهد بود؛ مگر آن که مجلس، با مصوبه‌ای چنین اجازه‌ای به او بدهد.

احزاب رقیب اردوغان که اکنون تحت عنوان یک حزب ائتلافی فعالیت می‌کنند می‌گویند مجلس چنین مجوزی را تصویب نخواهد کرد و اردوغان با علم به این موضوع، تصمیم دارد انتخابات را پیش از برگزاری جلسه‌ای از سوی نمایندگان برای رسیدگی به این موضوع برگزار کند.

سال ۲۰۱۸ وقتی اردوغان می‌خواست کاندیدای ریاست‌جمهوری شود شود دو اتحاد رقیب به وجود آمد.

یکی به نام «جمهور» که شامل حزب اردوغان (عدالت و توسعه) و حزب حرکت ملی بود و دیگری به نام «اتحاد ملت» که جمهوری خلق، سعادت و دموکرات عضو آن بودند.

یک سال بعد اما دو حزب آینده و دِوا از ائتلاف جمهور انشعاب کرده و مدتی بعد به ائتلاف ملت پیوستند.

این ائتلاف شش حزبی در یک سالی که از تشکیل آن می‌گذرد نتوانسته برنامه مشخصی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ارائه کند در حالی که طبق قانون اساسی، انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه عملا از ۶۰ روز مانده به رای‌گیری آغاز می‌شود.

روز گذشته اما رهبران این شش حزب که دست‌کم نیمی از آنان از حزب حامی اردوغان منشعب شده‌اند، برای نخستین بار جلسه‌ای را درباره معرفی کاندیدای ریاست‌جمهوری برگزار کردند و قرار است طی ماه آینده و در سالگرد تاسیس این ائتلاف، کاندیدای موردنظر خود را معرفی کنند.

در نشست بعدی رهبران این احزاب همچنین قرار است یک برنامه دولتی مشترک شامل ۹ حوزه اصلی سیاست از جمله اقتصاد، سیاست خارجی، آموزش و بهداشت ارائه شود.

کمال قلیچ‌دار اوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق و یکی از مهم‌ترین گزینه‌های کاندیداتوری برای ریاست‌جمهوری ترکیه است.

با وجود این که حزب متبوع او ۱۰۰ ساله و هم‌سن جمهوریت ترکیه است به نظر می‌رسد اجماع مشخصی در میان احزاب هم‌سو برای اعلام کاندیداتوری قلیچ‌دار اوغلو وجود ندارد.

از سوی دیگر و بر اساس نظرسنجی‌ها، ائتلاف ملت متشکل از احزاب شش‌گانه تاکنون نتوانسته است رای‌های خاموش و خاکستری را به خود جلب کند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
میراث ناملموس
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید