اختصاصی؛ هیاتی از بغداد برای بررسی قاچاق دلار از عراق به ایران، به واشینگتن سفر می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۶

یک منبع مطلع در بغداد در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال تایید کرد اواسط ماه آینده میلادی یعنی حدود یک ماه دیگر، هیاتی از طرف دولت عراق برای بررسی قاچاق دلار از عراق به ایران، به واشینگتن خواهد رفت.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت که تا این لحظه مشخص نیست آیا محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، ریاست این هیات را بر عهده خواهد گرفت یا نه.

همزمان طبق اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، جمعه آینده تجمعی گسترده در سراسر عراق علیه اقدامات دولت و ناتوانایی در کنترل قاچاق دلار به ایران که منجر به افزایش قیمت دلار در مقابل دینار عراقی شده است، برگزار خواهد شد.

روز چهارشنبه پنجم بهمن نیز گروهی از شهروندان عراقی در اعتراض به افزایش قیمت دلار در مقابل بانک مرکزی این کشور تجمع کردند.

روی یکی از پلاکاردهای معترضان نوشته شده بود: «از سرقت دلار ما به دست کشورهای همسایه جلوگیری کنید.»

پیشتر وال استریت ژورنال در گزارشی اعلام کرد تشدید فشار بر جمهوری اسلامی موجب کاهش ارزش پول عراق شده و از وقتی بانک فدرال نیویورک در نوامبر برای مقابله با قاچاق دلار به ایران نظارت‌ سختگیرانه‌ای اعمال کرده، بیش از ۸۰ درصد نقل‌ و انتقالات بانکی عراق مسدود شده‌ است.

به موجب تحریم‌های آمریکا، هر گونه معامله ایران و عراق باید بر مبنای دینار صورت گیرد و استفاده از دلار آمریکا در این معاملات به دلیل تحریم‌ها ممنوع است.

با این حال دو مشاور بانک‌های خصوصی عراق که به طور منظم در جلسات بانک مرکزی این کشور شرکت می‌کنند و نخواستند نامشان فاش شود، به رویترز گفتند جمهوری اسلامی ماهانه حدود ۱۰۰ میلیون دلار از تاجران عراقی دریافت می‌کند.

نخست‌وزیر عراق نیروهای ویژه مبارزه با تروریسم را که پیشتر با شبه‌نظامیان اسلام‌گرا مبارزه می‌کردند، مامور کرده تا جلوی قاچاق دلار را به ایران بگیرند.

مثنی امین، عضو پارلمان عراق، پیش از این به ایران‌اینترنشنال گفته بود آمریکا با تایید این که مبلغ قابل توجهی دلار از عراق وارد ایران شده، از بانک مرکزی عراق خواسته همه بانک‌های عراقی را که به صورت پنهانی با ایران معامله می‌کنند، مجازات کند.

این عضو پارلمان عراق گفته بود که آمریکا علاوه بر مساله قاچاق دلار به ایران، در ارتباط با یک توافق چهار میلیارد دلاری بین جمهوری اسلامی و عراق، به بغداد هشدار داده است.

امین همچنین گفته بود: «علاوه بر ایران، مبالغ بالایی دلار از عراق به سوریه و لبنان نیز ارسال شده است. همچنین عراق در سال ۲۰۲۲ معادل نیم میلیون دلار نفت را به صورت بلاعوض به لبنان ارسال کرده است.»

در هفته‌های گذشته نیز یکی از رسانه‌های نزدیک به جریان مقتدی صدر گزارش داده بود در سفر اخیر نخست‌وزیر عراق به ایران، تحت یک توافق مبهم، چهار میلیارد دلار به ایران ارائه شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها