اعتصاب کارکنان شرکت فرمند و تجمع سرایداران مدارس، هم‌زمان با موج جدید اعتراض‌های معیشتی

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۶

با شروع موج جدیدی از اعتراض‌های معیشتی در ایران، شماری از کارگران کارخانه سیمان شمال به دلیل «انتقاد» احضار شدند. هم‌زمان، روز پنج‌شنبه ششم بهمن، کارکنان کارخانه شکلات فرمند اعتصاب کردند. جمعی از سرایداران و خدمت‌گزاران مدارس در تهران هم دست به برپا کردن تجمع اعتراضی زدند.

بر اساس گزارش‌ها، تعدادی از کارگران کارخانه سیمان شمال به دلیل اظهارنظر در اینستاگرام، احضار و بازداشت شدند.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراضات، در گزارشی از فشار نهادهای امنیتی بر کارگران این کارخانه در شهر پردیس در شرق تهران خبر داد و اعلام کرد شماری از آنان احضار و بازداشت شده‌اند.

اما ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند کارگران کارخانه شکلات فرمند در کرج، روز پنج‌شنبه اعتصاب کرده و شعار «کارگر داد بزن، حقتو فریاد بزن» سر دادند.

کارگران معترض در تجمع و اعتصاب امروز خود خواستار افزایش حقوق و مزایایشان شدند.

شرکت صنایع غذایی فرمند در سال ۱۳۷۴ راه‌اندازی شد و اکنون بیش از هزار و ۵۰۰ کارمند و کارگر دارد.

شماری از کارگران این کارخانه می‌گویند درخواست آنان برای برپایی تجمعات اعتراضی و اعتصاب با تهدید مواجه شده است.

در تجمعی دیگر، خدمتگزاران و سرایداران مدارس شماری از شهرهای کشور هم امروز در تهران تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مشکلات معیشتی خود شدند.

طبق گفته مقام‌های جمهوری اسلامی، تورم ایران به بیش از ۵۰ درصد رسیده و قدرت خرید بخش بزرگی از مردم کاهشی چشم‌گیر داشته است.

بر همین اساس دور جدیدی از اعتراضات معیشتی و صنفی در ایران شکل گرفته است که نشان می‌دهد حکومت از پاسخگویی به هر گونه مطالباتی از سوی مردم ناتوان شده است.

به گفته کارشناسان و تحلیل‌گران اقتصادی، در سال‌های گذشته همواره نرخ تورم از افزایش دستمزدها بالاتر بوده و تحت فشار اعتراضات و اعتصابات اقشار مختلف، دولت مبلغی به دستمزد آنان اضافه می‌کند اما در مدتی کوتاه، تورم دوباره از افزایش حقوق‌ها سبقت می‌گیرد و با کاهش قدرت خرید مردم، اعتراضات مجددا از سر گرفته می‌شود.

مشکلات معیشتی، تورم، گرانی، فقر و فساد در جمهوری اسلامی یکی از دلایل شکل‌گیری اعتراضات پیوسته مردم در سال‌های گذشته از جمله در خیزش انقلابی مردم در پنج ماه گذشته است.

خیزشی که با وجود کمرنگ شدن اعتراضات خیابانی، با شعارنویسی و شعارهای شبانه ادامه دارد.

یکی از مخاطبان با ارسال ویدیویی به ایران‌اینترنشنال، شعارهای نوشته شده بر دیواری در شهر کرج را در روز پنج‌شنبه نشان می‌دهد که مردم پس از پاک کردن شعارها به دست ماموران شهرداری، دوباره شعارنویسی کرده‌اند.

او می‌گوید: «این انقلاب خاموش نمی‌شود».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها