سارا خادم‌الشریعه، استاد بزرگ شطرنج ایران با نخست‌وزیر اسپانیا دیدار کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۶

سارا خادم‌الشریعه، استاد بزرگ شطرنج ایران که در مسابقات آلماتی قزاقستان بدون حجاب اجباری مسابقه داد، با پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا دیدار کرد. سانچز اعلام کرد از زنانی مثل خادم‌الشریعه حمایت می‌کند: «امروز از سارا خادم، استاد بزرگ شطرنج، زنی که الهام‌بخش من است، بسیار آموختم.»

این دیدار در فضایی دوستانه در دفتر کار نخست‌وزیر اسپانیا انجام شد و خادم‌الشریعه و سانجز در این دیدار خصوصی، درباره برابری حقوق زنان و خیزش سراسری مردم ایران صحبت کردند.

خادم‌الشریعه پس از مسابقات قزاقستان به اسپانیا مهاجرت کرد. او پس از برداشتن حجاب اجباری، برای برگشت به ایران تهدید شد.

خادم‌الشریعه در گفت‌وگویی با روزنامه ال‌پایس گفته بود با حجاب حس خوبی نداشته است: «با حجاب، من خودم نیستم و احساس خوبی ندارم. بنابراین می‌خواستم به این وضعیت پایان دهم و تصمیم گرفتم دیگر آن [روسری] را سرم نکنم.»

گاردین هم در گزارشی درباره مهاجرت خادم‌الشریعه و همسرش نوشته است: «این زوج و پسر ۱۱ ماهه‌شان در اوایل ژانویه ۲۰۲۳ به اسپانیا رسیدند. مسیر مهاجرت آنها با توجه به وضعیت او به عنوان یک ورزشکار نخبه، آسان شد.»

خادم‌الشریعه در این‌باره گفته است: «شایعاتی شنیدم که این کار را برای گرفتن پناهندگی یا چیزی انجام دادم تا بتوانیم به اسپانیا بروم. به صراحت می‌گویم ما از هیچ بهانه سیاسی‌ای برای خروج و مهاجرت استفاده نکردیم زیرا به آن نیاز نداشتیم.»

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید