۲۴ روزنامه‌نگار همچنان در زندان‌اند؛ وثیقه یک میلیاردی برای آزادی موقت خبرنگاران بازداشتی

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۵

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران فهرستی جدید از اسامی ۲۴ روزنامه‌نگار منتشر کرد که همچنان در بازداشت به سر می‌برند. هم‌زمان، روزنامه هم‌میهن از تعیین وثیقه‌های یک میلیارد تومانی برای آزادی موقت خبرنگاران بازداشت شده در جریان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی خبر داد.

کمیته و هیات اجرایی پیگیری وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشت شده، فهرستی نهایی از این افراد تا تاریخ یکم بهمن‌‌ ماه ۱۴۰۱ تهیه کرده است که بر اساس گزارش‌هاى رسمى، ۲۴ نفر از روزنامه‌نگاران همچنان در بازداشت هستند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به نقل از گزارش‌های رسمی و غیررسمی، آمار روزنامه‌نگاران بازداشت یا احضار شده را از آغاز اعتراضات حدود ۱۰۰ نفر دانسته که تعدادى از بازداشت‌شدگان با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

بر اساس این گزارش، اسامی روزنامه‌نگارانی که همچنان در بازداشت هستند به شرح زیر است:

علی خطیب‌زاده، مسعود کردپور، نیلوفر حامدی، ایمان به‌‌پسند، الهه محمدی، ویدا ربانی، امیرحسین بریمانی، آریا جعفری، اشکان شمی‌پور، شهریار قنبری، فرخنده آشوری، فرزانه یحیی‌آبادی، ملیحه درکی، احسان پیربرناش، مارال دارآفرین، کامیار فکور، اسماعیل خضری، حسین یزدی، امیر عباسی، مهدی قدیمی، نسیم سلطان‌بیگی، ملیکا هاشمی، سعیده شفیعی و مهرنوش زارعی هنزکی.

کمیته و هیات اجرایی پیگیری وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده همچنین گفته است به زودی فهرست جداگانه‌ای از اسامی روزنامه‌نگارانی را که به طور موقت آزاد شده‌اند همراه با شرح قرار وثیقه آنان منتشر می‌کند.

هم‌زمان روزنامه هم‌میهن روز چهارشنبه پنجم بهمن در گزارشی به وثیقه‌های سنگینی پرداخت که برای آزادی موقت معترضان بازداشتی تعیین می‌شود.

عثمان مزین، وکیل دادگستری، در مصاحبه با این روزنامه گفت که با افزایش مبلغ وثیقه، دستمزد کارشناس دادگاه که باید از سوی خانواده زندانی پرداخت شود نیز بیشتر می‌شود و این وضعیت، فشار مالی بیشتری را متوجه خانواده‌ها می‌کند.

بر اساس این گزارش، وثیقه‌های تعیین‌ شده برای خبرنگاران غالبا یک ‌میلیارد و در برخی موارد ۵۰۰ میلیون تومان بوده است.

در هفته‌های گذشته برای شماری از روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده احکام سنگین قضایی نیز صادر شده است.

احسان پیربرناش، روزنامه‌نگار و طنزنویس که به ۱۸ سال زندان محکوم شده از جمله این روزنامه‌نگاران است.

جهان‌نما
خبرها
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید