برگزار شدن بزرگ‌ترین رزمایش مشترک اسرائیل و آمریکا با پیامی ویژه برای جمهوری اسلامی

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

ارتش اسرائیل همراه با ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا از روز دوشنبه ۲۳ ژانویه (سوم بهمن) رزمایش بزرگی را آغاز کرده‌اند که بزرگ‌ترین رزمایش مشترک این دو کشور تاکنون به شمار می‌رود. این مانور نظامی تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

در این رزمایش با نام «درخت بلوط» که قرار است تا روز جمعه ششم بهمن ادامه داشته باشد، بیش از ۱۴۰ جنگنده، بمب‌افکن و هواپیمای سوخت‌رسان به همراه ۱۲ ناو، ناوچه و زیردریایی و سامانه‌های خمپاره‌ای شرکت دارند.

فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، روز سه‌شنبه به منظور دیدار از این رزمایش که در اسرائیل و شرق دریای مدیترانه انجام می‌شود، وارد اسرائیل خواهد شد.

یک مقام دفاعی ایالات متحده در این زمینه به شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا گفت که این رزمایش پیامی به همه دشمنان آمریکا، به ویژه جمهوری اسلامی است که بدانند جنگ در اوکراین و تنش با چین موجب نشده توجه ایالات متحده به منطقه خاورمیانه از بین برود.

سنتکام در بیانیه‌ای که عصر دوشنبه به مناسبت آغاز این رزمایش منتشر کرد نوشت که این رزمایش موجب خواهد شد آمادگی مشترک نیروهای آمریکایی و اسرائیلی افزایش یابد که به نوبه خود به امنیت و ثبات منطقه کمک خواهد کرد.

مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام نیز گفت که این رزمایش موجب بهبود توانایی دو کشور برای واکنش نشان دادن به رخدادهای احتمالی خواهد شد و بر تعهد ایالات متحده بر امنیت خاورمیانه تاکید می‌کند.

ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد این رزمایش آمادگی مشترک نیروهای آمریکایی و اسرائیلی را به بوته آزمایش خواهد گذاشت و همکاری عملیاتی دو نیرو را بهبود می‌بخشد.

به گفته ارتش اسرائیل، در جریان این رزمایش از جمله سوخت‌رسانی به ناوهای موشک‌انداز سعر اسرائیل به وسیله کشتی‌های سوخت‌رسان آمریکایی و همچنین سوخت‌گیری در آسمان تمرین خواهد شد.

بر اساس اعلام سنتکام، در جریان این رزمایش همچنین از بمب‌افکن‌های استراتژیک بی-۵۲ آمریکایی که توانایی حمل سلاح اتمی نیز دارند، استفاده خواهد شد.

به گفته ان‌بی‌سی، در این رزمایش شش هزار و ۴۰۰ نیروی آمریکایی و هزار و ۱۰۰ نیروی اسرائیلی حضور دارند.

مقام دفاعی آمریکایی که با این شبکه گفت‌وگو کرده، گفت که اگرچه این رزمایش حول محور و علیه کشور خاصی طراحی نشده اما او بعید نمی‌داند که حکومت ایران آن را نگاه کرده و ببیند که ایالات متحده و اسرائیل توانایی انجام چه اقداماتی را دارند.

پربیننده‌ترین‌ها

۲۴ با فرداد فرحزاد
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید