شهروندان اسرائیل به زودی می‌توانند به جزایر عربستان سعودی در دریای سرخ سفر کنند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۴

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند دارندگان گذرنامه این کشور به زودی می‌توانند از جزایر صنافیر و تیران متعلق به عربستان سعودی در دریای سرخ دیدن کنند. ریاض این جزایر را از مصر خریداری کرده است.

روزنامه اسرائیلی گلوبس اعلام کرد عربستان سعودی در نظر دارد میان این جزایر و مصر پلی بسازد.

در حالی که عربستان سعودی و اسرائیل روابط دیپلماتیک رسمی ندارند، شهروندان دو کشور قادر به سفر کردن به کشورهای طرف مقابل نیستند اما بر اساس این گزارش، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در برنامه‌های بلند‌مدت خود در زمینه توسعه اقتصادی عربستان سعودی، در نظر دارد پروژه‌های عظیم گردشگری را در امتداد سواحل دریای سرخ به راه بیاندازد.

مقام‌های عربستان سعودی همچنین قصد دارند جزایر صنافیر و تیران را با ساخت هتل‌ها و کازینوها، به مقاصد گردشگری در این منطقه تبدیل کنند.

قرارداد تعیین مرزهای دریایی بین مصر و عربستان سعودی در سال ۲۰۱۶ با وجود مخالفت برخی در مصر امضا شد. تیران و صنافیر از سوی اسرائیل به عنوان بخشی از توافق صلح به مصر بازگردانده شد و عده‌ای این جزایر را سرزمین مقدس مصر می‌دانند.

این خبر در حالی منتشر شده است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، قصد دارد روابط با عربستان سعودی را عادی‌سازی کند.

او اخیرا گفت در دیدار با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، درباره گسترش قرارداد عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی موسوم به «پیمان ابراهیم» از جمله درباره عربستان سعودی گفت‌وگو کرده است.

ریاض پیش از این آسمان عربستان را به روی پروازهای تجاری اسرائیل گشوده است.

در پی اعلام این تصمیم عربستان سعودی، جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، سال گذشته با یک پرواز مستقیم از فرودگاه بن‌گوریون در تل‌آویو اسرائیل، راهی شهر جده در عربستان سعودی شد.

ناظران سیاسی این پرواز نمادین را تلاش دولت آمریکا برای عادی‌سازی بیشتر روابط اسرائیل با کشورهای عربی منطقه از جمله عربستان سعودی ارزیابی کردند.

عربستان سعودی از زمان تاسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۸، این کشور را به رسمیت نشناخته است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید