ادامه خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی با شعاردهی، عمامه‌پرانی و گرامی‌داشت کشته‌شدگان

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۲

خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی با شعاردهی، عمامه‌پرانی، شعارنویسی و گرامی‌داشت معترضان کشته شده ادامه داشت. در این میان، مقامات جمهوری اسلامی همچنان بر انکار نقش خود و نسبت دادن اعتراضات به عوامل خارجی اصرار دارند.

ویدیوهای ارسال‌شده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد شامگاه شنبه یکم بهمن، مردم معترض تهران علیه جمهوری اسلامی شعارهایی همچون «تهران شده آماده، فرمان بده شاهزاده»، «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر جمهوری اعدامی» و «مرگ برخامنه‌ای» سر می‌دادند.

همچنین ویدیوهای فرستاده‌شده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد شامگاه شنبه یکم بهمن، صدای آژیر انقلاب از محلات مختلف تهران شنیده می‌شد.

کارزار عمامه‌پرانی نیز به دست معترضان جوان ادامه داشت. ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد یک مرد جوان در تهران عمامه یک آخوند را از سر او برمی‌دارد و با خود می‌برد.

از سوی دیگر، دیوار‌ها و مکان‌های عمومی شهرها نیز عرصه شعارنویسی انقلابی بود. ویدیوهایی که به ایران‌اینترنشنال فرستاده‌ شده نشان می‌دهد معترضان تهرانی علاوه بر شعار‌های «زن،زندگی، آزادی» و «قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان» در واگن‌های مترو‌ها، نام خمینی را حذف کرده و اسم برخی ایستگاه‌ها را تغییر داده‌اند.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد روز شنبه اول بهمن‌ماه روی دیوارهای شهر قرچک در استان تهران شعارهایی علیه خامنه‌ای و سپاه نوشته شده است. یکی از شعارها پیام تبریکی برای تروریست اعلام شدن سپاه در پارلمان اروپا است.

یکی از مخاطبان ایران‌اینترنشنال شنبه یکم بهمن، ویدیویی را از شیراز فرستاده که نشان می‌دهد معترضان بر روی بیلبوردی تبلیغاتی به دنبال عبارت «الان وقتشه» نوشته بودند: «که به حرف نوید افکاری گوش بدیم»

در همین حال، معترضان به شیوه‌های مختلف به گرامی‌داشت یاد کشته‌شدگان خیزش انقلابی ادامه می‌دهند. یک شهروند با ارسال ویدیویی به ایران‌اینترنشنال، ضمن نشان دادن بسته‌های غذا، می‌گوید این غذا به ‌یاد داریوش علیزاده، برای نیازمندان تهیه شده است.

داریوش علیزاده، جوان سنندجی بود که هنگام عبور با خودروی پراید هدف شلیک گلوله ماموران امنیتی قرار رفت و تصویر او به‌عنوان معترض کشته‌شده پشت فرمان خودرو با واکنش‌های بسیاری همراه بود.

از سوی دیگر، درپی تحریم گسترده جشنواره‌های حکومت از سوی هنرمندان، تصاویر منتشر شده از افتتاحیه جشنواره تئاتر فجر، صندلی‌های خالی محل برگزاری و عدم استقبال از این مراسم را نشان می‌دهد.

همزمان با ادامه خیزش انقلابی مردم و تلاش‌های گروه‌های سیاسی برای تشکیل ائتلاف علیه حکومت ایران، شاهزاده رضا پهلوی در پیامی از همه نیروهای دموکراسی‌خواه خواست بر پایه‌ سه اصل مشترک تمامیت ارضی ایران، دموکراسی سکولار مبتنی بر حقوق بشر و تعیین نظام سیاسی از طریق انتخابات آزاد، برای گذار از جمهوری اسلامی متحد شوند.

او تاکید کرد: «مسیر پیروزی روشن، و آزادی میهن از چنگ اهریمن نزدیک است. هیچ نظامی هر اندازه خشن و خونخوار نخواهد توانست در برابر اراده پولادین ملتی متحد تاب بیاورد.»

این در حالی است که با ادامه خیزش انقلابی، بحران اقتصادی جمهوری اسلامی نیز وخیم‌تر می‌شود و مقامات قادر به کنترل سقوط ارزش ریال نیستند.

روز شنبه قیمت دلار آمریکا به ۴۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسید و بهای سکه طلا نیز تا سقف ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

در همین حال، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات، درباره خسارت شرکت‌ها در پی قطع و اختلال اینترنت گفت: «ارزیابی ما این است که بین ۱۰ تا ۱۵یا حداکثر ۱۷، ۱۸ درصد شرکت‌هایی که از نظر درآمدی به اینترنت وابسته هستند درآمدشان کمتر شده است.»

مقامات جمهوری اسلامی اما همچنان کشورهای خارجی را مسئول خیزش انقلابی مردم می‌دانند. ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف و غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست مشترک سران قوا تصویب قطعنامه تروریستی نامیدن سپاه پاسداران در پارلمان اروپا را محکوم کردند و آن را بخشی از «جنگ ترکیبی» خواندند.

مقامات جمهوری اسلامی همچنین در اظهارات خود تلاش کردند تاثیر اقدامات بین‌المللی در حمایت از خیزش انقلابی مردم را ناچیز بخوانند. حسین امیرعبداللهیان،‌ وزیر خارجه جمهوری اسلامی، گفت: محروم‌کردن ایران از عضویت در کمیسیون مقام زن سازمان ملل هیچ تاثیری در تمرکز ایران بر ارتقای جایگاه زنان و نقش هر چه موثرتر زنان در فعالیت‌های مختلف نداشته و نخواهد داشت.

حسین سلامی، فرمانده‌کل سپاه، نیز در واکنش به تروریستی اعلام شدن سپاه از سوی پارلمان اروپا گفت: «هرگز از چنین تهدیداتی و حتی عمل نسبت به آن نگران نیستیم چرا که هرچقدر دشمنان به ما فرصت عمل دهند، قوی‌تر عمل می‌کنیم.»

او افزود اروپایی‌ها «اگر دچار اشتباه شوند، باید پیامد آن را بپذیرند.»

در حالی که روسیه و جمهوری اسلامی به صورت فزاینده‌ای در جامعه جهانی در حال منزوی شدن هستند، تعاملات مقام‌های دو کشور در روزهای اخیر افزایش یافته است.

خبرگزاری ریانووستی گزارش داد که رییس مجلس دومای روسیه احتمالا روز دوشنبه به تهران سفر خواهد کرد.

همچنین به گزارش رسانه‌های روسیه، ولادیمیر پوتین در ۱۰ روز گذشته با ابراهیم رئیسی دوبار به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید