گزارش گاردین از پرونده جواد روحی؛ رقصیدن در میانه میدان و متهم شدن به آتش زدن قرآن

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

جواد روحی، از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی ایرانیان، به اتهام محاربه، افساد فی الارض و ارتداد، به سه بار اعدام محکوم شده است. اخیرا ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که روحی را در حال رقص در تجمعی در نوشهر استان مازندران نشان می‌دهد. نگاهی به گزارش گاردین از پرونده او:

جواد روحی ۳۵ ساله، ساکن روستای کوچک کلیکان شهر آمل استان مازندران، با جرایمی مرتبط با ارتداد و توهین به مقدسات بازداشت شد.

جواد روحی از حق داشتن وکیل انتخابی (تعیینی) در دادگاه محروم و مبتلا به بیماری اعصاب و روان شدید است. گروه‌های حقوق بشری می‌گویند او آنچنان در بازداشتگاه سپاه پاسداران هراسان (از معترضان) شکنجه شده که توانایی تکلم، کنترل ادرار و راه رفتن را از دست داده است.

برای روحی در ارتباط با وقایع روز ۳۰ شهریور در نوشهر مازندران، اتهام‌هایی همچون محاربه، افساد فی الارض، ارتداد و «اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد بر هم زدن امنیت کشور» تراشیده شده است.

او همراه دو تن دیگر (عرشیا تکدستان و مهدی محمدی‌فرد) به ورود به کیوسک پلیس راهنمایی و رانندگی نوشهر، ایجاد حریق، پرتاب کردن وسایل کیوسک به داخل خیابان و آتش زدن اموال، از جمله یک قرآن، متهم شده است.

ویدیو‌

بنا بر اعلام حبیب‌الله قزوینی، وکیل تسخیری روحی، طبق تصاویر دوربین مدار بسته، جواد روحی تنها در محل تجمع حضور دارد و هیچ مدرکی دال بر این که او اموال عمومی را آتش زده و تخریب کرده وجود ندارد و موکلش از سوختن قرآن هم خبر ندارد.

بنا بر گزارش گروه‌های حقوق بشری، روحی در نخستین روزهای بازداشت، تحت شکنجه وادار به اعترافات اجباری شده و هیچ مدرکی مبنی بر دست داشتن او در اتهامات مطرح‌ شده به چشم نمی‌خورد.

به خانواده جواد روحی تنها اجازه یک بار ملاقات پیش از برگزاری دادگاه او داده شد و آنان پس از برپایی دادگاه، از حق دیدار و مکالمه تلفنی با فرزندشان محروم بوده‌اند.

پدر جواد روحی در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، گفته است که فرزندش مبتلا به بیماری اعصاب و روان است.

روحی، لیسانس حقوق دارد و از خانواده‌ای کارگری است. او پیش از بازداشت شاغل نبوده اما پیش‌تر از آن، در یک مغازه و کارخانه سفال‌سازی کارگری می‌کرده است.

به گفته وکیل او در دادگاه، جواد روحی به دلیل بیماری اعصاب و روان و بیکاری، از همسرش جدا شده، (۳۰ شهریور) به نوشهر رفته بوده تا همسر سابقش را ببیند و او را راضی به بازگشت کند و چون پول نداشته، چند روز در نوشهر در خیابان خوابیده.

در بخش مرتبط با «تحریک و اغوا » در حکم دادگاه به کشته شدن پنج نفر در همان روز حضور روحی در نوشهر اشاره شده که البته تمامی پنج فرد کشته‌شده به دست نیروهای امنیتی (سرکوب) جانشان را از دست دادند و در آن روز، هیچ‌یک از اعضای نیروهای امنیتی (سرکوب) کشته نشدند.

سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند پرونده روحی مشتی نمونه خروار از ایرادهای وارد به دستگاه قضایی جمهوری اسلامی است.

در حدود یک ماه گذشته، بیش از ۴۰ وکیل حقوق بشر در ایران بازداشت شده‌اند.

خبرها
چند چند
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید