روند صعودی قیمت‌ها و رکوردهای جدید در بازار ارز و طلا؛ دلار به مرز ۴۵ هزار تومان رسید

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

روند صعودی قیمت‌ها و ثبت رکوردهای جدید در بازار ارز و طلای ایران در اولین روز هفته ادامه پیدا کرد. روز یکم بهمن، قیمت دلار آمریکا به ۴۴ هزار و ۹۰۰ تومان و بهای سکه طلا به ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

قیمت طلا و سکه در نخستین روز هفته در ایران، موج تازه‌ای از افزایش را آغاز کرد و نسبت به قیمت‌های روز پنج‌شنبه، پیشروی قابل توجهی داشت به‌طوری‌ که نرخ دلار آمریکا در بازار ارز ایران روز شنبه با رسیدن به حدود ۴۴ هزار و ۹۰۰ تومان، رکورد قیمت‌‌ را شکست.

یوروی اروپا هم بیش از ۴۸ هزار تومان و پوند بریتانیا حدود ۵۵ هزار تومان نرخ‌گذاری شد.

هم‌زمان در روز شنبه، قیمت سکه در بازار آزاد با ثبت رکوردی جدید به ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار، دو میلیون و ۶۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد.

روند صعودی قیمت‌های این دو بازار در هفته گذشته و با افزایش احتمال ورود سپاه به فهرست تروریستی اتحادیه اروپا شدت گرفت و با تصویب قطعنامه ۳۲ بندی نمایندگان پارلمان اروپا در این خصوص، قیمت ارز و طلا رکوردشکنی‌های تاریخی دیگری کردند.

بازار ارز در سال جاری روندی صعودی و رکوردشکنی‌های پی در پی را تجربه کرد و قیمت دلار در یک ماه گذشته به ۴۴ هزار تومان نیز رسید؛ نرخی که امروز نیز در بازار ارز تجربه شد.

جمهوری اسلامی با تغییر رییس بانک مرکزی و استفاده از سیاست‌های تثبیتی دولت در تلاش برای کنترل بازار ارز بود اما سیاست‌های دستوری و ارزپاشی چند هفته بیشتر دوام نیاورد و قیمت دلار دوباره در مسیر صعودی قرار گرفت.

از سوی دیگر بر اساس آخرین گزارش‌های مرکز آمار ایران، تورم کشور به ۴۸/۵ درصد رسیده که خود عاملی موثر بر نرخ دلار است.

در چنین شرایطی برخی تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند در صورت تداوم مشکلات سیاسی و کنترل نشدن نرخ تورم، قیمت دلار به روند صعودی خود ادامه داده و باز هم سقف‌شکنی خواهد کرد.

با توجه به این که افزایش قیمت دلار و نرخ ارز بر بازار طلا نیز اثرگذار است، پیش از این کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی کرده بودند قیمت طلا هم در ایران روندی افزایشی پیدا کند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید