نامه تاج به سازمان لیگ؛ آیا درهای ورزشگاه‌ها به‌روی هواداران باز می‌شود؟

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۳۰

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال خبر داده وزارت کشور به فدراسیون فوتبال مجوز برگزاری مسابقات با تماشاگر را صادر کرده است. مسابقات در ایران از هفته هفتم لیگ برتر یعنی ۱۶ مهر و ۳ هفته پس از شروع خیزش انقلابی، بدون تماشاگر برگزار شد. دیروز بازی نساجی و مس هم با تماشاگر برگزار شد.

همزمان با گسترش اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، وزارت کشور برگزاری بازی‌ها با تماشاگر را ممنوع کرد. اقدامی که با اعتراضات پی‌درپی اهالی فوتبال مواجه شده. از جمله انتقادات همیشگی یحیی گل‌محمدی، سرمربی پرسپولیس، حذف تماشاگران از استادیوم‌ها بود.

حتی مسابقات بدون تماشاگر به والیبال و کشتی هم رسید؛ البته با یک توجیه عجیب؛ کرونا. درحالی که شیوع کرونا در ایران در نزولی‌ترین روزهای خود پس از پاندمی قرار دارد.

پس از جام جهانی، مهدی تاج گفته بود داربی ۹۹ استقلال و پرسپولیس با تماشاگر برگزار می‌شود، اما شورای امنیت کشور و اطلاعات سپاه، مخالفت کردند و داربی تهران، در سکوت سکوها برگزار شد.

اکنون که نیم‌فصل دوم لیگ برتر در فصل ۱۴۰۱ - ۱۴۰۲ شروع شده، مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال در نامه ای به سازمان لیگ فوتبال نوشت: «با توجه به نظر مساعد وزارت محترم کشور مبنی بر زمینه سازی مناسب برای ورود تماشاگران به ورزشگاه ها در هفته های آتی، خواهشمند است به کلیه باشگاههای لیگ برتر اعلام کنید که با هماهنگی با مبادی محترم ذیربط اقدامات لازم در این باره را انجام دهند. لازم است هر چه سریعتر نتیجه برنامه ریزی های آتی در این باره را به اطلاع اینجانب برسانید.»

از سوی دیگر خبرگزاری ایسنا هم نوشته: «بعد از حضور تماشاگران در بازی تیم‌های نساجی و مس رفسنجان، دستور حضور تماشاگران در بازی‌های لیگ برتر فوتبال از سوی نهادهای مربوطه صادر شد. سازمان لیگ در طول چند ماه گذشته اعلام کرده بود تصمیم برای غیبت تماشاگران در ورزشگاه‌ها از سوی این سازمان نبوده و تابع تصمیمات نهادهای بالا دستی است.»

در ماه‌های گذشته برخی تماشاگران و هواداران خاص و نزدیکان به مسئولان و عوامل تیم‌ها به طور غیر رسمی در ورزشگاه‌ها حاضر شده بودند. اما اکنون «نهادهای مربوطه به فدراسیون فوتبال اعلام کرده‌اند می‌توانند اقدامات لازم برای حضور مجدد تماشاگران را انجام دهند.»

به نوشته خبرگزاری دانشجویان ایران، سازمان لیگ برای هفته هفدهم لیگ برتر برنامه‌ریزی خواهد کرد تا شهرهایی که میزبان بازی‌های لیگ برتر هستند، تماشاگران بیشتری را در ورزشگاه‌ها ببینند.

اما در نامه مهدی تاج به سازمان لیگ آمده که برای «هفته‌های آتی» برنامه‌ریزی کند. درواقع هنوز مشخص نیست از کدام هفته و با چه نوع برنامه‌ریزی بازی‌های لیگ برتر و مخصوصا تیم‌های پرطرفدار مثل پرسپولیس، استقلال، تراکتور، فولاد و سپاهان، با تماشاگر برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر، فوتبال ایران در خطر تعلیق به دلیل تک‌جنسیتی بودن استادیوم‌ها در بازی‌های خانگی‌ست.

هرچند که استقلال در هفته‌های سوم، پنجم و ششم و پرسپولیس در هفته چهارم میزبان تماشاگران زن بودند، اما مشخص نیست شورای امینت کشور اجازه حضور تماشاگران زن در استادیوم‌ها را داده است یا نه، چه اینکه خیزش سراسری مردم ایران با شعار زن، زندگی، آزادی شروع شده و ادامه یافته است. بسیاری خیزش سراسری اخیر را، زنانه می‌دانند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید