بحران گاز و صف کیلومتری جایگاه‌های سوخت از تبریز تا زاهدان؛ اعتصاب کارکنان پایانه نفتی قشم

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹

بحران گاز، سوخت و انرژی در ایران ادامه دارد و از روز گذشته صف‌های کیلومتری خودروها در جایگاه‌های سوخت شهرهایی چون تبریز و زاهدان شکل گرفته است. هم‌زمان و در تداوم اعتصاب‌های صنایع نفت، کارکنان پایانه نفتی قشم دست از کار کشیدند.

روز پنج‌شنبه ۲۹ دی‌ ماه، شماری از کارکنان و کارگران پایانه نفتی قشم دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نیز در پی فراخوان شورای هماهنگی و همبستگی، کارکنان رسمی و کارگران صنعت نفت در شرکت پایانه‌های نفتی ایران در جزیره خارک، نفت و گاز پارس عسلویه، فلات قاره قشم و فجر جم،‌ بهره‌برداری نفت‌ و گاز غرب، منطقه عملیاتی ایلام و همچنین شیراز، اعتصاب و تجمع کردند.

این اعتصاب‌ها که در اعتراض به وضعیت معیشتی کارگران و کارکنان صنعت نفت شکل گرفته هم‌زمان با تداوم بحران سوخت و گاز در کشور است که از روزهای گذشته آغاز شده و همچنان در نیمی از شهرهای ایران برقرار است.

یکی از مخاطبان با ارسال ویدیویی به ایران‌اینترنشنال تصویری از صف طولانی خودروهای سنگین در زاهدان نشان می‌دهد که امروز برای دریافت سوخت گازوییل شکل گرفته است.

روز چهارشنبه هم ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دادند مردم در شهرهای زاهدان و زابل مجبور شده‌اند برای دریافت کپسول گاز در صف‌های طویلی بایستند.

یکی از مخاطبان ایران‌اینترنشنال هم ویدیویی از زاهدان ارسال کرده و گفته بود در پی کمبود گاز، مردم از شب کپسول‌هایشان را در صف گذاشته‌اند تا صبح بتوانند گاز دریافت کنند.

فداحسین مالکی، نماینده زاهدان در مجلس، روز گذشته با اشاره به مشکلات سرما و گازرسانی گفت: «خیلی از مناطق سیستان و بلوچستان گازرسی نیست و حتی سیلندرهای گازی که باید به منطقه کمک کنند تاکنون انجام نشده است. نفت سفیدی هم که باید به منطقه شمال استان بدهند عملی نشده است.»

کیلومترها دورتر از زاهدان و در شهر تبریز هم صف‌هایی طولانی در جایگاه‌های سوخت سی‌ان‌جی شکل گرفت.

از روز چهارشنبه تاکنون در شاهین‌شهر استان اصفهان هم هم‌زمان با کمبود گاز در شهرهای کشور، شهروندان برای دریافت گاز صف‌هایی طولانی در جایگاه‌های سوخت تشکیل دادند.

پایتخت در خاموشی

در تهران، روز چهارشنبه ۲۸ دی‌ ماه، چراغ‌های اتوبان صیاد شیرازی به دلیل کمبود برق خاموش شد.

ویدیوهایی نیز از اتوبان «امام علی» پایتخت منتشر شد که نشان می‌دادند در این منطقه هم چراغ‌ها به دلیل کمبود برق خاموش شده‌اند.

همزمان با ادامه بحران گاز در ایران، مقام‌های دولت در شهرهای دست‌کم ۱۰ استان کشور مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها، اداره‌ها و بانک‌ها را در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه (۲۸ و ۲۹ دی) تعطیل کردند.

این در حالی‌ است که محدودیت گازرسانی در برخی شهرها و در سردترین ساعات شبانه‌روز، موجب قطع گاز خانه‌ها و همچنین کاهش ساعت کار نانوایی‌ها شده است.

با وجود این، حسینعلی محمدی، مدیر‌کل مدیریت بحران استانداری مازندران که یکی از مناطق بحرانی کشور در تامین انرژی بود، گفته است: «افت فشار گاز در استان بهتر شده اما وضعیت هنوز شکننده است.»

بر اساس گزارش رسانه‌های داخل ایران، رکورد طولانی‌ترین قطع گاز در این مدت مربوط به شهرستان نیشابور بود که گاز سه روستا و نقاطی از شهر در زمانی نزدیک به دو روز قطع شد.

از نظر رکورد تعداد مشترکین بدون گاز مانده هم طبق آمار اعلام شده در اخبار، ۱۷ هزار مشترک در تربت جام یک روز کامل بدون گاز بودند.

در سبزوار هم گاز ۱۶ هزار مشترک و در بردسکن گاز سه هزار مشترک یک روز قطع شد و شهروندان خواف، کاشمر و مشهد نیز در محلات پراکنده، شاهد قطع گاز بودند.

بحران سوخت و انرژی در ایران در شرایطی است که مقام‌های جمهوری اسلامی از «زمستان سخت» اروپا به دلیل بحران اوکراین گفته بودند.

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس، روز گذشته درباره بحران گاز و در کنایه به «زمستان سخت» گفته بود: «وزیر نفت در مرداد ماه زمستان سخت اروپا را مثال زد ... حال دیدیم که این اتفاق در آنجا نیفتاد و در کشور ما متاسفانه رخ داد.»

به گفته سعیدی، گاز تبدیل به «کالایی لوکس» و دسترسی به آن برای بسیاری از مردم تبدیل به رویا شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

مستند کوتاه - روزنامه‌های مشروطه
خبرها
اقتصاد و بازار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید