اعلام حکم قاتل منا حیدری؛«در جمهوری اسلامی بریدن سر زن ۸ سال حبس و بستن خیابان اعدام دارد»

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۸

قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد سجاد حیدرنوا، همسر منا (غزل) حیدری که او را سر بریده بود، به دلیل «گذشت اولیای متوفی» تنها به هشت سال و دو ماه حبس محکوم شده است. این مرد اهوازی بهمن سال گذشته و پس از به قتل رساندن همسر ۱۷ ساله‌اش، سر بریده او را در مرکز شهر گردانده بود.

یک سال پس از قتل فجیع منا حیدری، قوه قضاییه اعلام کرد سجاد حیدری (حیدرنوا)، متهم ردیف اول پرونده «از حیث مباشرت در قتل عمد به تحمل هفت سال و نیم حبس تعزیری و از حیث جنبه عمومی ایراد ضرب و جرح عمدی، به هشت ماه حبس محکوم شده است.»

حیدر حیدرنوا (برادر سجاد) و متهم دوم پرونده هم به اتهام معاونت در قتل عمد به ۴۵ ماه حبس تعزیری (کمتر از چهار سال) محکوم شده است.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، کنش‌گران و فعالان مدنی، صدور این حکم سبک را برای قتلی که سال گذشته واکنش‌های بسیاری داشت، با صدور احکام سنگین محاربه و اعدام برای معترضانی چون محسن شکاری مقایسه کرده‌اند که طبق گفته خود مقام‌های جمهوری اسلامی، جرمشان تنها «بستن خیابان» بوده است.

از جمله معین خزائلی، حقوقدان و روزنامه‌نگار، در اینستاگرام خود نوشت: «در جمهوری اسلامی بریدن سر زن تنها هشت سال زندان دارد و فریاد زن زندگی آزادی، حکمش اعدام است.»

شانزدهم بهمن ماه سال ۱۴۰۰ وب‌سایت خبری رکنا، خبر و تصاویری را از یک مرد جوان منتشر کرد که ظهر همان روز سر بریده همسر ۱۷ ساله‌اش را مقابل چشم مردم در میدان کسایی اهواز چرخانده و پس از چند دقیقه قدم زدن فرار کرده بود.

این اتفاق واکنش‌های بسیاری را در ایران و جهان در پی داشت و موضوع قتل‌های موسوم به ناموسی، کودک‌همسری و خشونت خانگی علیه زنان را دوباره در صدر اخبار قرار داد.

همان زمان برخی رسانه‌ها به نقل از منابع نزدیک به خانواده گفتند غزل (منا) به اجبار در ۱۵ سالگی با سجاد (پسرعمویش) ازدواج کرده و بارها از سوی شوهرش مورد ضرب و جرح قرار گرفته است اما پس از آن که فرار می‌کند و به ترکیه می‌رود، مورد سوءاستفاده و سوءرفتار یک مرد سوری قرار می‌گیرد و این مرد «همان رفتار شوهرش را با او انجام می‌دهد».

غزل پس از مدتی همراه با پدر خود و پدر سجاد به اهواز برگردانده می‌شود اما فردای همان روز به دست همسر و برادر همسرش به طرزی فجیع به قتل می‌رسد.

پیش از غزل، قتل رومینا اشرفی هم در خرداد سال ۱۳۹۹واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت.

رومینا نوجوان ۱۴ ساله اهل تالش بود که پدرش سر او را با داس برید اما قاتل چون طبق قوانین جمهوری اسلامی، خود اولیای دم محسوب می‌شد، تنها به ۹ سال حبس محکوم شد.

بر اساس آمار رسمی ۲۰ درصد از قتل‌ها در ایران قتل‌هایی هستند که به «قتل ناموسی» مشهور شده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید