تاج درباره پرونده حمله به زنان در بازی با لبنان: اینفانتینو لطف کرد به تعویق انداخت!

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۸

مهدی تاج، رئیس فدراسیون #فوتبال امروز در مشهد درباره پرونده حمله به تماشاگران زن در بازی ایران - لبنان گفت: «این پرونده در فیفا همچنان مفتوح است. کمک و لطف بزرگی رئیس فیفا به ما کرد و قبل از جام جهانی دستور تعویق در بررسی این پرونده را داد تا با خیال راحت در قطر حاضر شویم.»

نهم فروردین ۱۴۰۱، در حالی که گفته می‌شد حدود ۳ هزار زن ایرانی، بلیت دیدار ایران و لبنان در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ را تهیه کرده بودند اما هیچ زنی به عنوان تماشاگر نتوانست وارد استادیوم شود. فدراسیون فوتبال ایران البته گفت فقط ۹ بلیت به زنان فروخته شده بود.

در تصاویری که پس از آن بازی منتشر شد، مشخص بود که یگان ویژه نیروی انتظامی با گاز اشک‌آور و اسپری فلفل به زنان و دخترانی که منتظر ورود به ورزشگاه بودند، حمله و تجمع زنان معترض را سرکوب می‌کند.

پس از این فیفا از فدراسیون فوتبال ایران خواسته بود دراین‌باره توضیح دهد. از سوی دیگر شنیده شد ممکن است فیفا اقدامات تنبیهی برای فدراسیون فوتبال ایران در نظر بگیرد.

در شهریورماه ایران اینترنشنال به اسنادی از جزییات مربوط به تحقیق و تشکیل پرونده علیه فدراسیون فوتبال ایران در کمیته انضباطی فیفا پیرامون اتفاقات ورزشگاه مشهد در جریان بازی ایران-لبنان دست پیدا کرد.

تحقیقاتی که در نهایت به ارسال نامه‌ای از سوی فیفا به فدراسیون فوتبال ایران منجر شده و به فدراسیون فوتبال برای ارسال دفاعیات تنها ۶ روز مهلت داده شده.

اما اکنون تاج می‌گوید اینفانتینو، رئیس فیفا اجازه بررسی پرونده ایران پیش از جام جهانی را نداده است و خواسته پرونده به تعویق بیفتد: «اینفانتینو این کمک را قبل از جام جهانی به ایران کرد تا با خیال راحت در قطر حاضر شویم و حالا کمیته انضباطی فیفا باید در این خصوص حکم صادر کند.»

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: «این بازی همچنان پرونده مفتوحی در فیفا دارد. ولی رئیس فیفا فقط اختیار دارد این پرونده را به تعویق بیندازد. این تعویق انجام شده ولی کمیته انضباطی فیفا باید در این زمینه رای بدهد و تصمیم بگیرد.»

او گفت: «اختیار روسای فیفا و AFC‌ نیست. مثل خود ما که اختیاری برای پرونده‌ای در کمیته انضباطی یا کمیته اخلاق خودمان نداریم. در نهایت می‌توانیم بگوییم الان مصلحت نیست اجرا شود و آن را به تعویق بیندازیم. هنوز رای قطعی نداده‌اند ولی پرونده هم بسته نشده است.»

رئیس فدراسیون فوتبال شناسایی مقصر اصلی این حادثه را به فیفا محول کرد: «به هرجهت آن‌ها باید تشخیص بدهند مقصر اصلی که بوده است.»

تاج پیش از این درباره اتفاقات مشهد مدعی شده بود: «اگر کارهای من نبود سر داستان مشهد و برخی مسائل دیگر تا به حال تعلیق شده بودیم. در هیات‌رییسه صحبت کردم و اعتقادم این بود کسانی که در مشهد این ماجرا را رقم زدند، دولت، رییس مجلس و قوه ‌قضاییه بیانیه دادند و گفتند با خاطیان باید برخورد شود.»

او گفت: «به آقای اینفانتینو گفتم وقتی دولت، وزیر را مامور می‌کند که با خاطیان مشهد برخورد شود یعنی دولت موافق اتفاقات مشهد نیست پس از اگر تعلیق کنید به سود بی‌انضباط‌هاست. آقای اینفانیتو و شیخ سلمان این منطق را پذیرفتند. من درباره نایب‌رییسی‌ام در AFC تا به حال صحبت نکرده بودم. آن‌جا باید قانون را رعایت کنید اما گاهی می‌شود کمک کرد.»

تهدید باشگاه‌ها برای VAR

مهدی تاج همچنین با اشاره به نامه اخیر خود به باشگاه‌ها برای ورود VAR، آنها تهدید کرد: «این نامه را برای کارخانه‌هایی که باشگاه‌‌ها را دارند هم فرستاده‌ایم زیرا اگر برای نصب VAR کمک نکنند، بازی‌های لیگ برتر را به جایی می‌بریم که این سیستم را دارد. در ادامه هم نباید گلایه کنند چرا فلان تیم دارد. این جلسه را با وزارت ورزش، پرسپولیس و استقلال گذاشتیم. به آنها گفتیم اگر سیستم را در ورزشگاه آزادی نصب نکنید، این دو تیم باید بازی‌های خود را در زمین دیگری برگزار کنند.»

او گفت: «می‌دانم اکنون کسی این حرف را جدی نمی‌گیرد اما وقتی مجبور کردیم این تیم‌ها بروند و جای دیگری بازی کنند، سر و کله همه پیدا می‌شود، بحث هواداران را مطرح می‌کنند و ممکن است کار به استاندار یا نمایندگان مجلس برسد.»

درحالی که تیم‌داری کارخانه‌ها و صنایع در ایران با ابهامات زیادی همراه است، تاج از صنایع خراسان رضوی خواسته تیم‌داری کنند: «الان بهترین کار این است صنایعی مثل ذوب آهن و فولاد خوزستان جمع شوند و به سهم خود کمک کنند. البته باید مزیت‌هایی مالیاتی برای این صنایع در نظر گرفته شود و اتفاقی بیفتد تا برای تیمداری رغبت کنند. اعتقاد من این است باید این اتفاق در خراسان رضوی بیفتد.»

او گفت: «اگر قانونی که من گفتم و مطابق آن حقوق شناخته شده فوتبال در کشور ما جاری و ساری شود، این پول را دیگر کارخانه‌ها نمی‌دهند بلکه حق پخش می‌دهد. خراسان، کردستان، کرمانشاه در لیگ برتر تیم ندارند زیرا صنایع، تیم ندارند.»

تاج گفت: «اگر حقوق فوتبال در خود فوتبال بیاید، همه به تیمداری رغبت خواهند کرد زیرا فوتبال به جایی می‌رود که همه هستند و حقوقش را هم می‌گیرند. اکنون به دلیل نبود حقوق، این مشکلات را داریم و باید در قانون بودجه، رقمی بخورد یا اتفاقی بیفتد که پول در اختیار صدا و سیما قرار بگیرد و این سازمان به باشگا‌ه‌ها بدهد.»

تاج درحالی صنایع را به تیم‌داری تشویق کرده و گفته از حق پخش می‌توانند خودگردان شوند که استقلال و پرسپولیس و دیگر تیم‌های بزرگ ریالی از حق پخش دریافت نکرده‌اند و سهم حق پخش در بودجه سال ۱۴۰۲، فقط ۲۴۳ میلیارد تومان برای همه ورزش ایران در نظر گرفته شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید